Kabızlık depresyon belirtisi olabilir mi?

KALEM Farkıyla...

Kabızlık depresyon belirtisi olabilir mi?

Kabızlık depresyon belirtisi olabilir mi?

Mutsuz insanların her hastalığa, her olumsuzluğa daha yakın olduğu gözlenir. Mutsuz olmayı tabiî ki kimse istemez ama bazı insanlar yapı olarak daha karamsar, daha mutsuz olmaya yatkındır, daha depresiftirler.
Mutsuzluk ve stres birçok insanı hasta ediyor.Mutsuz ve depresif insanlarda sindirim sistemi hastalıkları ve kabızlık daha sık görülüyor. Depresyona girip tıkanırcasına yiyen, hiç yemek yemeyen, sadece abur cuburla beslenen ya da kiloyu takıntı haline getirip sürekli diyet yapan kişilerde kronik kabızlık oluşabiliyor.
Doktorlar birçok hastalığın tedavisi için “Stres yok”,’’üzülmemelisin’’gibi yöntemler sunmakta.
Son 5 yıldır bağırsaklarımız ikinci beynimiz olarak anlatılıyor,vurgulanıyor. Bağırsak yapısı, bağırsakların ne düzenle çalıştığı, gaz problemleri, kabızlık, ishal, huzursuz bağırsak sendromu, probiyotik miktarı, olması gereken yararlı bakteriler,bağırsak hareketlerinin ile vücut hareketleri ile desteklenmesi çok önemli… Ve bunlar bütün hayatımızı, enerjimizi, bağışıklık sistemini etkiliyor.
Dışkılama için kendinize bir rutin oluşturun ,vebunun gereklerini mecbur olmadıkça atlamayın.’Uyanınca tuvalete giderim’ yada ‘kahvaltıdan sonra tuvalete giderim’ yada’ kahve içtikten sonra tuvalete giderim’ giderim gibi…
Bazen depresyon, yoğun stres ve anksiyete gibi durumlarda kabızlık şikâyeti artar. Kendi vücudunuzu dinlemeyi bilin. Bağırsaklarınız en önemli organlardan biridir. Size sorun çıkarıyorlarsa duygularınızda da bir sorun olabilir.
Kabızlık belirtilerini taşıdığınızı fark ettikten sonra nedenini bulmak için biraz detaylı takipte bulunmalısınız. Metabolizmanızı izlemeli, stres belirtilerini gözlemlemelisiniz.
Psikolojik kabızlık belirtileri arasında öncelikle mide rahatsızlıklarıyla paralel olarak kabızlık da başlayacaktır. Yeme içmede düzensizlik var olacak ve kişi az yemesine rağmen kabızlığı yoğun hissedecektir.Su tüketmediğini hissedecektir.Su dışındaki diğer sıvılara kahve, çay,alkol gibi diüretik etkili sıvıları tükettiğini fark edecektir.
Sancılanmalar oluşabilir ve stres hafiflediğinde kabızlık bir süre hafifler.. Bu gibi belirtiler takip edildiğinde kişi strese dayalı kabızlık yaşıyor demektir. Tedavi de bu çerçevede yapılır.
İlkönce stres faktörü ortadan kaldırılır sonra beslenme düzeni yeniden kontrol edilerek kabızlığın fizyolojik kısmı da ortadan kalkar.

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST