İLK BAŞKAN ÇANAKKALELİDİR AMA ÇANAKKALE’DE DİL BAYRAMI KUTLANMAZ

KALEM Farkıyla...

İLK BAŞKAN ÇANAKKALELİDİR  AMA ÇANAKKALE’DE DİL BAYRAMI KUTLANMAZ

İLK BAŞKAN ÇANAKKALELİDİR AMA ÇANAKKALE’DE DİL BAYRAMI KUTLANMAZ

1932’deki ilk Türk Dili Kurultayı’nın açılış günü olan 26 Eylül, ülkemizde “Dil Bayramı” olarak kabul edildi. Size çok ilginç bir bilgi veriyim. Türk Dil Kurumu’nun kurulması için dilekçeyle hükümete o yıl milletvekilleri başvuru yaptı. Tam 4 milletvekili. Yani bizim Çanakkale milletvekillerimiz kadar sayıda milletvekili. İlk sırada kim var biliyor musunuz? Çanakkale Milletvekili Samih Rıfat Horozcu. Peki diğerleri kim? Ruşen Eşref Ünaydın (Afyonkarahisar milletvekili, genel yazman), Celâl Sahir Erozan (Zonguldak milletvekili, üye ve veznedar) ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Manisa milletvekili, üye). Şimdi bir çarpıcı bilgi daha şöyleyim. Türk Dil Kurumu’nun ilk başkanı Çanakkale Milletvekilidir. Üstelik Oktay Rıfat’ın babasıdır. Türkçe hassasiyetinin başındaki isim Çanakkale Milletvekilidir.

ÇİPRAS VE KARİZMATİK OLMA

Yunanistan Avrupa ve Dış Politika Vakfı Başkanı Thanos Dokos, Yunan halkının SYRIZA lideri Aleksis Çipras’ı yeniden seçmesinde Çipras’ın sahip olduğu karizmanın etkisi olduğunu ifade etmiş. Peki, karizmayı nasıl artırabiliriz. Bu konuyla ilgili olarak Karizma Miti isimli kitabı okumanızı öneririm. Olivia Fox Cabane, çığır açan kitabında karizmatik davranışların öğrenilebilir ve herkes tarafından mükemmelleştirilebilir şeyler olduğunu söylüyor. Bilimsel çalışmaların sonucu olan bu kitabı okursanız emin olun çok daha iyi olursunuz.

AK PARTİ’DEN KONUŞMAYLA İLGİLİ İNCE BİR DETAY

Birçok parti her seçim öncesi adaylarını ve teşkilatlarını bilgilendirmek için kitaplar hazırlar. Bunlar genelde doğru iletişime yönelik olur. AK Parti’nin 1 Kasım için hazırladığı “Milletvekili Adayları Seçim Kılavuzu”. Kitabına baktım. 120 sayfa civarındaki bu çalışmayı inceledim. Burada bir bölüm özellikle dikkatimi çekti. İlgilendiğim “hitabet/konuşma” konusunda bu bir ilktir. Kitabın 42. sayfasında “Konuşma Kartı” diye bir bölüm var. Konuşma kartı basın açıklamalarında, TV programlarında, kutlama ve kongrelerde kullanılmak üzere hazırlanmış. Konuşma kartının ön ve arka yüzü uygulama standartları oranları verilerek belirlenmiş. Konuşma kartı 200 – 250 gr mat kuşe kâğıt kullanılarak yapılması tavsiyesinde bulunulmuş. Baskının 4 renkten oluşması bile belirtilmiş. Önemli bir detay.

KONUŞMAK İÇİN KIRMIZI BANK

Norveç Kızılhaç’ının, Prenses Mette-Marit’in de destekleriyle konuşmayla ilgili ilginç bir proje geliştirdiğini biliyor muydunuz? Şu an itibariyle ülke genelinde 70 bin kişi yalnız

yaşıyor. Bunun için ülkenin 400 farklı yerine kırımızı oturma bankı koydular. Organizasyonun amacı birbirleriyle kaynaşan sıcak bir toplum oluşturmak. Yalnız yaşayan binlerce kişiyi farklı kişilerle diyaloğa geçirmek. Organizasyon boyunca kurum yetkilileri, halkın kırmızı banklarda oturup bir birleriyle tanışıp sohbet etmelerini istiyor. Ne kadar ilginç değil mi? Darısı bizim gibi birbirini tanımayanların ve hatta tanıyanların dahi konuşmadığı ülkelere.

ÇOCUĞUNUZUN KONUŞMA BOZUKLUKLARINA DİKKAT

Dil ve konuşma bozukluğu olan çocuklar sıklıkla sınıf düzeyinin gerisinde kalırlar. Genellikle okumayı zor öğrenirler, ifade etmede ve anlamada güçlük çekerler, sosyal ipuçlarını yanlış anlayabilirler, okula gitmekten kaçınırlar, muhakeme güçleri zayıflar ve sınavlarda zorlanırlar. İşte o bozukluklar ve etkileri.

ARTİKÜLASYON BOZUKLUĞU: Artikülasyon bozukluğu olan çocuklar bir ya da birden fazla sesi yanlış şekilde üretirler. Bu bozukluk çocuğunuzun eğitim hayatını olumsuz yönde etkiler. Çocuğunuz kelimeleri yanlış telaffuz ederek konuşur. Telaffuz ettiği gibi yanlış yazar ve yazıları da yine yanlış şekilde okur. Örneğin “ş” sesini üretemeyerek, yerine “s” sesini kullanan bir çocuk “şemsiye” sözcüğünü “semsiye” diye okur ve kendisinden “şeftali” sözcüğünü yazması istendiğinde de “seftali” olarak yazar. Konuşmaları ve yazdıkları öğretmenleri ve arkadaşları tarafından tam olarak anlaşılmaz. Bu durum çocuğunuzun uyum problemi yaşamasına ve okula gitmek istememesine bile neden olabilir.

GECİKMİŞ DİL VE KONUŞMA Gecikmiş konuşma çocuğun kendini ifade etme ve söyleneni anlama becerilerinde yaşıtlarının gerisinde olması anlamına gelir. Konuşma gecikmesi çocuğunuzun okuma ve yazma gibi eğitim becerilerinde akranlarının gerisinde kalmasına neden olabilir. Öğretmenlerinin verdiği komutları anlayamaz, sorulara cevap veremez, okuduğunu tam olarak anlayamaz, akranlarıyla iletişim kuramaz. Bu zamanla sosyal becerilerde zayıflığa, düşük özgüvene, davranış problemlerine ve çocuğunuzun içe kapanmasına neden olabilir.

KEKEMELİK Çocuğun konuşmasının akıcılığının takılma, tekrar ve uzatmalarla bozulması anlamına gelir. Kekemeliği olan çocuğun ne anlattığından çok nasıl konuştuğu dikkat çekmeye başlar. Çocuğunuzun, dinleyenlerdeki bu durumu fark etmesiyle birlikte stres ve kaygı artar ve daha da zor konuşmaya başlar. Kekemelik akranlarıyla etkileşimi zorlaştırır ve okul başarısı, mesleki başarı ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Çocuk takılacağım korkusuyla sınıfta parmak kaldırmaktan ve öğretmenin sorduğu sorulara cevap vermekten kaçınabilir. Kekemeliğe bağlı kaygı, kaçınma ve özgüvende azalma nedeniyle okuldaki sosyal ilişkileri bozulabilir.

EBEVEYNLER VE EĞİTMENLER NASIL DESTEK SAĞLAYABİLİR? Dil ve konuşma bozuklukları çocuklar, onların aileleri ve eğitimin kalitesi açısından çok yönlü psikolojik, sosyal ve ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Çocuklardaki konuşma bozukluklarının erken teşhisinde öğretmenlere, özellikle sınıf öğretmenleri ve kreş öğretmenlerine önemli görevler düşüyor. Erken ve zamanında teşhis tüm konuşma bozukluklarının tedavisinde daha fazla başarı imkânı sunuyor. Konuşma bozukluğu olduğunu fark ettikleri öğrencileri ve ebeveynleri uzman konuşma terapistlerine yönlendirmeleri çocuğun tedavisinde çok büyük fayda sağlar. Dil ve konuşma becerisinin çocuğunuzun eğitiminde ve yaşam kalitesinde %100 etkisi olduğunu unutmayın. Çocuğunuzun sorunlarına zamanında destek olmanız başarısını artırmakla kalmaz, aynı zamanda aranızdaki bağın ve kişisel ilişkilerinizin de güçlenmesini sağlar. (kaynak : Uzm. Dil ve Konuşma Terapisti Sümeyra Öztürk)

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST