Her tembel, tembel değildir

KALEM Farkıyla...

Her tembel, tembel değildir

Her tembel, tembel değildir

Gördüğünüze inanmayın! Her tembel, tembel değildir. Son yıllarda tembeller üstünde yapılan geniş kitle çalışmalarında elde edilen bulgular, bize tembelliğin sosyo-psikolojik altyapısı hakkımda derin bilgiler sağlamıştır. Tanısal sınıflandırmaların geldiği noktada bugün, tembelliğin ne olduğundan çok ne olmadığı konusunda kanıta dayalı olmayan bilgilere sahibiz. Tembelliğin ne olduğundan çok ne olmadığı konusunda kanıta dayalı olmayan bilgilere sahibiz. Tembellik Bozukluğunu tanımlayabilmek için dışlama kriterlerini net olarak açıklayabilmeliyiz. Çünkü yalancı pozitiflerin tembeller arasında yaygın olduğunu düşündürecek birçok bulguya rastlamaktayız. Yalancı tembellerin ayırt edilmesi, tembellere yönelik yaklaşımlarımızı farklılaştıracağı için konuya eğilmek önemlidir. Aşağıdaki durumların Kronik Tembellik Bozukluğundan dışlanması, bu bozukluğun daha yalın tanımlanmasına yardımcı olacaktır.

Görece Tembeller

Bu kişiler eşleri veya arkadaşları kadar çalışkan olmadıkları için tembel yaftası yapıştırılmaktadır. Böylece görece tembeller sürekli eleştirilere maruz kalırlar. Ancak eleştirildikçe tembelliğin tadını keşfederler. Bir süre sonra “inadına tembel” kategorisine girebilirler.  Bu tip tembeller başka birisiyle beraber  oldukları zaman farklı davranışlar gösterirler.  Görece tembeller, gerçekten tembel biriyle yaşadıkları takdirde şaşırtıcı bir şekilde çalışkanlaşırlar ve yaşadıkları kişiyi eleştirmeye başlarlar. Eleştirdikleri kişileri de “inadına tembel” kategorisine doğru iterler.

İnadına Tembeller

Bu kişiler çocukluklarından beri hep eleştirilmiştir. Tembel oldukları ileri sürülerek kimi zaman aşağılanmaya kadar varan durum oluşmuştur. Bu eleştirileri başlarda önemseyerek değişmeye çalışan “inadına tembeller”  zamanla eleştirilerin değişmediğini görerek tembelleşmişlerdir. Bu kişilerin sıklıkla “bana ne, bana ne, ben tembelim” cümlesini kullandıkları deneysel linguistik araştırmalarda gösterilmiştir.

Mükemmel Tembeller

Bu kişiler tembel görünümlü çalışkanlardır. Yaptıkları işte detaycı oldukları için bir işe kalkışmak büyük bir eziyettir. Siyah beyaz renkleri çok severler ve bu sevgilerini yaşamlarının düsturu haline getirirler.  Her şey ya tam olacak ya da hiç olmayacaktır.

Havuçsuz Tembeller

Tavşan hayatını havuç peşinde geçirir. İnsanlar da havuç peşinde koşarlar. Havuç, insanı yaşatır. Havuç bir ödüldür, ödül de motivasyon. Motivasyon insanı yataktan çıkarır. Motivasyon yemek yedirir, seks yaptırır, çalıştırır, yani yaşatır.  Havuçsuz tembellerin motivasyonları yoktur. Yapacak bir şey bulamadıkları için tembel olurlar. Tembellik asla onların havucu değildir ama tembellik yapmaktan başka çareleri de yoktur.

Düşünceleriniz...

Gözde Ünlüer

Gözde Ünlüer

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST