İlginç bilgiler

KALEM Farkıyla...

İlginç bilgiler

İlginç bilgiler

Bu haftaki yazımda okuyup ya da duyup da üzerinde pek durmadığımız ve olduğu gibi kabul ettiğimiz bazı ilginç bilgiler aktarmak istedim. Bazı bilgileri bende ilk defa duydum ve biraz şaşırdım. Bazı şeyleri hep yanlış biliyormuşuz ya da algılıyor muşuz. İşte o ilginç bilgilerden bazı örnekler.

Likyalı erkekler ölülerini gömerken, şeytan yüzlerini görüp sonradan kendilerine musallat olmasın diye kadın kılığına girip, yüzlerini gizliyorlarmış. Şeytan görsün yüzünü deyimi de buradan geliyormuş. Adolf Hitler, 17 yaşındayken Haydarpaşa gar inşaatında Alman işçi ve ustalarla birlikte 2 yıl çalışmış. Atatürk’ün “Türk, öğün, çalış, güven” sözünde geçen “öğün” kelimesi övünmek anlamında değil, Orhun yazıtlarında Bilge Kağan’ın Türklere hitaben söylediği “Türk, bodun, ertin, ökün” sözündeki “ökün” kelimesinden geliyormuş ve “düşün, ders al” anlamındaymış. “Gamzedeyim deva bulmam” şarkısında geçen ‘gamzedeyim’ kelimesinin gamzeyle falan alakası yokmuş, ‘gam-zedeyim’ anlamındaymış. (afetzede gibi) “Kel alaka” sözündeki ‘kel’ Fransızca ‘ne’ anlamına gelen ‘quel’ kelimesinden gelir ve “ne alaka” anlamında kullanılır.

Zamanında her cümlesine Fransızca bir kaç kelime katan biri tarafından Türkçemize girmiş. RayBan markasını oluşturan kelimeler olan “Ray: ışın”, “Ban: yasaklama” demekmiş, yani ışın yasağı (ışını defetme) anlamına geliyormuş. Tuvalet anlamında kullandığımız 100 numara İngilizce’deki “loo” kelimesinden gelir ve evet tuvalet anlamındadır. Vatan yahut silistre oyununun gerçek adı “Vatan” dır. Uygulanan sansür nedeniyle bir süre “Silistre” adıyla oynanmış, daha sonra sansürün kalkmasıyla kafa karışıklığını önlemek için “Vatan yahut Silistre” adıyla sahnelenmiştir. Napolyon kirazı diye bir şey yoktur. Kirazıyla meşhur Bursa Uluabat’ın eski adı Apolyont’tu, vatandaşın dili Apolyont’a dönmeyince Napolyon kirazı demiş. Antik Mısırda hamile kadınlar birkaç gün boyunca arpa ve buğday tanelerine idrarlarını yaparlarmış. Eğer arpa filizlenirse bebeğin erkek, buğday filizlenmezse bebeğin kız olacağını anlarlarmış. Esenboğa havalimanı adını, Ankara savaşında Timur’un meşhur fil ordularının komutanı olan “İsen Buga” dan alır ve sağlıklı, mutlu öküz manasına gelirmiş. Anason min. %40 alkolde çözündüğü için rakı renksizdir, su katıldığında alkol oranı azaldığından anasonun çözünürlüğü düşer ve beyaz renkte görünür hale gelir. İskambil kartlarında kupa asilleri, maça orduyu, karo orta sınıfı, sinek fakir halkı temsil eder. Firavunları sineklerden korumak için yanlarında her tarafına bal sürülmüş, çıplak köleler bulunurdu.

Dünyadaki insanların üçte ikisi hiç kar görmedi. Artık nesli tükenmiş olan ‘Yünlü mamut’ isimli mamut türünün canlıları Mısır Piramitleri inşa edilirken varlardı. Ortalama bir insan, ömrü boyunca dünyanın çevresini yaklaşık üç defa dolaşacak kadar yürür. Bir denizanasının %95’i sudan oluşmaktadır. Eiffel Kulesi´nin tepesine çıkana kadar 1792 basamak vardır. Ketçap 1830´lu yıllarda ilaç olarak satılırdı. Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. Hiçbir kâğıt parçası 7 defadan fazla ikiye katlanamaz. Timsahlar renk körüdür. Bir insan hayatı boyunca ortalama 22 kilogram deri kaybeder. Suudi Arabistan´da bir kadın kocasına kahve yapmazsa bu boşanma nedenidir. Evinizdeki toz parçacıklarının büyük çoğunluğu ölmüş deri dokusudur. Dünyanın en hızlı büyüyen bitkisi bambu, bir günde 90 cm kadar uzuyor. Eğer ağzımıza attığımız bir şeye tükürüğümüz değmese onun tadını anlayamayız. Dünyadaki obez nüfusun üçte biri, gelişmekte olan ülkelerde yaşamaktadır. Denizatları, erkekleri hamile olan tek canlı grubudur. Çikolatanın köpekleri öldürdüğü doğrudur. Onların kalbine ve sinir sistemine zarar verir. Yarım kilo kadar çikolata küçük bir köpeği öldürebilir. Baykuş, mavi rengi görebilen tek kuştur. Hayvanlar âleminde sadece domuzlar güneşten yanabilir. Bir kilo limonda bir kilo çilekten daha fazla şeker vardır. Gülmek için 17 adaleye ihtiyaç vardır. Surat asmak için ise 43 adaleye ihtiyaç duyarız. Sabahları elma yemek, kahve içmekten daha fazla uykunuzu açar. Ortalama bir erkek, hayatının 3350 saatini tıraş olmak için harcar. Filler zıplamayan tek memelidir. Hamamböcekleri yaklaşık olarak 250 milyon yıldır yaşadıkları halde hiçbir değişime uğramamışlardır. Hawaii alfabesinde sadece 12 harf bulunmaktadır. Sarışınların esmerlere göre daha fazla saçı vardır. Kangurular geri geri yürüyemezler. Bir köpekbalığı 100 milyon damla deniz suyu içindeki bir damla kanı hissedebilir. Kereviz yerken harcanan kalori, kerevizin içindeki kaloriden daha fazladır. İnsan midesi 2 haftada bir iç zarını yenilemek zorundadır aksi halde kendi kendini sindirir. Yarım kilo bal yapabilmek için arılar iki milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamak zorundadırlar. Liste uzayıp gidiyor…

Düşünceleriniz...

Meçhul Adam

Meçhul Adam

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST