İletişim gücü

KALEM Farkıyla...

İletişim gücü

İletişim gücü

İnsanların birbirlerini anlamlandırabilme, öğrenebilme ve yorumlayabilme ihtiyaçları için yegane temel doğru iletişimi sağlayabilmektir. İnsan ilişkilerimiz, dünyaya bakışımızın güçlenmesi ve kendimizi ifade ediş yolumuzun gelişimi, iletişim gücümüzle doğru orantıdadır. Elbette herkesin yaşayış biçimi farklı olduğu gibi fikirleri de farklı olacaktır. Herkesin aynı şeye inanıp aynı şeyi kutsal kabul etmesini beklemek mümkün olmaz. Zaten doğru iletişimde temel, fikrimizi karşımızdakine benimsetmek değil, Duygu ve düşüncelerimizi hakkı ile ifade edebilmek ve ortak bir paydada buluşabilmek olmalıdır. Bunu yaparken seçtiğimiz kelimeler, ses tonlamamız, üslubumuz ve tavrımız ile karşımızdaki kişilere ve fikirlerine saygı duyduğumuzu belirtebilmemiz, yine sağlıklı iletişim kurulumu için oldukça mühimdir. Bunu yaparken, karşımızdan her zaman beklediğimiz ya da gösterdiğimiz saygı ve seviyede tepkiler alamayabiliriz. Bu da bizi zaman zaman öfkelendirebilir. Bu gibi durumlar da, öncelikle, henüz bilişsel gelişim yolunda gerilerde olan insanların varlığını kabul etmekle başlamalıyız. Herkes kendi kişisel gelişiminde fazla yol katedememiş, fazla okuma, tecrübe kazanma şansı bulamamış olabilir. Peki bu durumlarda amacımız onlarla tartışmaya girmek mi olmalı, yoksa düşüncemizi paylaşıp onlara farklı bir renk katabilmek mi? Tartışmaya girmek ya da hiddetimize yenilip konunun amacından sapmak, küçümseyici kelimeler kullanıp alaycı tavırlar sergilemek, bizlere de karşımızdakilere de hiç bir şey kazandırmaz. Bu gibi durumlar iletişimimizi sona erdirir ve hiç kimseye değer katmayacak bir üstünlük kurma çabasına dönüşür. Unutmamalıyız ki karşımızdaki bireyin düşüncelerinin ve davranışlarının sebebi bizler değil, onların olayları algılama ve yorumlama biçimidir. Dolayısı ile öfkelerinin ya da saldırganlıklarının çoğu zaman bizler ile bir ilgisi yoktur. Bu yönlendirmeleri kişisel algılamaktan vazgeçebilmemiz, sakin kalabilmek ve doğru iletişimi sağlayabilmek için gereklidir. Bu da hepimizi olduğumuzdan daha ileri noktaya taşıyabilecek anahtara sahip olmak demektir.

Düşünceleriniz...

Bengü İncesu

Bengü İncesu

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST