İşsiz Gençlerimize Sesleniyorum!

KALEM Farkıyla...

İşsiz Gençlerimize Sesleniyorum!

İşsiz Gençlerimize Sesleniyorum!

Son zamanlarda gençlerimizin dilinden çok duyar olduk. “Atanamadım, iş arıyorum, puanım tutuyordu ancak mülakatta elendim” gibi.. Gençlerimiz yuva kurmak istiyor, hayırlı bir iş istiyor. Hayatları düzene girsin diye gayret ediyorlar. Üniversiteden mezun olan herkesin iş aradığı, hayatını düzene koymak için çabaladığı belli bir dönem illaki oluyor. Hikayeler, kişilere göre değişim gösterebiliyor. Kimisi hemen iş bulurken, bazılarının düzen kurma hayalleri zaman alabiliyor. Denemeler başarıyla sonuçlanmayınca, gençlerimiz bir çiçek gibi solup umutsuzluğa düşüyorlar. Bir deneme değil, kaç deneme gerekiyor iş kapısı için. Her geçtiğimiz sene iş bulmak zorlaşıyor ve diplomalı birçok gencimiz hayata küsmüş, mutsuz ve umutsuz halde evde karalar bağlıyor.
Kardeşlerim, hepimizin böyle dönemleri oldu. Serüvenler çeşit çeşit. Benim tuzum kuru, ben o dönemleri geçtim, oturduğum yerden yazarçizerim kafası değil bu. Asla vazgeçmeyin! Allah’tan hiçbir konuda ümidinizi kesmeyin. Bugün istediğinizi elde edemediyseniz eğer belli ki, daha hayırlısını vereceğindendir. Bizlerin değil, Allah’ın istediği zamanda oldurulur her dilek. Verilen en hayırlısıdır. Acaba’ya düşmeyin. Vardır Allah’ın bir bildiği deyin ve mücadelenize devam edin. Modunuzu düşürmeyin. Bir kapıyı kapatan Allah, size çok daha özel ve güzel bir kapı açmaya “Kadir” değil mi!? Hazinelerin, her şeyin sahibi olan Allah, sizleri aç açıkta, yarı yolda bırakır mı? Vekil olarak Allah yeter diyor ayetinde. Sizlere en güzel yardımcı Allah. Nefs ise Allah’ın ipine sımsıkı sarılmanızı istemez. Sizi ümitsizliğe sürükleyip, karalar bağlamanızı ister. “Sen bir işe yaramazsın, senden bir halt olmaz” cümlelerini kendi içinizde tekrarlarsınız. Halbuki tüm olumsuzluklar nefsin oyunudur. Sizin Allah’a olan güveninizi sarsmak ister ve inkara sürükler. Hepsi nefsin tuzağıdır. Sizi uyandıracak, bakış açınızı genişletecek, hayata yeniden doğmanızı sağlayacak bir zikir tavsiye etmek istiyorum. Mucize arıyorum, Allah’ın ilmini istiyorum, hayatım düzene girsin, hastalıklarımdan kurtulmak istiyorum, sevgi ve huzur arıyorum ve daha nice güzellikler arayanların kapısı “Üveys Veysel Karane zikri”. Allah’ı en güzel haliyle zikredenlerin meydanı burası: www.veyselkarane.com
Abartmıyorum. Laf olsun diye de yazmıyorum. Yaşanmışlıklar var. Hem de bu zikri yapan binlerce insanın yaşadıkları var. Dünde onlar, yüzler idik. Bugün binler olduk ve inanıyorum ki yarında milyon, milyarlar olacak. Kendimi din kisvesi altında belli bir gruba dahil etmek istemiyorum, bir yere bağlı olmak istemiyorum diyen kardeşlerimiz varsa eğer, aradığınız kapı burası. Allah ile aranıza kimseyi sokmadan, aracı olmadan O’na yönelebileceğiniz en doğru yol burası.
Genç kardeşlerim, siz elinizden gelen gayreti gösterin ve gerisini Allah’a bırakın. Geçmişinizle oyalanmayın, gelecek kaygısı ile ümitsizliğe düşmeyin. Kolları sıvamanın, bir daha denemenin tam zamanı. Toplayın cesaretinizi! Tüm çözümler O’nda! Yolu gösteren, bildiren, sizlerin adım adım ne yapmanız gerektiğini öğreten de O. Bakın ne diyor bizlere Yüce Yaradan: “GEVŞEMEYİN, ÜZÜLMEYİN. EĞER GERÇEKTEN İNANIYORSANIZ GALİPSİNİZ!” (Ali İmran, 139. ayet).

Düşünceleriniz...

Berrin Alaca

Berrin Alaca

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST