Kadife Kaplı Demir Yumruk

KALEM Farkıyla...

Kadife Kaplı Demir Yumruk

Kadife Kaplı Demir Yumruk

Yazıyorum, söylüyorum ve sonunda haklı çıkıyorum ama kimse ders almıyor yaşananlardan. Bu HDP’nin PKK ile kol kola hareket ettiğini, parti programlarında Türkiye Cumhuriyeti’ni koruyacak ve bekasını sağlayacak en küçük bir madde bile olmadığını defaatle gündeme getirmeme rağmen yine herkes bildiğini okudu. Birçok siyasi parti yeterli görülmeyerek seçimlere YSK tarafından sokulmazken bu HDP denilen parti seçim pusulalarında yerini aldı. İyi mi oldu?
Üç büyükşehir belediyesi “kayyum” marifetiyle seçilmişlerin elinden alındı devlet tarafından. Artık o belediyeleri Valiler yönetecek. Yani atanmışlar. Kayyum gerekçesi çok sağlam, itiraz edilemez. Hangi siyasi iktidar görevde olursa olsun bu kayyum kararını almalıydı ve bu gün görevde bulunan siyasi iktidar da gereğini yaparak kayyum hamlesini gerçekleştirdi. Kararı sonuna kadar destekliyorum ancak bu kararı almaya gerek kalmayabilirdi.
HDP seçime girmemeliydi. Bu partinin PKK ile bağlantılarını mademki devlet tespit ediyor, o halde o partinin TBMM’de grubunun bulunması da sakıncalı. Şöyle diyelim ya da, son genel seçime üç kez bu ülke siyasetinde iktidar olmuş bir DSP seçime YSK kararı ile alınmazken, PKK ile bağlantısı tespit edilen HDP seçime katıldı ve mecliste grup kurdu. Yanlış oğlu yanlış… Yani bu partinin belediyesi değil miydi hendeklerin kazıldığı Diyarbakır? Uzayda mı yaşıyoruz biz? Geçmişi unutalım mı? Silelim mi hafızalarımızı?
Kayyum atana belediye başkanlarından birisi de Ahmet TÜRK. Bu şahıs adli kontrol altında değil mi? Seçime girmek için sabıka kaydı gerekmiyor mu? Nasıl bir sabıka kaydı çıktı kendisine? Bu Ahmet TÜRK, 2014 yılında Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmemiş miydi? 2016 yılında “terör örgütüne üye olmak” suçu ile yine kayyum atanmamış mıydı? Hapis cezası kesinleşip de sağlık nedeniyle denetimle serbestlikten yararlanarak salıverilmemiş miydi? Hepsi doğru değil mi? Eeee, bu adamın nasıl seçimde aday olmasını kabul ettin eyyyy YSK?
Şimdi, iki gündür sosyal medyada bir panik var. AKP’nin son yerel seçimde kaybettiği Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerine de kayyum gelir mi korkusu. Mansur YAVAŞ ya da Ekrem İMAMOĞLU, sizce terör örgütü PKK üyesi olabilirler mi? Bence mümkün değil. Sempatizanı olabilirler mi? Ben düşünemem bile. O halde neyin korkusu bu? Ak Parti iktidarı uyguladığı üç kayyum hamlesinde de haklı. Tartışmam bile bunu ama aynı iktidar uydurma gerekçelerle kayyum uygular mı başka yerlerde de? Bence uygulamaz çünkü bunu yapacak olsaydı daha öncesinde CHP’nin kaleleri olan İzmir ve Çanakkale’de uygulardı. Yani demem o ki; mevcut iktidar “kayyum” hamlesini keyfi değil zorunlu hallerde uyguluyor. O yüzden sosyal medyada ki kopan kıyamete itibar etmiyorum.
PKK eli kanlı bebek katillerinin bir araya geldiği bir terör örgütüdür. Bu örgütün üyesi olmak, örgüte yardım ve yataklık etmek, sempatizanı olmak suçtur. Vatana ihanetin cezası ne ise, bunları yapanların cezası da odur. Devlet bir kez daha kadife kaplı demir yumruğunu bölücülere karşı kullanmıştır.

Düşünceleriniz...

Ufuk Cankaya

Ufuk Cankaya

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST