Hitabet Üzerine

KALEM Farkıyla...

Hitabet Üzerine

BU TEKNOLOJİDEN KORKULUR
Google bilgisayar bilimcisi Supasorn Suwajanakorn, ünlüleri tedirgin edecek bir dudak okuma teknolojisi geliştirdi. Bu teknoloji video üzerinde insanlara istenilen her şeyi söyletebilecek. Peki geliştirilen yeni dudak okuma teknolojisi bunu nasıl yapıyor? Bilgisayar ortamında hazırlanan bu teknoloji, bir kişinin konuştuğu videoları izleyerek konuşma şeklini nasıl taklit edeceğini öğrenip görüntüye aktarıyor. Uygulamanın yapıldığı örnek videolardan birinde cihaz, Obama’nın 14 saatlik başkanlık konuşması dinletildikten sonra dudak mimiklerinin gerçekçi ve ikna edici olmasıyla kendini kanıtlamış oldu. Suwajanakorn, teknolojinin kötü ellere düşmesinin korkunç durumların habercisi olabileceğini söyledi.

KONUŞMADA BİLGELİĞİN DERİNLİĞİ
Bu sayfada yer yer diksiyon, hitabet, konuşma ile ilgili bilgiler takdim ederken yer yer de Çanakkale’deki insanlardan örnekler sunuyorum. Bu anlamda Çanakkale Vali Yardımcılığı görevi esnasında tanıdığım, sosyal yönü çok kuvvetli, giyinmesini bilen, konuşmasında zerafet ve bilgeliği taşıyan nadide bir insan Halil Yavuz Kaya’nın her yönüyle örnek olduğuna dikkat çekmek isterim. Duru bir Türkçesi, devlet olgunluğunu taşıyan tavırları ve bilginin tesirindeki ses tonu gerçekten takdire değer.

İYİLİK VE TAVIR
Şurası bir gerçek ki ruh hali ile ses tonu arasında bir ilişki vardır. Şüphesiz bunu olumsuz yönde etkileyen ses telleri, diyafram kullanımı, rezonans gibi etmenler olsa da insanların kalitelerini, ruh hallerini, kültürel seviyelerini ses renklerinden anlamak mümkündür. Elif Kuaför’ün sahibi, sosyal aktivitelerin öncü isimlerinden Cemile Kırgız işte bu hususa iyi bir örnektir. İyilik, güzellik, hayırlı işler gerek ses tonunda, gerek yüz ifadesinde kendini gösterir. Başarılı bir esnaf ve muhteşem bir iletişim yeteneğinin sahibi olan değerli esnafımızı tebrik ediyorum.

DÜŞÜNMENİN RETORİĞE KATKISI
Eskiler düşünürlere “mütefekkir” derlerdi. Düşünmek, konuşmanın anasıdır. Bu sebepledir ki antik Yunan’da retorikle yani hitabetle “düşünmek” at başı gider. Düşünenler, yoğunlaşanlar daha çok dinlenen insanlardır. Sözcüklerini seçenler, seçilmiş sözlerden, bilinen dışında fikir üretenler, ezber bozanlar, yeni baştan üretenler tarih boyunca dikkat çekmiştir. Çanakkale’de bunun örneği ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Cumhur Arslan’dır. Sosyal medyadan takip etmenizi öneririm. Kopyala yapıştır fikir beyanlarının ötesinde özgün bir paylaşımcı, etkileyici bir bilim insanıdır.

AHİLİK KÜLTÜRÜNÜN GEREĞİ VAR
Bu gereği çarşımızın en eski esnaflarından Poyraz Halı’nın sahibi Murat Poyraz layıkıyla yerine getiriyor. Ahilerin Fütüvetnamelerinde ahiliğin 740 kuralından bahsedilmektedir. Ancak bunlardan 124 tanesinin özellikle uygulanmasıgerektiği ifade edilir. Bunlar sofra adabından su içmeye, konuşmaya, giyinmeye, yürümeye… ait kurallardır. Ahi eline, beline, diline sahip olacaktır. Kapısını, gönlünü, sofrasını açık tutacaktır. Fütüvvet iyi huylardır. İşte bunun yaşayan karşılıklarından biri, nezakette ve esnaflıkta örnek bir esnaf Murat Poyraz’ı tebrik ederim. Yabancı konuklara yönelik etkileşimi ve böylelikle turizme katkıları nedeniyle de candan kutlarım.

KAFAYI TAKMAMA SANATI
New York Times Bestseller de yer alan, ülkemizde de bu ara çok okunana bu kitaba dikkatinizi çekmek isterim. Sizde bazı şeylere kafayı çok takıyorsanız bu kitabı almanızı öneririm. Mark Manson’un yazdığı, sohbet eder gibi konuyu aktardığı kitapta çok güzel bilgiler var. Şu anda okuduğum bu kitabın özetini bir sonraki yazımda sizinle paylaşacağım. Lakin daha iyisi sizin temin etmeniz ve incelemenizdir. Yalnız kitaptan sadece şunu aktarmakla yetinmek isterim:
“Büyük Güç Büyük Sorumluluklar Getirir.” Doğru. Ama bu sözün daha iyi bir akış açısı var, ve gerçekten derin bir bakış açısı. Tek yapmanız gereken sözlerin yerini değiştirmek: “Büyük sorumluluklar büyük güç getirir.” “Her şeyi iyi tarafından görmek” gibi bir şey iyi gibi görünse de, gerçek şu ki hayat bazen berbattır ve yapabileceğiniz en sağlıklı şey de bunu kabul etmektir. Negatif duyguları inkâr etmek daha derin ve daha uzun ömürlü negatif duygulara ve duygusal bozukluğa neden olur. Sürekli pozitif olmak hayatın sorunları için geçerli bir çözüm değil, bir inkâr biçimidir.”

BÖYLE BİR KUŞ GÖRMEDİM
İnternette bu ara fenomen olan bir muhabbet kuşu var. Bu muhabbet kuşu muhabbeti biraz abartarak sahibine fırça atmaya başlamış. Öksüren kuşa ‘helal helal’ diyen sahibi, kuştan aldığı cevapla şoka uğruyor. Sahibine, ‘çok konuşma da kalk bir çay koy’ diyen muhabbet kuşu ile ilgili video sosyal medyada paylaşım rekorları kırıyor.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST