İnsanın teknolojisi ve Allah’ın teknolojisi…

KALEM Farkıyla...

İnsanın teknolojisi ve Allah’ın teknolojisi…

İnsanın teknolojisi ve Allah’ın teknolojisi…

Çok sevgili bilge insan ve çok keyifle takip ettiğim, kitaplarını okuyup her seminerini hemen dinlediğim spritüel/şifacı öğretmen Ünal Güner ‘in en son videolarından birini özetlemek istiyorum bu yazımda. Daha önce de kitaplarından bahsetmiştim.

Okumadıysanız mutlaka okumanızı ve böyle güzel bir ruhun paylaştığı bilgileri sizin de öğrenmenizi tavsiye ederim. (“Kaderin kodu ve “Güzellik tohumu” kitapları). Benim hayatıma yön veren belki de 5 insandan birisi kendisi ve tanışmamış olmama rağmen benim için çok özel ve değerli bir öğretmendir. Yaklaşık 2017 yılından bu yana takip ediyorum kedisini. Çok paylaşımcı bir insan ve nerdeyse son 2 senedir yani korona virüs olaylarından bugüne kadar her hafta en az 1 seminer paylaşıyor. Değindiği konular çok önemli ve direk gündelik hayatlarımızın içinde yaşadığımız konuların arka planını anlatıyor. Bunun ötesinde gelecekle ilgili öngörülerini çok değerli buluyorum çünkü bambaşka bir bakış açısından olayları görmemizi sağlıyor.

Önümüzdeki 10 yıl Öngörülerim” isim son videosunu sizin de izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Videoda kısaca değindiği bazı noktalar şunlar:

– Akıllı insan bilgiyle, ahmak insan tecrübeyle öğrenir (Konfüçyus). Akıllı insan sezgiyle, ahmak insan bilgiyle öğrenir. Daha ileri bir noktadan bakarsak; akıllı insan tesirle, ahmak insan sezgiyle öğrenir. (Ünal Güner)

– Ünal Güner aklımızı, sezgimizi ve tesirleri yavaş yavaş ilerleyen şekilde nasıl kullanacağımız üzerinde duruyor. İnsan bilinci yükseldikçe deneyimden, bilgiye, sezgiye ve son olarak tesire doğru bir geçiş yaptığımız üzerinde duruyor.

– Şuur ve idrak seviyemiz yükseldikçe gelecekten ve geçmişten ihtiyaç duyduğumuz bilgileri çekebileceğimizi söylüyor. Bu konunun devamında da zaman makinesine değiniyor!

– Eşyaların yani insanın ürettiği teknolojinin giderek smart/akıllı hale geldiğini ve hayatımızı kolaylaştırdığını göreceğiz. Bunlarının iş seçimi konusunda hayatımızda nasıl ve ne yönde önemli olduğuna vurgu yapıyor.

– Yakın bir zamanda Çin de bütün sosyal sistemleri değiştiren bir keşif yapılacağından bahsediyor. Sınırsız hafızalı yapıların geleceğinden bahsediyor.

– Hissedebilen, anılarını hatırlayabilen bilgisayarların geleceğinden bahsediyor. Makinelerin evrimini ve kendi aralarındaki iletişimden bahsediyor.

– Geleceğin gençleri için şöyle bir öneride bulunuyor: Merkeziyetsiz internetler oluşturma konusunda kendilerini açmalarını ve bu noktalarda kendilerini geliştirmelerini öğütlüyor.

– Merkeziyetçiliğin bitişinden ve bireyselliğin öneminin artacağından bahsediyor.

– Türkiye’nin birkaç sene içindeki büyük gelişmesinden bahsediyor. Evrimsel olarak ilerlediğimizi ve birçok alanda kendimizi bütün dünyaya örnek olacak seviyeye taşıyacağımızdan ve Türk devletlerinin yükselişinden bahsediyor.

– Yapay-zeka ve yüksek teknolojinin önemine vurgu yaparak yeni iş modellerinde bunlara dikkat çekilmesi gerektiğini belirtiyor.

– İklim değişikliği, denizlerin yükselmesi ve bunlara bağlı olarak göç hareketlerinden bahsediyor.

Birçok konuya değinen Ünal Güner sonuç olarak bütün bu insan üretimi teknolojinin aslında Allah’ın sistemi içinde var olduğuna ve insanın her koşulda güçlü ve süreci yöneten bilinç olduğuna dikkat çekiyor. İnsanın gücüne dem vurarak insanın kendi yolunda, potansiyelini açığa çıkarması ve yaratıcılığa yönelmesi gerektiğini söylüyor. Çünkü gelecekte birçok iş sektörü yapay zeka ve robotların çalıştırılacağı bir yöne evrilirken “yaratıcılık, sanat, bilim” gibi alanların yine insan zekası ve yaratıcılığıyla ilerleyeceğini belirtiyor.

Seminer hakkında söylenecek çok şey olsa da yazımı burada bitirmek ve sizi de biraz merak içinde bırakarak videoya göz atmanızı sağlamak istiyorum… : ) Sevgiyle…

Düşünceleriniz...

Zamanın Ruhu

Zamanın Ruhu

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST