Her Şeyin Teorisi

KALEM Farkıyla...

Her Şeyin Teorisi

Her Şeyin Teorisi

Kulağıma her şeyin sırrını fısıldayan biri olsaydı hayat çekilmez ve anlamsız olurdu. Yaşam bazı şeyleri göze alıp bir şeylere rağmen başardıklarımızla, hayal kırıklıklarımızla, her şeyiyle bize ait deneyimleme hakkıyla güzel. Tamamıyla bize ait olan deneyimleme hakkı… Diyerek bir kez daha vurgulamak istedim. Ekonomik hedeflerini gerçekleştirmek için, yaşam koçlarının ekonomik hedeflerini gerçekleştiren kişilerin sayısı her gün daha da artıyor. Bu, göze alma korkaklığından, tecrübe etme tembelliğinden kaynaklanıyor olmalı. Aslına bakarsak bu kişilerin de pek günahı yok. Sistemin dayattığı karmaşık, çetrefilli, zamanımızın ve hatta hayatımızın tamamını gasp eden koşullar, günümüz insanını bunaltıp kolaycı çıkış yolları aramaya sevk ediyor. İnsanlara istedikleri şeyleri elde etme hayallerini, kolay yoldan gerçekleştirme olanaklarının teorilerini satan insanların daha da çoğalacağını düşünüyorum. Ta ki bu insanlar hayatın özünün, yaşam deneyiminin ta kendisi olduğunu anlayana kadar. Deneyim gerekli olmasaydı vücudumuz da olmazdı.
Yazımın başlığının ilhamını ünlü fizikçi Stephen Hawking’den aldım. Her şeyi basit, güzel ve anlaşılır tek bir teoriyle açıklayabilme peşindeydi. Her şeyi açıklamanın basit bir tek yolu olmalıydı. Aynı adda Hawking’in bilim serüvenini ve hayatını anlatan bir de film var. Herkese tavsiye ederim. Her şeyin sırrını saklayan bir “kutsal kase” olduğunu düşünmüyorum. Ama kanımca asıl olan onu arama serüveni içindeki deneyim olmalı. O arayışın peşindeyken edinilecekler, yaşantılar, kazanımlardır kıymetli olan. “Bir daha hiçbir zaman şu an olduğun kadar güzel ve sevimli olmayacaksın. Ölümlü olduğumuz için her şey çok güzel. Bu yüzden tanrılar bizi kıskanıyor. Onları gördüm.” Bu sözler anne tarafından tanrılara akraba olan Achileus’a ait. Troy filminde genç yaşta kendisini Apollon’a adayan rahibe Briseis’e söylüyordu bu sözleri. “ Kahramanlıktır yaşamak. Öleceğini bilerek öleceğini mutlak” diyen Nazım Hikmet, hayatı da bu mısralar gibi yaşamış. Evet hepimiz birer kahramanız. Hem de süper kahraman. Potansiyelimizle, evren üstü sırlarla dolu oluşumuzla… İnsanlık kendi serüveni içinde süper kahraman.
Bence şimdi pelerininizi şöyle bir savurup, göğsünüzün üstünde adınızın baş harfi yazılıymış gibi düşünüp, sevdiklerinize sarılın. Çünkü sevginin gücünün yapamayacağı hiçbir şey yok.

Düşünceleriniz...

Ahmet Sayar

Ahmet Sayar

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST