İmtihanlardan doğan muhabbet!

KALEM Farkıyla...

İmtihanlardan doğan muhabbet!

İmtihanlardan doğan muhabbet!

Allah, “Cinleri ve insanları bana kulluk yapsınlar diye yarattım.” buyuruyor hikmetli kitabımız Kuran-ı Kerim’de. Kuran’da geçen emir ve yasaklar belli. Bizlerin O’na olan kulluğun gereklerinden biri de imtihan olmaktır. İmtihan kelimesi pek bir sevimsiz gelir nefse. Kimse sınava girmeyi sevmez. Yapamadığım sorular olursa endişesini taşır ya da sınavdan kalırsam diye korkar. Okul hayatımıza başladığımızdan beri imtihanların içindeyiz. Yaşantımızı Rabbimizin ilim okulu olarak düşünürsek, bu imtihanlar bir ömür boyu sürecek belli ki!
Evliyalar günler geçtikten sonra herhangi bir problemle karşılaşmadıklarında, Rabbim beni sevmiyor musun, bana imtihan vermiyorsun, bir sıkıntı mı var ben de deyip, hemen kendilerini hesaba çekerlermiş. Rabbimiz ise Bakara 155. ayette bakın ne diyor: “Çaresiz biz sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. Müjdele o sabredenleri!” Ayetin ilk cümlesi bizleri korkutmasın. Derdi veren Allah, bu dertten nasıl kurtulacağımızın da ipucunu ayetlerinde bize bildiriyor. MÜJDELE O SABREDENLERİ! Başka bir ayetinde ise; Allah sabredenlerle beraberdir diyor. Demek ki kaçışımız yok. İlla ki imtihan var. Korku, açlık, mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme yapılacak. Bu Rabbimizin vaadi. Psikopat mı ki Rabbimiz, bizi neden üzsün? Aslında hepsi O’na daha yakın, sevgi, aşk dolu kullar istemesinden. Kulluğun gereklerinden biri, Rabbimize olan muhabbetimizi artırarak sevgimizi büyütmek. Tek isteği O’nu daha çok bilmemiz ve sevmemiz. Kutsi bir kelamı var Rabbimizin: “Ben gizli bir hazine idim, bilinmek ve sevilmek istedim” diyor. Bu cümle bize çok şey anlatıyor. İmtihan olmasak, başımız sıkışmasa, kaçımız Allah’ım bana yardım et, bu işimi sen çöz, bir bildiğin var demek ki, elimden bir şey gelmiyor diye O’nunla konuşmak için gayret ederiz. Ne kadar az dua ediyoruz bu imtihanlar olmasa, farkında mıyız?
Biz üveysler marifet yolculuğunda yaşatılan imtihanlara, Allah’ın nazı ve cilvesi deriz. Naz eder imtihan verir, yardım eder cilvesini yaşatır. Hepsi bu. Bizlerden ise sabır ve teslimiyet isteniyor sevgili kardeşlerim. Allah ile dalaştıkça imtihanınız kör düğüm halini alır ve işin içinden çıkamazsınız. Elden gelmeyen durumlarla ilgili bekleyin, mutlaka bir yerde çözümü sizi bulacak ve ferahlayacaksınız. Rabbimizi fırıncı gibi düşünün. Ekmek hamuru usul usul, içli içli yanan kızgın fırına atılır. Öyle bir ayarı var ki Rabbimizin tam da olması gerektiği süre ve ateşte o ekmek pişer. Yiyenlere mis gibi kokar, çıtır çıtır bir lezzet sunar. Az pişse hamur olur, çok pişse sert olur, yanar. İşte bu ayarı veren Allah. Yine bizlerin tam da kıvamında ekmek olmamız için. Kaldıramayacağından fazla yük yüklemem diyen Allah, sizi imtihanlarla yakmaz! Korkmayın! Teslim olun..
İmtihanlar karşısında fevri davranıyorum, sinirliyim, asabiyim, yüksek çıkışlarım var, kendime hakim olamıyorum diyorsanız eğer; Üveys Veysel Karane zikri size en güzel olgunluğu verecektir. Biliyorum ki arayıştasınız dündeki bizler gibi. Bu arayışların son bulduğu adres: www.veyselkarane.com. Lütfen inceleyin. Kişisel gelişiminize muazzamlık katacak, sabah-akşam yapılan kısacık bir zikir var sitede. Kısacık bir dua ile görün bakın, hayatınız nasıl güzelleşiyor!

Düşünceleriniz...

Berrin Alaca

Berrin Alaca

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST