Kadın Avukat

KALEM Farkıyla...

Kadın Avukat

Kadın Avukat

Mahkeme salonlarının vazgeçilmez yorumcusu olan hakimler artık avukatlarda moda takibini sıkı tutuyorlar. Altı metre mesafeden etek boyu ölçümü yapabilen hassas gözleri ile yorum yaparak bayan avukatların mevzuata uygun olmalarını sağlamak gibi ulvi görevleri olan hakimlerimizin işleri gerçekten çok zor.
Diriliş dizisini izleyerek tarih öğrenen milletimizin bu gibi durumlarda takınacağı tavır elbette ki umursamazlık olacaktır. Hatta birçok vatandaşımız kadın avukatı ve etek boyunu eleştirecektir ki nitekim öyle de oldu.
İyi de, değerli hakimlerimiz adaleti sağlamak ile uğraşırlarken bir de etek boyu ölçümü ile neden uğraşırlar ki? Yok mu önlerinde dava dosyası, konuları o dosya değil mi? Kadın avukatın bacaklarına bakmak nereden aklına gelir ki bir hakimin duruşma esnasında? Adalet kadının bacaklarında değil her halde.
Kadın avukat etek giymiş, hem de kısacık. Nereden mi biliyorum? Bilmiyorum ama duruşma esnasında hakimin bile aklını başından aldığına göre! Hayır, bir taraftan da merak ediyorum; o değerli hakimimiz akşam eşine olayı nasıl açıkladı? Niçin kadın avukatın bacaklarına baktığını nasıl izah etti? Biliyorum, hakim olmak kolay değil. Ciddi bir stres yaşadıklarına eminim. Hepimizin karar veremediği, ortak bir fikirde buluşamadığı konularda son ve kesin kararı vermek gibi ciddi sorumluluk üstlenilen görevleri var ve bunu günde birden fazla yapmak zorundalar. Yani hakim dediğimiz kişiler gerçekten toplum üstü hayatları olan kişiler. Toplum yararına ve toplum adına adaleti sağlama görevini üstlenmiş bu kişilerin kadın bacağından etkilenmemesi hepimizin beklentisi. Çünkü onlar için seksi bir obje dünyanın en küçük ayrıntısı olmalı, kaldı ki mini etekli bir kadın seks objesi değildir. O mini eteğini kullanan davranışlar içerisine giriyorsa o kadın işte o zaman seks objesi olmuş demektir. Öyle sadece mini etek giyerek seks objesi haline gelemez hiçbir kadın diyeceğim ama öyle zihniyetler var ki; kara çarşaflı kadının ayak bileğinden tahrik oluyorlar. Yani tamamen kadına nasıl baktığınızla ilgili o an gördükleriniz.
Şöyle yapmak mesela, hani hakimin de kafasını karıştırmamak için. Her hakimin kendi moda ölçüsü olsa ve o hakimin yöneteceği davalar öncesi hemen mahkeme salonunun kapısına gereken elbise uzunluk ölçüleri asılsa. Renk tercihleri sıralansa. Saç şekli ve rengi konusunda uyarılar içeren bir iki ekstra yazı mahkeme kapısına asılsa. Mahkeme salonunun hemen yanına bir oda yapılsa ve devlet imkanı ile içerisi kıyafetlerle donatılsa da kadın avukatlarımız dava öncelerinde hemen o odada öngörülen şekilde kıyafet değiştirseler… Olamaz mı yani, olabilir bence. Adaletin gözü dosyada olsun istiyorsak kadın avukatlarımızın bacaklarını gizlemeliyiz. Hem, bu dediğim düzenlemeler yapılırsa istihdam da yaratmış oluruz. Kapılara asılacak yazıları bir standart içerisinde hazırlayacak personel istihdam edilir, giyinme odası ve içerisinde ki kıyafetler için iki belki de üç ayrı ihale yapılıp değişik firmaların gelir kazanması sağlanabilir, o firmalarda çalışan ailelerin yüzleri güler. Hakimlerden özel bilgileri alarak uygulama yapılmasını sağlayacak yeni personeller istihdam edilebilir. Yani aslında yapılacak şeyler sıralandığında bir çok güzellikle de karşılaşabilir değerli etek ölçüsü alan hakimimiz sayesinde.
Adaleti kadınların bacaklarına bakarak değil, önlerinde ki dosyaya bakarak sağlamaya çalışan hakimleri tenzih ederim bu yazım için. Ancak ne yazık ki bazen böyle saçmalıklarla gündem meşgul oluyor ve biz de bu yazıları yazmak zorunda kalıyoruz.

Düşünceleriniz...

Ufuk Cankaya

Ufuk Cankaya

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST