Her hafta yeni bir döneme yelken açarken

KALEM Farkıyla...

Her hafta yeni bir döneme yelken açarken

Her hafta yeni bir döneme yelken açarken

Özel Anaokulları ve Anasınıflarında Yüz Yüze Eğitim Yapılabilecek

Geçtiğimiz haftalarda okul öncesi eğitimle ilgili kararlarda ki değişiklikleri herp birlikte takip etmiştik. Önce tüm kademelerin uzaktan eğitime geçeceği açıklanmış, daha sonra okul öncesinin yüz yüze devam edeceği belirtilmişti. Bunun ardından bir açıklama ile İl Hıfzıssıha Kurullarının kararları ile okul öncesi eğitim kurumlarında da uzaktan eğitime geçilebileceği ifade edildi. Bunun da akabinde açıklanan yeni tedbirler ile anaokulu, anasınıfı ve benzer eğitim kurumlarında uzaktan eğitime geçileceği “Covid-19 salgınının ilgili yerleşim yerindeki seyri ve çocukların okula devam etme durumları dikkate alınarak yüz yüze eğitime devam eden resmî anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarında il/ilçe millî eğitim müdürlükleri tarafından alınacak kararla uzaktan eğitime geçilebileceği ilgi (c) yazıda belirtildi. Ancak 30 Kasım 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında okul öncesi eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime ara verilmesi kararı alındı.” İfadeleriyle paylaşıldı.

Resmi kurumlarda hal böyle iken, özel anaokulları süreci merakla takip etti. Çalışan anne babaların çıkmaza düşmesi bir yana, bu kurumlarda çalışan eğitimciler, destek elemanlarıda içine düşebilecekleri geçim sıkıntısını hesaba katarak bir endişe havasına büründüler.

Son açıklamalarla birlikte gelen haberler ise bu açıklamaların resmi kurumları kapsadığı, özel kurumlarda ise eğitime yüz yüze devam edilebileceği , il hıfzıssıha kurullarının aksi durumlar için karar alabileceğine yönelik.

Alınan ve alınacak her kararın hayır getirmesi temennisiyle…

Sınavlar Ertelendi

Geçen yaz sınav tarihlerinin netleşme sürecini hatırlamayanınız yoktur. Eğitim süreci içerisinde katılımın en yüksek olduğu sınavlar kuşkusuz LGS, YKS, KPSS gibi sınavlar ancak; yıl içerisinde farklı alanlarla ilgili de sürekli sınavlar yapılmakta. Pandeminin etkilerini arttırarak devam ettiği şu günlerde de sınavların ileri bir tarihe ertelenmesi kaçınılmaz oldu.

Bununla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı ‘’5 Aralık 2020 Cumartesi ve 6 Aralık 2020 Pazar günü yapılacak olan açık öğretim ortaokulu ve lisesi sınavları ile Millî Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı unvan değişikliği sınavları,

ÖSYM başkanlığı ise ALES/2, YÖKDİL/2, DUS-STS Diş Hekimliği, e-YDS/13, DİB-MBSTS, YDUS ve DHBT sınavlarının ileri bir tarihe ertelendiğini kamuoyu ile paylaştılar.

İleri tarihlerde yapılacak sınavların akıbetleri ne olur hep birlikte göreceğiz.

Artık Daha Az Sorar Olduk

Mart ayı itibari ile okulların yüz yüze eğitime başlamalarıyla sürekli sorulan bir soru vardı, vatandaş senaryoları merak ediyor, eğitimin geleceğinden endişeleniyorlardı. Bu minvalde de sürekli aynı sorunun muhattabı oluyorduk: ‘’Ne zaman açılacak okullar?’’

Normalleşme adımları ile eğitimin yeni normaline adım atmış, hibrit bir programla yüz yüze eğitime geçiş sürecinde kendimizi bulmuştuk. Bulmuştuk ama bu süreç de uzun sürmedi. Tam açıyoruz derken yine kapattık okulları. Bu dönem geçen yıl ki kadar okulların ne zaman açılacağı konusunda sorulara muhattap olmasak da ocak ayının yaklaşmasıyla aynı sorular yine orulacak gibi duruyor. Peki 4 Ocak’ta okullarda görüşebilecek miyiz? Yoksa 25 Ocakta okulların ara tatile girecek olmalırıyla bu tarih tatilin bitişine yani 8 Şubat’a mı kayacak? Kışın etkisini yitirmesinide bakleyip Mart’ı mı tercih edeceğiz acaba? Sürecin aktif olduğunu unutmadan yine bekleyip görelim. Malumunuz soru sormayı çokca yeğlerim, bu soru işaretleri de burada kalsın istedim.

Bernerd Baruch ile veda edelim bu hafta da;

‘’Milyonlarca kişi elmanın düştüğünü gördü, ama nedenini soran Newton oldu.’’

Herkese sağlıklı, mutlu, huzurlu bir hafta dilerim.

Kalın sağlıcakla.

Düşünceleriniz...

Hakan Gülhan

Hakan Gülhan

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST