Hey Ayten kız.. ne olacak bu Gökçeada’nın hali ?

KALEM Farkıyla...

Hey Ayten kız.. ne olacak bu Gökçeada’nın hali ?

Hey Ayten kız.. ne olacak bu Gökçeada’nın hali ?

‘Ah Gökçeada vah Gökçeada’ diyeceğim; vallahi bakımsızlık, vizyonsuzluk almış başını gidiyor.. Biraz Gökçeada haberi yaptık diye midir bilmem ama herkes bir şikayetini dile getiriyor. Eleştiriyor, ‘Gökçeada’nın potansiyeli bu değil’ diye gürlüyor..

Dün gelen bir fotoğraf gerçekten bana ‘Nayır Nolamaz, bu gerçek değil’ dedirtti..
Başkan’ın Santorini hayranlığını anlatan yazısının bazı kısımlarını paylaşmıştım; hoş Santorini’ye hayran olmayan daha çıkmadı. Ben de hayranıyım; maviliğin ortasındaki beyazlığına vurulmuş biri olarak söylüyorum ki; vallahi bu adacık heyecan verici..

Gökçeada bu kez Başkanı paçasından yakalamış..

Nasıl mı ?

Anlatayım ama önce seni bir iki hafta önceye götüreceğim. Santorini Belediye Başkanını ağırladıktan sonra yazdığı değerlendirme yazısında
( https://www.aykiri.com.tr/yazarlar/unal-cetin/basarisiz-olanlar-asla-denemeyenlerdir/501/ ) şöyle diyordu..

‘Gökçeada 289 kilometrekarelik güzelim coğrafyasında biliyoruz ki; Kayt Sörf ve Wind Sörf için dünyanın en kaliteli rüzgarına sahipken üç beş Bulgaristan ve Romanya’dan gelen turist ile yetiniyoruz. Santorini’ye dünyanın tüm ülkelerinden misafirlerin gittiğini duyuyorum..’
Güzel tespit..

Başarısız olanlar asla denemeyenlerdir..(başkanın sözüdür altını çizeyim dedim)

Başkanın küçümsediği o ‘üç beş Bulgaristan ve Romanyalı’ dediği turist adayı nasıl keşfetti biliyor musun. Geçmiş dönem Belediye Başkanları Rüştü Akgün ve Yücel Atalay her yıl Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan fuarlarında müstakil stand açıyordu..Çanakkale’den sadece ada Belediyesi Kayt Sörf ve Wind Sörf tanıtımı yapıyordu..

Kontrol ettim. Evet bu dönemlerde fuarlarda tanıtım yapılmış. İşte o üç beş bu sayede Gökçeada’nın rüzgarını keşfetmiş. Eminim bu yıl ada rüzgarı iyi para edecek. Bulgar Levası, Romanya Leyi’si ve Euro çarpı 2 yaptı. Ülkemizde bu yıl yabancılar için yaz tatili oldukça ekonomik hale gelecek..

Sayın başkan yukarıda adresini verdiğim yazısından sonra AA muhabirine bi açıklama yapmış ve küçümsediği Bulgar ve Romanların gelmesini büyüterek ‘Sörf konusunda çok yakın tarihte Gökçeada sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önemli merkezlerinden biri olacak’ demiş..

İşte o açıklamanın adresi ( https://www.yenihaberden.com/kuzey-egenin-sakin-adasina-sorfcu-akini-650830h.htm ) , göz atarsan daha iyi anlaşılır..

Açıklamasında, adanın kaliteli rüzgarından falan da bahsetmiş ama ben uzatmayacağım. Ne demiş merak ediyorsan haberin bağlantısını verdim; lütfen aç oku.

Şimdi..yazıyı okumayı bırak ve şu fotoğrafa alıcı gözle bak; sonra da bi yorum yap..yalnızlık ve terkedilmişlik içinde geberen bu zavallı ucube (tuvaletmiş bu) nerede biliyor musun. Dünyanın en kaliteli rüzgarına sahip, ada turizmini patlatacak olan bi sahilde. Ada’ya layık görülen buymuş..iki gün önce çekilmiş..

İnsanın ağlayası geliyor ‘bu görüntü ile mi dünyanın en iyisi olacağız..’
Ha dersen ki; ‘mal bu, işine gelirse..’

Vallahi buna rağmen ben Gökçeada’nın geleceğinin parlak olduğunu düşünüyorum.

‘Hey gidi hey Santorini nire Gökçeada nire..’

Hadi bütün bunları görmezden gelelim..yokmuş gibi (bu iki kelime subliminal mesaj içerir) yapalım. Ada’nın turizmcileri arasında bi Whatsapp Grubu varmış. Burada başkan da varmış. Birkaç gün öce yazdığı mesajın bi kısmını paylaşayım. Sayın başkan turizmcilerin ahenginden, gayretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdikten sonra şöyle demiş:

‘Bu süreçte yerel yönetim olarak bizlere düşen görevler hususunda her daim hazır olduğumuzu belirtmek isterim..’

Turizmciler şu fotoğrafını gördüğün tuvaletin halini başkana söyledi mi bilmem ama ben söyleyeyim. Bu olamamış sayın başkan. Bi el atın da bu ucube şeyi kaldırın. Allah bilir burada su da yoktur (kendimi zor tuttum az kalsın yazıyı b.ka bulayacaktım). Yahu sert bi ada rüzgarı esse Allah korusun alıp götürür. Buraya kim girip hacet giderir. El insaf. Demek ki; sörf yapanlar, denize girenler Ege’nin serin sularına salıveriyor..

GÖKÇEADA

SANTORİNİ

Düşünceleriniz...

İlker Yurttaş

İlker Yurttaş

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST