Kararsızlıkları aşıya teşvik etmede üslup önemli

KALEM Farkıyla...

Kararsızlıkları aşıya teşvik etmede üslup önemli

Kararsızlıkları aşıya teşvik etmede üslup önemli

İlgi çekici eylem ve söylemler kullanılmalı. Bilimsel bir dil değil, akla ve arzulara seslenen bir çağrı yapılmalı. Ortak bir dil, ayrıntıya kaçmayan gerekçeler, etkileyici kanıtlar bu söylemlerde yer bulmalı. Güçlü nedenler, güçlü etkiler yaratır. Kaybetme korkusu, kazanma ihtimalinden daha kuvvetli bir motivasyon olduğu için kararsızları ikna etmede bu yöntem de kullanılmalıdır. Sosyal medyayı etkin değerlendirme, sonuçlara dikkat çekme, kamuoyunda güven veren kişi ve mesleklerden siyasi görüşüne bakmadan faydalanma önemlidir.

“AŞIYA İKNA KURULU” KURULMALI

Aşı vurulmayla ilgili telkinlerin dili ve bu dilin sahipleri iyi seçilmelidir. Toplumun güven duymadığı kesimlerin ağzından yapılacak söylemler ve “güven” üzerine kurulmamış bir dil olumlu sonuç vermez. Alınan aşının yeterli ve otorite olduğu, kanıtlarla pekiştirilerek, teknik ve bilimsel bir dil yerine halkın anlayacağı sadelikte ve ayrıntıya kaçmadan aktarılmalıdır. Kitle ne kadar büyükse, öz de o kadar basit ve anlaşılır olmalıdır. Hastalıktan korunmak için nasıl bir bilim kurulu oluşturulduysa aşı için de PR Kurulu kurulmalı ve bu üslubun belirlenmesinde psikoloji, sosyoloji, dil bilimi, pazarlama, halkla ilişkiler ve reklamcılık gibi alanlardan uzmanlar bu kurulda olmalıdır.

BU 3 NEDENDEN AŞIYA GÜVEN EKSİK
Toplumda, aşıya olan güvensizliğin temelinde “3 Eksiklik” var. Bunlar; “Bilgi Eksikliği”, “Deneyim Eksikliği” ve “İnanç Eksikliği” dir. İlki; insanlarda aşının faydasına ilişkin bilgiler, aşının lojistik sürecinden daha az. Hatta; hayatının en önemli konusu sayılabilecek aşıyla ilgili bilgisi, neredeyse hayatının en önemsiz konusu kadar. İkincisi; İnsanlar, iğneyi ilk vurulan değil, kobay değil, kullanıcı olmak, faydası kanıtlandığının bilgisini almak ve deneyimi görmek istiyor. Üçüncüsü, Koronavirüs vakalarıyla toplum psikolojik bir travma geçirerek güven duygusunda erozyon yaşadı. Aşı vurulmanın ilerde doğuracağı problemlere ilişkin kaygıları da çok büyük. Bundan dolayı da insanlar riskli şeylerden uzak durma meylinde. Bu güvensizlik ancak doğru söylemlerle aşılabilir.

UNUTMAYALIM
“Sürekli konuşursanız, başkalarının dediklerini asla duyamazsınız.”
Alan Watts

KONUŞMA YAPARKEN PUTİN’İN KAFASINI KESTİ
Rusya’da yayın yapan Kaskad TV, yeni yıl öncesi halka hitap eden Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kafasını kesik yayımlandı. bir sosyal medya kullanıcısı “En nihayetinde o bir KGB çalışanı. Hiç kimse onun gerçek yüzünü görmemeli” yazdı.

SESİNİ SEVEN SU İÇSİN
Ses sağlığını korumak için saat başı bir bardak su içilmesi öneriliyor. Su, ses tellerini nemli tutarak, zarar görmesini önlüyor. Ses tellerinin kuruması, aşınmaya neden olduğu için birçok soruna da zemin hazırlıyor.

GÜNÜN SÖZÜ

“Hayatın başarısızlıklarının çoğu, pes ettiklerinde başarıya ne kadar yakın olduklarının farkında olmayan insanlardır.”

Thomas Edison

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST