İşbaşı eğitim programlarına başvurular açıldı

KALEM Farkıyla...

İşbaşı eğitim programlarına başvurular açıldı

İşbaşı eğitim programlarına başvurular açıldı

Mevzuat düzenlemesi nedeniyle İŞKUR’da bir süredir kurs ve program talebi alınmasına ara verilmişti. Yaklaşık bir aylık aranın ardından mevzuat çalışması tamamlandı ve kurs ve programları için müracaat alınmaya yeniden başlanıldı. Yapılan mevzuat çalışması sonucunda kursiyerlerin istihdamında çalışan yönüyle güçlendirici bir değişikliğe gidildi. Önceki uygulamada kursiyerin program süresi kadar istihdam edilmesi zorunlu tutulmaktaydı. Bu defa yeni gelen değişiklik ile artık işbaşı eğitim programlarında söz konusu istihdam taahhüdünün 60 günden az olmamak üzere program süresinin en az iki katı kadar olmasının zorunlu hale getirildi.
Bilindiği gibi İşbaşı eğitim programları; İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim ve tecrübe edinmeleri, teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmeleri ve çalışma ortamına uyumunun sağlanması amacıyla düzenlenen güçlü birer aktif işgücü enstrümanıdırlar.Programa katılmak isteyenler işbaşı eğitimi yapacağı işyerini kendileri bulabileceği gibi İŞKUR’dan kendilerine işyeri bulunmasını da talep edebilmektedirler. Ayrıca işverenler de istedikleri vasıftaki katılımcı adayını kendileri bulabilecekleri gibi kendilerine katılımcı adayı bulunmasını İŞKUR’dan da talep edebilmektedirler.
Kursiyeri İŞKUR işbaşı eğitim programlarından yararlanması için
1. Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
2. 15 yaşını tamamlamış olmak,
3. İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,
4. Emekli olmamak,
5. Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,
6. Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak,
7. İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,şartlarını taşımaları gerekmektedir. Öte yandan belirtilen şartları sağlayan ve programa devam etmelerine engel durumları bulunmayan öğrencilerin yanı sıra tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabilmektedirler. Bunun dışında İşbaşı eğitim programı katılımcılarına program sonundaİŞKUR tarafından, katıldıkları programa ilişkin bilgileri gösteren İşbaşı Eğitim Programı Sertifikası da verilmektedir.

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST