İç kavgayı bırakalım

KALEM Farkıyla...

İç kavgayı bırakalım

İç kavgayı bırakalım

Yetmedi mi kendinize yüklenmeniz? Neden bu kadar öfkelisiniz? Tepki göstermeniz gerekiyorsa, içimizdeki hayvan nefsimize karşı dik duralım. Nefsin isteklerinin tam tersini yapalım. Neden bunu yapamadım, neden çözemedim, yetişemedim gibi kendimizi hep aşağılara çekiyoruz. Negatif düşüncelerimizle mutsuzluğa doğru kayıyoruz. Elinizden gelebilecek bir işi tembellik edip yapmıyor ve zamanını kaçırıyorsanız, nefsin sizlere verdiği tembelliğe karşı disiplinli olmak için gayret edin. Çalışmak için çaba gösterin ve gayreti de Rabbinizden isteyin. Aksi bir durum varsa, yani bir iş konusunda elinizden geleni yapıp hala daha çözemediğinizi düşünüyorsanız, sizin yapacağınız bir şey yok demek ki. Elinizden geleni yaptınız. Yapamadıklarınız daha doğrusu Rabbimizin müsaade etmedikleri hususunda kendinizi neden bu denli yıpratırsınız. Gayretiniz var ancak halledemediniz. Demek ki bu işin çözülmemesi gerekiyor. Demek ki çözülmezse sizin için hayır olacak. “Şer bildiklerinizde hayır vardır” ayetini bize unutturan nefsimizi unutmayalım inşallah. Nefsin tuzaklarına karşı hep uyanık olalım. Hep agah olalım, ayık olalım ki; bir daha aynı tuzağa düşmeyelim.
Problem çözme konusunda kendinizi başarısız görüp iç kavga yapıyorsanız, bilin ki nefsinizle konuşuyorsunuz. Nefs sizi alt etmeye çalışıyor, nefs sizi mutsuz etmek istiyor. Gelmeyin onun oyununa, kanmayın içinizdeki canavara. Allah dururken ne diye kendinizi üzersiniz. Dua edin, duanıza icabet edeyim diyen Rabbimizi neden görmeyiz, duymayız. Bizlere birçok mesajı var, bizlere her daim yardım etmek isteyen Rabbimize neden arkamızı döneriz. En büyük yardımcı O değil mi? Merhametlilerin en merhametlisi O değil mi? Hazineler sahibi O değil mi? Karşılıksız veren, bizleri çok seven O değil mi?
“Hala ne diye oyunda oynaştasın, Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın” demiş şair. İsterseniz dünyaları keşfedebilirsiniz. Yetenek ve zekanızla bir yere kadar gidebilirsiniz. Önemli olan disiplinde devamlı çalışmak, devamlı gayrette kalmaktır. Gayret ederken de ben neden bunu yapamadım, beceremedim diye vesveseye düşmeden, daima pozitif düşünmek için çabalayın. Bilmiyoruz çözmek istediğiniz, çok önemli gördüğünüz o olayın ardında neler var. Önünüzde ileriyi görmeye engel olan perdeler var ve siz bu perdelerin arkasındakileri göremiyorsunuz. Demek ki zamanı değil, demek ki sabır bekleniyor. Olumlu düşünce halinde kaldınız mı ferahlarsınız. İşte o zaman başarı gelir, işte o zaman çözemem dedikleriniz bir bir çözdürülür. Yardım gelir. Siz vazgeçtiğiniz anda, Allah’ın yardımı gelir. Rabbinize teslim oluverdiniz mi, O’ndan isteyip, duaya sarılıverdiniz mi, işin sonuna vardırırlar. Hem de hiç anlamadan. Buncana yükün altından nasıl kalktığınıza şaşarsınız. Hatta o anın tadını çıkararak, hepsi keyifle oldurulur. Allah verir ve kullar da hoşnut olur. Rabbimizin güzel ayetleri, bizler üzerinde vuku bulur.
Tüm bu teslimiyete nasıl ulaşırız derseniz eğer, idrakinizin artması, olaylara bakış açınızın iyiden, güzelden yana değişmesini istiyorsanız eğer, size gösterebileceğim tek adres: www.veyselkarane.com
Üveys zikri ile hayatınız güzelleşsin, işleriniz kolaylaşsın, olmaz dedikleriniz mucizevi bir şekilde Rabbimiz tarafından oldurulsun. Biz üveysler tüm bu güzelliklere şahidiz. Sizleri de bu güzel şahitliğe davet ediyoruz. Gelin tadın bunları, beklemeyin, kendinize merhamet edin lütfen.

Düşünceleriniz...

Berrin Alaca

Berrin Alaca

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST