İş Görüşmelerinde Böyle Konuşun

KALEM Farkıyla...

İş Görüşmelerinde Böyle Konuşun

İş Görüşmelerinde Böyle Konuşun

Ne çok hızlı ne de çok yavaş. Konuşma hızınızın sizin için bir intiba oluşturur. İşin sırrı karşınızdakiyle uyumlanmaktır. İnsan o an stresle, heyecanla genelde hızlı konuşur. İşe alan ise bunun müşteriye olan etkisini düşünür. Ne çok hızlı konuşmalı ne de çok yavaş konuşmalısınız. Karşı taraftaki kişinin konuşma ritmine göre kendi konuşma hızınızı ayarlayabilmelisiniz. Karşınızdakini iyi dinleyin. Dinlerseniz anlarsınız, anlarsanız hemen uyum haline geçersiniz.

 

ŞARLAN’IN ADLİ YIL AÇILIŞ KONUŞMASI

Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan’ın, Adli Yıl Açılışı nedeniyle, Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı konuşmayı izledim. İçerikli, günün gereklerine uygun, mesaj veren,  hukukçu olgunluğu taşıyan ve çok güzel icra edilen örnek bir konuşmadır. Türkiye’deki birçok baro başkanına örnektir. Sosyal medya hesaplarından izlemenizi öneririm.

 

DİŞLERİNİZ AYRIKSA

Gereğini yapınız efendim. Çanakkale’de Diş Hastanemizin hekimleri ve özelde birçok başarılı hekimimiz var. Neden mi? Çünkü konuşmanızı etkiliyor. Özellikle ön dişler arasındaki seyreklikler, estetik olarak rahatsızlık verdiği gibi aynı zamanda konuşma sırasında dil ve diş destekli harfleri söylerken sesleri doğru çıkartamamamıza hatta bazen tükürüklerin saçılmasına sebep olabiliyor.

 

ÇANAKKALE’DE DE YAPILMIŞTI

Kuşadası Belediyesi önünde konuşma yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yumurta fırlatıldı. Daha önce de Çanakkale’de üniversitede Yiğit Bulut’a fırlatılmıştı. Hatta bir ara yine Çanakkale’de İsmet İnönü taşlanmıştı. Doğru bir eylem değil, kime yapılırsa ve kim yaparsa yapsın. İdeal olanı, sözle cevap vermek ve sözle verilen cevabı dinleyebilmektir.

 

 

MERAKLISINA ÖNERİRİM

Kapadokya Üniversitesi Odyoloji Yüksek Lisans Programı açıyor. Mezunlar, odyoloji bilgisinin yanısıra dil ve konuşma bozukluklarının değerlendirilmesi ve terapi tekniklerinin uygulanması konusunda donanımlı akademik düzeyde çalışma planlayabilen ve yürüten bilim uzmanları olarak yetiştirilecek.

 

TEKRARA DÜŞMEK

Kimi bilgi eksikliğinden, kimi söyleyecek şey bulamamasından her yerde aynı tekrarı yapar. Genelde siyasetçilerimizde bu var. Ama ilginçtir Diyanet İşleri Başkanımızda da olmuş ki bunu anlayamadım. Dünya Ehl-i Beyt Vakfının iftar programında konuşan Ali Erbaş, geçen yıl yine Dünya Ehl-i Beyt Vakfı’nın düzenlediği iftar programındaki konuşmasına benzer bir konuşma yaptı.

 

KAFTANCIOĞLU’NUN HİTABI

CHP İstanbul İl Başkanı adliye çıkışında kendisini bekleyenlere hitap etti. Bir kitap bilirim. İsmi “Devrimci Savunmalar”. Benzer örnekleri orada vardır.  Slogan sözler, şiirle tanımlama, cesaret ve mücadele ruhunun dinamik tutulması vs. vs. Etkili ve önemli bir konuşmadır. Süresi ve mesajları kaynak açısından yerindedir. İncelemenizi öneririm.

 

ÇANAKKALE İL SAĞLIK MÜDÜRÜMÜZE

Bolu İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Bolu İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “Konuşma Terapisi Ünitesi” hizmete başladı. Neden bizde olmasın? İl Sağlık Müdürümüzün bu hususta vereceği bir bilgi varsa paylaşmak isterim.

 

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST