İlişkilerdeki Psikolojik Şiddet: Ghosting

KALEM Farkıyla...

İlişkilerdeki Psikolojik Şiddet: Ghosting

İlişkilerdeki Psikolojik Şiddet: Ghosting

Günümüzde sıkça karşılaşılan ilişki sorunlarından birisi de Ghosting ilişkilerdir. Türkçesi ‘Hayaletleme’ olan ghosting, psikolojik şiddetlerden biridir. “Bir anda mesajlarıma bakmamaya, aramalarıma geri dönmemeye başladı. Beni pek çok cevapsız soruyla yalnız bıraktı. Resmen hayalet oldu” diyorsanız ghostinge maruz kalmışsınız demektir. Kişi bir anda sizi görmezden gelmeye başlamış, herhangi bir gerekçe göstermeden veya açıklama yapma gereksinimi duymadan ilişkiyi pasif agresif yoluyla son vermiştir. Ghostlayan kişiyle yakınlaşmak veya iletişime geçmek için adım atmanıza rağmen kişi sessizliğini sürdürür. Çabanızın karşılığında ne olumlu ne olumsuz geri dönüş alamazsanız. Özetle kişi hayalet olarak ortadan kaybolur. Peki neden ghosting son yıllarda bu kadar gündemde? Aslında sosyal medya uygulamaları insanları görmezlikten gelmemizi daha kolay hale getirdi. Seçeneklerin çok olması, hızlı başlayan ve derinlikten uzaklaştıran o kadarda çabuk sonlanan ilişkileri ortaya çıkardı. İlişkilerde herhangi bir sorun ortaya çıktığında, kişi çözüm üretmek yerine oradan uzaklaşmayı kaçmayı tercih ediyor. Dolayısıyla bu da ilişkileri olumsuz yönde etkiliyor.
Ghosting uygulayanlar genellikle gelecek tepkilerle yüzleşmekten korkan kişilerdir. İlişkideki beklentiler karşılanmadığında, rahatsız edici duygu ve olaylarla uğraşmak yerine karşı tarafı hayalet olarak görmeyi daha kolay buluyorlar. Ghostlanan kişi hiçbir açıklama yapılmadan terk edildiğinden bu durumu ağır şekilde yaşayabilir. Kişi yoğun bir hayal kırıklığı yaşar, korkar ve kişinin stres düzeyi artar. Kendisini değersiz ve suçlu hissetmeye, öfke duymaya, sorgulamaya başlar. Dolayısıyla kişinin ileride kuracağı da ilişkileri de derinden etkileyebilir. Eğer böyle bir şey yaşadıysanız ve kendi kendinize başa çıkamıyorsanız bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Düşünceleriniz...

Duygu Engin

Duygu Engin

Uzman Klinik Psikolog Duygu Engin psikologduyguengin@gmail.com www.psikologduyguengin.com

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST