Ipone Parçalayarak Ev Almak

KALEM Farkıyla...

Ipone Parçalayarak Ev Almak

Son birkaç haftadaki ekonomik çalkalanmanın gayrimenkul fiyatlarına etkisi konusunda müşterilerimizden oldukça fazla soru alıyoruz. Gayrimenkul sahipleri fiyatların düşeceğinden endişe ederken, alıcı adayları ise bekledikleri taktirde daha iyi şartlarda ev alıp alamayacaklarını soruyor.

Aslında bu soruların özünde gayrimenkul sahiplerinin “ev fiyatları düşmeyecek” cevabını alma isteği, alıcı adaylarında ise “evet düşecek” cevabını duyma isteği yatıyor.

Peki ne olacak?
Önce basitçe bir duruma bakalım. Ülkemiz büyüyor mu? Evet büyüyor, ancak 2 türlü büyüme olduğu gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor.Üreterek veya tüketerek…

Bizim ülkemizdeki büyüme tahmin edebileceğiniz gibi tüketime dayalı bir büyüme. Üretim kanalları desteklenmediği için dışarıdan borçlanarak getirilen para, içeride ağırlıklı olarak yabancı şirketlere yaptırılan köprü, otoyol, mega projeler ile gelir garantisi verilen, üretim yaratmayan unsurlarla yine dışarı çıkıyor. Doğal olarak üretim artmadığı için, ülke geliri artmıyor ve tüketim ile de borç miktarı artıyor. Daha basitçe söyleyelim; kıt kanaat geçiniyorsunuz ve bankadan krediçekerek evinize jakuzi yaptırıyorsunuz. Tüm tanıdıklarınızın size gıpta ile baktığını düşünmek ise sizi mutlu ediyor.

Son bir yıl içerisinde piyasada dolaşan TL miktarında kayda değer bir artış gerçeği var; yaklaşık %25 civarında bir artış. Yani açığı para basarak kapatmaya çalışıyoruz, bu da enflasyonu tetikliyor ve daha da tetikleyecektir.

Sonuç ne olacak? Katar’dan geleceği söylenen para ile bir bahar havası daha yaşayacağız, eğer o parayı da köprülere, kanallara yatırmaya devam edersek sonuç değişmeyecek. Neticede ekonomik kriz döngüsünü kırmak mümkün değil, piyasa her halükarda kendisine çeki düzen verir. Önemli olan o krizi ne şartlar ile atlatacağız.

Yani parasını verip aldığımız iphoneları kırmak bizi krizden çıkartmayacak. Yeni aldığınız evin müteahhidine kızıp banyonuzun, mutfağınızın seramiklerini kırmanın müteahhide zarar vereceğini düşünüyorsanız tercih sizindir. Komik görünmek istiyorsanız tam olarak doğru yoldasınız. Ancak ülkemiz için bir şeyler yapmaksa derdimiz, önce bu ucuz milliyetçiliği bir kenara bırakıp top yekun üretime odaklanmalı ve üretimi teşvik edici politikalara sarılmalıyız.

Gayrimenkul açısından bakarsak; yanlış fiyatlanmış gayrimenkullerden fiyatı doğru rakama çekilenler ve doğru fiyatla piyasaya sunulanlar önümüzdeki süreçte el değiştirecek. Diğerleri her zaman olduğu gibi elde kalacak. Gayrimenkul alacaklar bu dönemi doğru değerlendirirse yeni evlerine kavuşacaklar, ama fiyatlar düşecek diye beklerlerse o zaman ev almak için çok uzun bir süre bekleme riski ile karşı karşıya kalacaklar. 6 ay ile 1 yıl içerisinde işler farklı bir noktaya gelebilir.

Ve sonra ne olacak?
Sonrasında doğru fiyatla piyasaya çıktığı düşünülen gayrimenkullere bile alıcı bulmak çok zor olacak. Fırsatçılar dönemine gireceğiz, bu yaklaşan kriz kendi zenginlerini yaratacak.

Ve tam bu dönemde iyi bir Gayrimenkul Profesyoneline her zamankinden daha çok ihtiyacınız olacak. Bir hayalin peşinden gitmek yerine şimdi daha sağlıklı düşünmek ve daha doğru adımlar atmanın zamanı.

Gayrimenkul alıp-satmak her zaman karlıdır, önemli olan hangi gayrimenkulü, hangi şartlarla ve ne amaçla aldığınızı doğru belirleyebilmek. Size destek olarak Gayrimenkul Danışmanınızı bulmak için geç kalmayın.

Bu şehri ve bu işi çok seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST