Hızma Kimlere Yakışır?

KALEM Farkıyla...

Hızma Kimlere Yakışır?

Hızma Kimlere Yakışır?

Güzel olmak bir sanattır. Bu sanatı ise her kadın kendine özgü aksesuar ve objelerle tamamlar. Bu objelerden bir tanesi olan hızma ise geçmişten gelen bir klasizmi simgeler. Hızma kullanımı hint kadınlarından kızıldereli kadınlarına kadar kullanılmış olan bir materyaldir. Günümüzde ise hızmalar farklı metal ve taşlarla tasarlanıyor. Her kadının kullanabileceği bir obje olan hızma, bazı kadınlara ise diğer kadınlardan çok daha fazla ve asorti yaratacak şekilde yakışıyor.


Hızma Hangi Burun Şekline Daha Çok Yakışır?
Kadın aksesuarları arasında etnik kökenli bir yeri olan hızma;
• Kemerli burunlu olan kadınlara,
• Burnu estetik duruşlu olmayan kadınlara,
• Uzun dalgalı saçlı kadınlara,
• Göz yapısı daha iri olan kadınlara
çok daha fazla yakışıyor. Bu tarza sahip olan kadınlar hızmanın her türlüsünü rahatça takabilirken çok da estetik bir görünüme sahip olabiliyor.


Hızma Modeli Nasıl Seçilir?
Dizayn ve görsel olarak piercingi andıran hızmalar farklı seçeneklerle tasarlanıyor. En çok kullanılan modeller yapıştırma şeklinde olan hızmalar olurken, halka şeklinde olan modeller de ayrı bir ilgi uyandırıyor. Hızma seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk noktayı burunda eğreti durmaması oluşturuyor. Sanki o hızma o burna yönelik tasarlanmış olması önem taşıyor. Hızma yakışması konusuna dikkat edenler için ise hızmanın orjinal ve değerli olmasının öneminin büyük olduğunu söylemekte yarar bulunuyor.
Hızma Takmaya Uygun Olan Burun Şekilleri
Burna hızma takmak gençler arasında oldukça tercih edilen bir aksesuar seçimini oluşturuyor. Ancak hızma her burunda güzel durmuyor. Dik ve kalkık burun yapısına sahip olanlarda kullanımı göze hitap etmezken burnu daha yayvan olan ve dudak üstü kalın olan kadınlarda çok daha güzel görünüyor. Halka şeklindeki hızmalarda daha naif ve naturel boyutlu olan hızmalar daha güzel duruyor.
Her Kadına Hızma Yakışır Mı?
Her kadının yüz naturesi farklıdır. Aynı zamanda her kadının zevkleri de birbiriyle örtüşmez. Bu bakımdan hızma takma konusunda da seçimler kişiye özeldir. Eski Orta Doğu kültüründe yeri ayrı olan hızma günümüzde yalnızca süs için kullanılıyor. Kadınların bu süs eşyasını günümüzde altın, gümüş ve pırlantadan seçmesi de eski kültürleri halen yaşatmaya çalıştıklarını gösteriyor.

Düşünceleriniz...

Emel Uğur Kırıcı

Emel Uğur Kırıcı

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST