Her beslenme modeli için önemli bir besin; ton balığı

KALEM Farkıyla...

Her beslenme modeli için önemli bir besin; ton balığı

Her beslenme modeli için önemli bir besin; ton balığı

Ton balığının tercih edilmesinde farklı etkenler olsa da ilk akla gelen ,kolay tüketim, pratik hazırlama ve kaliteli protein içeriği olur.

Çok zengin bir protein kaynağı olan ton balığı kalp damar sağlığından kansere kadar birçok hastalığa karşı koruyuculuk sağlar.

Her yaş grubunda ve dönemde içeriği ile beslenme programı ve kilo verme diyet listelerinde sıkça önerdiğimiz ton balığı ; Hint, Atlantik ve Pasifik okyanuslarında avlanır.

Oldukça yüksek omega 3 içermesinin yanında yüksek protein değerlerine de sahiptir. 100 gram ton balığı yaklaşık 22-24 gram arasında protein içerir ki bu miktar bir kişinin günlük alması gereken protein miktarının yüzde 30-40 kadarını karşılar.

Bir deniz ürünündeki ağır metal miktarı yetiştiği yaşam alanının kirliliği ile ilgilidir. Ton balıkları kirlilik riski olmayan okyanus sularında yetişir.

EPA, DHA yağ asitleri ile örnek beyaz et kaynağıdır. EPA yağ asidi vücutta aynen DHA yağ asidi gibi sentezlenmez. Bu yağ asidi balıklar sayesinde vücuda alınır. EPA kalp hastalıklarından korurken, DHA ise beyin ve sinir sistemi gelişiminde önemlidir.

Günlük alınması gereken EPA ve DHA miktarını 1 kutu ton balığı ve günde iki yemek kaşığı keten tohumu tüketerek sağlanabilir. Böylece beyin sağlığı korunur, sinir hücrelerinin normal çalışması sağlanır ve koroner kalp hastalıklarına karşı damarlarda plakların oluşması kolayca engellenir.

Ton balığını ortalama haftada üç kez tüketmek çocuklarda IQ değerlerini artırabilir. Ayrıca kişisel ve sosyal becerilerini geliştirdiği, yetişkinlerde ise dinç bir kas yapısına katkısı olduğu belirtiliyor.

Selenyum yiyeceklerde nadir bulunan bir mineraldir ve ton balığında bulunur. Selenyumun eksikliğinde kas zayıflaması, kalp sağlığında bozulma ve erken yaşlanma görülür. Çok güçlü bir antioksidan olan selenyum bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile özellikle pandemi döneminde çok önem kazanmıştır.

Taze balığa ulaşmanın zor veya riskli olduğu dönemlerde de güvenle tüketilebilir. İster salata, sandviç, makarna ile birlikte tercih edebilir isterseniz farklı sağlıklı lezzetler yaratabilirsiniz.

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Diyetisyen Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST