İşkur Ücretinizi Garantiye Alıyor

KALEM Farkıyla...

İşkur Ücretinizi Garantiye Alıyor

İşkur Ücretinizi Garantiye Alıyor

İşçiye kendisinin ve ailesinin geçimini sağlayacağı ücretinin uzun süre ödenmemesi bireysel olarak ekonomik sorunlara yol açmakla kalmaz aynı zamanda çalışma barışının devamını da sıkıntıya sokar. Bu nedenle kamu otoritesi ücretlileri, genel uygulamalara ek olarak başkaca korunma ve tedbir yöntemlerinden faydalandırır. Bu yöntemlerden biri de İŞKUR’un uhdesinde yürütülen “Ücret Garanti Fonu” uygulamasıdır.

Ücret Garanti Fonu’ndan Hangi Durumlarda Yararlanılır?

Şüphesiz çalışan kişi emeğinin karşılığı olan ücreti süresinde almak ister. Ancak kimi zaman işverenler işçi ücretlerini ödemede sıkıntı yaşayabilirler. Eğer işveren konkordato ilan etmiş, işveren için aciz vesikası alınmış yahut  iflas veya iflasın ertelenmesi nedeniyle işveren ödeme güçlüğüne düşmüşse İş Kanunu’na tabii işçiler “Ücret Garanti Fonu”ndan yararlanabilirler.

 

Başvuru nereye ve nasıl yapılacak?

Ödeme aczine düşen işverenden ücret alacağı bulunan işçiler, işverenlerinin yukarıda sıralanan ödeme güçlüğü durumunda olduğunu ispatlayıcı belgelerle birlikte Türkiye İş Kurumu’na şahsen veya vekilleri aracılığıyla başvurabilirler.

Üç aylık ücret garantide

Başvuru sonrası İŞKUR gerekli araştırmayı yaparak evraklarda eksiklik olmaması koşuluyla başvuruyu izleyen ayın sonuna kadar işçinin son üç aylık ücretini “Ücret Garanti Fonu” ndan öder.

İşten ayrılmış olmak şart mı?

Ücret garanti fonundan yararlanmak için iş sözleşmesinin sona ermesi gerekmez. Şartların oluşması durumunda işçi işyerinde çalışırken üç ay ücretini alamadığı takdirde ücret garanti fonuna başvurabilir. Devlet “Ücret Garanti Fonu” uygulamasıyla işçinin ücretinden tamamen mahrum kalmasını engellenmeyi amaçlamaktadır. İşçilik alacaklarıyla ilgili hak kayıplarının önüne tam manasıyla geçilmesi ise ancak kanun koyucu tarafından sağlanan desteğin hak sahiplerince bilinmesi ve talep edilmesiyle mümkün olacaktır.

 

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST