Kadın Sporcular

KALEM Farkıyla...

Kadın Sporcular

Kadın Sporcular

Filenin Sultanları bir kez daha dünya devi bir takım olduğunu ortaya koydu ve olimpiyatlarda ülkemizi temsil etme hakkını elde etti. Ne olduysa da bundan sonra oldu. Bir hadsiz belediye başkanı, haddi olmadığı halde voleybolcu kızlarımızla ilgili fikir beyan etti. Beyefendi kızlarımızın oynadığı oyuna değil de, kızlarımızın vücuduna bakmaktaymış seyrederken. Açıklamasından böyle anlaşılıyor. Bacakların görünmesi konusunda kıyafet talimatnamesi aktarıyor haşmetmah. Bu evrimini tamamlayamamış beynin sahibi belediye başkanı sığ fikrini ortaya koyunca da kızlarımızın başarısı gölgede kaldı.
Açıklamayı yapan mahlukat bir belediye başkanı. Partisi hemen kendisi hakkında gerekeni yaptı ama ne fayda, olan oldu bir kez. Bu konuda partisine kızmak da tam isabet olur bence; yani o mahlukatı bulunduğu makama aday gösterirken hiç mi farkında değildiniz çalışmaz bir beyinden fikir çıkmayacağını? Şu an yönetmekte olduğu belediye çok mu değersiz bir belediye de onu aday gösterdiniz? Adaylarınızı araştırmak seçim çalışmalarınız içerisinde yok mu? Örgüt kurulunuz aday belirlemede ne gibi kriterleri göz önünde bulunduruyor?
Ülkemiz ve hatta İslam coğrafyası bu gibi bağnaz ve sığ fikirli eğitimsizlerden çok çekti ve halen de çekmekte. İnsanları kıyafetlerine göre değerlendirmek sanki İslam gereğiymiş gibi davranılması cahilliğinden dolayı ülkemizde kadınlara şiddet ve taciz önü alınamaz boyutlara ulaştı. Bir kadına bakan erkek gözü karşısında Allah’ın kulunu değil de sex objesini görüyorsa sorun var demektir. Tıpkı bu belediye başkanında olduğu gibi. Yıllardır voleybol maçlarını izlerim; erkekler, kadınlar fark etmez, hiç maçları izlerken tahrik olmadım. Aklımın ucuna dahi gelmedi. O anda heyecanlı bir müsabaka var, nasıl insan başka bir şey düşünebilir ki? Evet düşünemez, düşünmemeli ama defalarca kez de tribünlerde tuhaf bir şekilde sporculara sözlü cinsel taciz yapıldığını gördüm. Kadın ve ya erkek sporcu ayırt etmeksizin o anda başarısız olan kendi tuttuğu takımın sporcusuna tribünde oturan izleyicilerin küfürleri ile nasıl hakaretler yağdırdığını gördüm. Kendi kendisine tatmin olmanın bir değişik yolu sanırım bu davranış. Ekran başında, tribünde… Veryansın halinde avaz avaz bağırarak bir ağız dolusu küfür etmek. Erişemediğine bu yolla sanal sahip olma sanırım…
Belediye başkanı da bunu yapmış anladığım kadarıyla. Sporcu kızlarımıza ağzı salyalar içerisinde bakmış ve fikrini zikretmiş. Bu taciz değil de nedir? Taciz olması için illa da temas olması mı gerekir?
O kızlarımız ve diğer ülkemiz kadın sporcuları artık müsabakalar esnasında nasıl giyinecekleri konusunda tartışma konusu haline gelmekten mutlular mı sizce? Değiller elbette. Bir düşünsenize o belediye başkanının zihniyetinde olanların yüzme müsabakalarını izlediğini. Çarşaflı yüzücülerimiz olurdu herhalde ya da olmazdı…
Ülkemizde İslami siyaseti kendi partisi adına ilke edinmiş siyasi partiler var ve bunlardan ikisi siyaset ortağı olarak ittifak içerisindeler. Bunda sıkıntı yok, ülkemizin dini inancı yüzde doksanların üzerinde bir oranla İslam. Elbette bu orana sahip bir ülkede iktidarın İslami siyaset üretmesi kaçınılamaz oluyor ama bu tür yetkili kişilerin kabul görmez açıklamaları da kendi siyasi partilerine zarar veriyor. Ak Parti lideri de olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve ittifak ortağı konumunda ki MHP lideri Devlet Bahçeli’nin sporcu kadınlarımıza karşı böyle bir tavır takınmadıklarını biliyoruz. Hatta bu üzücü açıklama sonrasında kızlarımızın yanın yer aldıklarını da biliyoruz ama bu zihniyetin yetki sahibi olmasını teşkilat yapılanmaları içerisinde önleyebilecek çalışmalar yapmalarını da bekliyoruz.

Düşünceleriniz...

Ufuk Cankaya

Ufuk Cankaya

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST