İNSANIN GAFLETİ, KÖPEĞİN FAZİLETİ

KALEM Farkıyla...

İNSANIN GAFLETİ, KÖPEĞİN FAZİLETİ

İNSANIN GAFLETİ, KÖPEĞİN FAZİLETİ


Gelibolu Gazi Süleyman Paşa Cami’nin imamı Mehmet Mutlu, Atatürk’ümüzü sevenlere “Mustafa Kemal’in itleri” diyerek hakaret etti.
Atatürk’ün 3 “iti” vardı. ALP, ALBER VE FOKS isimli 3 “can dostu” vardı. Mesela Alp, Çanakkale savaşlarında yanındaydı. Atatürk geç uyandığında endişelenip havlayan sadık bir köpekti. Mesela Mehmet efendinin yerinde olsaydı, maaş aldığın diyaneti kuran Atatürk’e havlamazdı.
Sonra Alber isimli bir köpek vardı. Kurtuluş savaşında yunan komutan onu arabada bırakıp kaçmıştı. Atatürk sahiplendi. Yunanın köpeğiydi ama türkün atasına hiç havlamazdı. Yani Mehmet efendiden daha saygılıydı.
Atatürk’ün son zaman yanından ayırmadığı köpeği de FOX’du. Çankaya köşkünde bir kız çocuğu kibrit yakıp onu korkuttu. Kıza ne havladı ne de hırladı. Yani köpekti ama Mehmet efendi gibi hırlamadı. Mehmet Efendi, “Atatürk’ün itleri” demiş. Atatürk’ün itleri işte bunlar. Peki ya Mehmet efendi?

MECLİSTE KONUŞMAYA İLİŞKİN REVİZYON
Meclis Genel Kurulu salonu, yeni yasama yılına yenilenmiş haliyle girdi. Konuşmalarda stresi azaltmak için zemini bakır tel döşenen salonda, vekillerin konuşmalar esnasında uyuklamamaları için yeni havalandırma sistemi kuruldu.

RENKLERE İLİŞKİN SON BİLİMSEL BİLGİ
Pennsylvania Üniversitesi’nden Colin Twomey Porf. Joshua Plotkin, 10 dil üzerinde renklerle ilgili araştırma yaptı. Heme tüm dillerde renklere yönelik algılar farklı. Lakin hepsinde sıcak renklere (kırmızılar ve sarılar) yönelik algı aynı. Bu renklerin insanların gözünü kendine çekiyor. Benzer algılar uyandırıyor.

HEP DUYDUĞUNUZ SESİN SAHİBİ
Susan Bennett ismine aşina olmasanız bile, dünya onun sesini tanıyor. Orijinal Siri olarak Bennett, çeşitli sorulara yanıt vererek ve sözlü komutları yerine getirerek birçok iPhone kullanıcısının hayatında önemli yer tutuyor. Bu arada teknolojiyle arası hiç iyi değil. Türkiye’de ise Yelda Uğurlu sesin sahibi. En çok evlilik teklif alan kadın da diyebiliriz.

BEDEN DİLİNDE BAŞ SALLAMA
Omuzlar önde içe kapanık bir oturuş, güvensizliğin işareti olabilir. Omuzlar geri itilmiş ve geniş bir oturuşa sahipse bu, muhtemelen cesur ve güçlü olduğu anlamına gelir. Kişiye iltifat ederken kafası doğal olarak öne eğiliyorsa bu, özgüven eksikliği ve utangaçlığın işaretidir. Siz konuşurken başını sallıyor mu? O zaman konuşmanızla ilgileniyor. Çok fazla baş sallama varsa, bu konuşmaya olan ilgisini yitirdiği ancak muhtemelen kaba olmak veya duygularınızı incitmek istemediği anlamına gelir.

KONUŞMAK PAHALANDI
BTK, her yıl 1 Nisan ve 1 Ekim’den geçerli olmak üzere, mobil haberleşme hizmetlerine ilişkin azami ücret tarifelerini güncelliyor. Buna göre BTK, mobil haberleşme hizmetleri ile ilgili azami ücret tarifesine zamlar geldi. Konuşurken dikkat etmeli.

HEYECANI AZALTAN 3 BESİN
1-Melisa (Limon otu/Oğulotu) Otu: Ballıbabagiller familyasına ait ve anksiyete üzerine etkileri kanıtlanmış bir bitkidir.
2-Omega-3 Yağ Asitleri: Esansiyel bir yağ asididir ve beynin normal fonksiyonda çalışmasını sağlayarak, anksiyetenin azalmasında etkilidir.
4-Yeşil Çay: Antioksidan birçok polifenol bileşikleri içermektedir. Serotonin seviyesini yükselterek stres ve anksiyetenin azalmasına yardımcı olabilir.

DÜNYADAN KONUŞMA NOTLARI
KONUŞTURMADILAR
Meksika Devlet Başkanı Obrador’un konuşması sırasında toplantı basıldı. Kasırgadan etkilenen göstericiler, hükümetten yardım talebinde bulundu. Protestoculardan bazıları, Obrador’un yanına kadar gelerek basın toplantısı esnasında konuşmasını yarıda kesti.

KONUŞMASI AYAKTA ALKIŞLANDI
Siyasi kariyerine kısa bir müddet sonra son verecek Almanya Başbakanı Angela Merkel de bu sıfatla son konuşmalarından birini yaptı. Konuşmasının sonrasında bütün salon, şansölyeyi dakikalarca ayakta alkışladı. Demokrasiyi koruma çağrısı yapan Merkel, “Farklılıklar özgürlüğün göstergesi” şeklinde konuştu.

KONUŞANLARA AF GETİRDİ
Ürdün Kralı ‘aleyhte konuşma’ davalarından hüküm giyenlere af getirdi. Ürdün Kralı 2. Abdullah hükümete “aleyhte konuşma” davalarını incelemeye ve hüküm giyenlere özel af işlemlerine devam etme talimatı verdi. Helal olsun.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST