Kadınlar neden daha fazla konuşurmuş?

KALEM Farkıyla...

Kadınlar neden daha fazla konuşurmuş?

Kadınlar neden daha fazla konuşurmuş?

Bir kadın günde ortalama 20 bin kelime kullanırken, bir erkek için bu rakam ortalama 7 bin civarlarındadır. Peki kadınlar neden erkeklerden daha fazla konuşuyor?

1.FOXp2 PROTEİNİ:  ABD’nin Maryland Eyaletinde bulunan nörobilimciler ve psikologlar, Foxp2 adlı bir proteinin kadın beyninde erkeğe oranla yüzde 30 daha fazla bulunmasının daha fazla konuşmaya katkı sunduğunu savunuyor.

2.KADINLAR SESLİ DÜŞÜNÜR: Kadınların düşünce biçimi seslidir. Kadınlar öğrendiği her yeni bilgiyi hemen aktarma eğilimindedirler. Anlatmayı bir rahatlama yöntemi olarak tercih eden kadınlar dikkatle dinlenilmeyi arzu ederler.

3.BEYİNLERİNİN HEM SAĞ HEM SOL TARAFINDA KONUŞMA YETİSİ VAR: Normalde beynin sol tarafında konuşmayı aktive eden hücreler vardır. Ancak kadınlarının beyninin sağ tarafında da konuşma fonksiyonunu sağlayan ilave bir merkez daha bulunmaktadır. Beynin her iki tarafında da belirli bir bölge içinde yoğunlaşmış fonksiyonel bir merkezin bulunması kadınların daha kolay ve rahat konuşmalarını sağlamaktadır.

4.ANLATACAK ÇOK ŞEYİ VAR: Kadınlar detaycı varlıklardır. Gördükleri nesneler ile ilgili yorumlama, eleştirme vb ihtiyaçlar hissederler. Oysa bu durum erkekler de daha farklıdır. İçe dönük bir erkek için her durumu yorumlayan bir kadın çok konuşur.

THATCHER KONUŞMAYA İLİŞKİN DERKİ

Politikada bir şey söylenmesini istiyorsanız erkeğe, yapılmasını istiyorsanız kadına başvurun.” (1982’deki konuşması)

DÜNYACA ÜNLÜ YAZAR KONUŞMAYI BECEREMEZDİ

Meşhur yazar Ernest Hemingway konuşmasını pek beceremezdi. Hatta bunu itiraf da ederdi. Nobel konuşmasında şöyle giriş yaptı: “Konuşma yapmak gibi bir hünerim yok ve ne kuvvetli bir hitabet yeteneğine sahibim ne de retoriğe hükmüm geçiyor.” Bitirirken de şöyle demişti: “Bir yazar için fazla uzun konuştum. Yazarın işi söylemek istediklerini yazmaktır, konuşmak değil. Tekrar teşekkür ediyorum.”

NAİM’in BM KONUŞMASI

“Eviniz, işiniz, hatta sevdiklerinizi kaybedebilirsiniz ama bir insanın hayatında kaybedebileceği en son şey kimliğidir. Bulgaristan’da yaşayan iki milyon Türk’ün isimleri değiştirildi. İşkence, zulüm gördüler. Bizim tek isteğimiz, evrensel insan haklarından, her bir dünya vatandaşı gibi faydalanalım. Doğduğumuz topraklarda, sahip olduğumuz kimliğimizle özgürce yaşamaktır. Bulgaristan Komünist Partisi bunu sağlayamıyorsa, o yerlerde yaşayan halkımızın, Anavatan’a Türkiye topraklarına dönmesine izin versin. Ben Naim SÜLEYMANOĞLU, bugün ve bundan sonra kırdığım her rekorun ardından, kazandığım her madalyanın peşinden, ÖZGÜRLÜK, ÖZGÜRLÜK diye haykıracağım. Bunu sadece zulme uğramış Türk halkı için değil, insan hakları elinden alınmış her insan için…”

GÜNÜN SÖZÜ

Güzel konuşmak için tek bir yol vardır; dinlemeyi öğrenmek.

Christopher Morley

UNUTULMAZ LAFLAR

“Çocukken her akşam yatmadan önce Tanrı’ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. … Ertesi gün gittim kendime bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı’ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.”

Al Capone.

Mafya Babası

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST