İNSAN SESLERİNİ AYIRABİLİYORLAR

KALEM Farkıyla...

İNSAN SESLERİNİ AYIRABİLİYORLAR

İNSAN SESLERİNİ AYIRABİLİYORLAR

Georgia Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışma, kafeste yaşayan gorillerin tanımadıkları ya da olumsuz etkileşimler yaşadıkları insanların seslerini duyduklarında olumsuz yanıtlar verdiklerini keşfetti.

BAŞKAN ADAYLARI OKUMALI
Yavuz Saltık’ın yerel yönetimlerde şansını denemek isteyenlere verdiği tavsiyeler genel anlamda başarıyı önemseyenlerin faydalanacağı türden.

WATSAPP KONUŞMALARI DELİL OLUR MU?
Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Avukat Kürşat Ergün’e göre; ceza mahkemeleri ve hukuk mahkemeleri WhatsApp konuşmalarını farklı değerlendiriyor. Buna göre ceza yargısında, hukuka aykırı olarak toplanan delilin delil sayılmadığı ifade ediliyor. Bu durum özel hayatın gizliliği olarak da değerlendiriliyor. Ancak medeni hukuk yargısı açısından olayın aciliyeti gereği başka şekilde delil elde etme imkânı olmadığı durumda bu türlü elde edilen delillerin kabul edilmesinin söz konusu olabileceğine dikkat çekiliyor. Yani iş karışık

KONUŞMA İLE İLGİLİ GÜZEL BİR EĞİTİM
Sabancı Üniversitesi, “Yeni Dünyada Müzakere ve İkna” başlıklı bir eğitim düzenliyor. Eğitimle; konuşma, iletişim ve müzakere becerilerinin gelişimi amaçlanıyor. Gerekli olacak müzakere becerilerinin geliştirilebilmesi hedeflenmektedir. Üniversite sitesinden detaylı bilgileri alabilirsiniz.

ALMAN HİCVİNİN DÂHİSİ
Hiciv yapmak bir maharet. Bunun dünyadaki en güzel örneklerinden biri Jean Paul. Leipzig’de öğrenciliği sırasında en çok Fransız Aydınlanmacılarını ve İngiliz hicivlerini okuyan Jean Paul, piyano başındaki ustalığı, yüksek zekâsı, dil inceliklerine hakim oluşuyla sıklıkla salonların, sarayların konuğu oldu.

PELTEKLİK NEDEN OLUR?
• İşitme problemleri
• Diş eti perdelerinin aşırı fazla kısa olması
• Çocuklarda ön dişlerinin çıkmaması
• Doğuştan yarı damak
• Diş çevresinde, ağız çevresinde ve dilin etrafında oluşmuş bir sorun
• Dilaltı perdelerinin kısa olması
• Diş eti perdelerinin aşırı kısa olması
• Yetişkinlerde görülen parkinson hastalığı
• Ani felç durumları

out of; (c) Royal Shakespeare Company Collection; Supplied by The Public Catalogue Foundation

BRÜTÜS’ÜN SAVUNMASI
Tarihin en önemli konuşmalarından biri Brütüs’ün savunmasıdır. Bugün onun ölüm yıldönümü. Bu dünyaca meşhur konuşmadan kısa bir bölümü sizlerle paylaşıyorum. “Sözlerimi bitirinceye kadar sabredin… Yurttaşlarım, Romalı Kardeşlerim, susun! Göstereceğim sebebi dinleyin… Susun ki beni dinleyesiniz. Namusum hakkı için söylüyorum, bana inanın. Namusuma değer verin ki, bana inanasınız… Aranızdaki tutsaklığı dileyen biri var mı? Varsa söylesin. Çünkü ben, ona göre suçluyum. Yurdunu sevemeyecek bir alçak var mı? Varsa söylesin. Çünkü ben ona göre suçluyum. Bekliyorum, cevap verin…”

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST