Hitabet Açısından Mülakat

KALEM Farkıyla...

Hitabet Açısından Mülakat

Hitabet Açısından Mülakat

Bu ara işsizlik çok. Eğer bir iş fırsatı bulursanız ve mülakata çağrılırsanız önemsemeniz gereken hususlara dikkatinizi çekmek isterim. Evvela göz temasına dikkat edin. Sürekli bakmak ya da bakmamak arasında denge kurun. Oturuşunuz dik olsun ama kasıntı ya da yapmacık olmasın. Bunun için ayna karşısında çalışma yapabilirsiniz. Tokalaşmanızı ne cılız ne güçlü yapın. Ses tonu, yüksekliği ve duygu geçişi önemli. BU anlamda başarılı sesler dinleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. BU ve benzeri konularda video çekimi yapıp kendinizi izleyebilir, bir arkadaşınızın sizi gözlemlemenizi isteyebilirsiniz.

 

“ÇATIK KAŞ” ESPRİSİ

Binali Yıldırım, siyasette mizahı, humoru kullanabilen bir siyasetçi. Bence bu anlamda Türkiye’deki en iyi örneklerden biri. Kendisiyle dalga geçme, konuşmada espri yapma genellikle İngiliz ve Amerikan siyasetçilerinde örneklerine rastlanır bir durum. Eğitim, yaşanılan çevre, mizaç bunda çok etkili. Geçenlerde de Erzincan’da Çatık kaşlı portresini gören Binali Yıldırım espriyi patlattı! bakırcıları ziyaretinde portresini görünce “Ya ben böyle çatık kaşlı mıyım. Bu herhalde seçim sonucu açıklanırken yapılmış” diyerek espri yaptı.

KONUŞMADA DEVRİM

Bilim insanları, bir kişinin konuşmasını doğrudan beyninden almanın yöntemini buldu. Bu buluş, bir insanın belirli kelimeler söyleme niyetinin beyin sinyallerinden nasıl arındırılabileceğini ve doğal konuşmaya ayak uyduracak kadar hızlı bir şekilde metne dönüştürülebileceğini gösteren ilk bulgu oldu. Buluş ABD’nin San Francisco kentindeki Kaliforniya Üniversitesi’nde yapıldı. Başında Edward Chang’in bulunduğu bu önemli gelişme Nature Communications dergisinde yayımlandı.

 

BUGÜN YILDÖNÜMÜ

Arap alfabesi yerine Latin esasına dayanan Türk alfabesi 1928 YILINDA 9 Ağustos’ta kabul edildi. Mustafa Kemal Paşa yeni harfler üzerine konuştu: “Bizim ahenktar, zengin lisanımız yeni Türk harfleriyle kendini gösterecektir. Asırlardan beri kafalarımızı demir çerçeve içinde bulundurarak, anlaşılmayan ve anlayamadığımız işaretlerden kendimizi kurtarmak, bunu anlamak mecburiyetindeyiz. ” dedi.

 

AKIL ALMAZ LAFLAR

New York Üniversitesi’nde Tarih bölümü öğretim üyesi ve 2007-2011 arasından Nixon Başkanlık Kütüphanesi’nin direktörü olan  Prof. Tim Naftali ilginç kayıtlar ortaya çıkardı. Eski ABD Başkanı Ronald Reagan’ın Birleşmiş Milletler’deki Afrikalı delegeler için ‘maymun’ ifadesini kullandığı ses kaydı ortaya çıktı. Reagan’ın, 1971’de California valisiyken yaptığı telefon görüşmesinde “Şu Afrika ülkelerinden gelen maymunlara bakıyorum da lanet olsun onlara… Hâlâ ayakkabıların içinde rahat edemiyorlar” dediği ifade edildi.

 

EFSANE CEVAP

İngiliz siyasetinin unutulmaz isimlerinden olan Muhafazakâr Partili Winston Churchill’in en ciddi rakibi İşçi Partili Bevan’dı… Bu ikili durmadan atışırlar, birbirlerini iğnelerlerdi.

Churchill bir ara çok kilo almış ve göbeği hatırı sayılır bir ölçüye gelmişti. Parlamento koridorunda karşılaştıklarında Bevan yine takıldı Churchill’e, ‘Sir Winston, galiba hamilesiniz… Bebek kız mı erkek mi? diye sordu.

Churchill de gülümseyerek cevap verdi:-Bebek kız olursa ona ana kraliçemizin adını vereceğim. Eğer bebek erkekse ona kralımızın adını vereceğim. Eğer bebek yoksa ve bu şişkinlik sadece gaz ise, ona Bevan diyeceğim…

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST