Kayda Değer Şeyler/Vizyon(Ülkü)

KALEM Farkıyla...

Kayda Değer Şeyler/Vizyon(Ülkü)

Kayda Değer Şeyler/Vizyon(Ülkü)

Gelişen ve daima ileri götürmeyi hedefleyen çeşitli alanlardaki akımlar bizi nereye sürüklüyor? Gerçekten kopmadan geleceğimizi planlamada bize ne kadar etki sağlıyor? Bireysel sorumluluklarımızın ne kadar farkındayız ve bu farkındalıkta etken figürler neler? Bu soruların cevapları yazımda yok. Kendinizde bulmanız umuduyla…
Vizyon yani ülkü, kelime anlamı olarak kısaca “geleceği görmek” olarak yorumlanabilir. İnsanüstü bir kehanet gücünden bahsetmiyorum. Mevcut durumun şartları göz önüne alınarak gelecek hakkında fikre sahip olmak, hedef belirlemek ve bu hedefe ulaşabilmek adına gerçekleştirilebilecek eylemleri mümkün kılabilmekten bahsediyorum. Peki bunları yaparken hayal kurmadığımıza emin miyiz?
Hayal, sınırları olmadan, bir çerçeve içine sığma zorunluluğu olmayan düşsel bir kavramdır. Uçan araba icat etmek bir hayalken; uçan arabayı üretebilmek için gerekli teknolojiyi üretmek, alt yapıyı hazırlamak, uçan arabaya erişebilmek için bir ülküdür. Hayalin altı boşken, ülkünün zeminini sağlam tutmak gerekir.
Çevremde, sosyal münasebetlerde bulunduğum kişilerle geçirdiğim vakitlerde gözlemlediğim ise ne yazık ki hayal dünyasının kara bulutlarının gerçek hayatımızı çevrelemiş olmasıdır.
Para kazanma hırsı, kısa yoldan nakit sahibi olma arzusu bireylerin zihnini kuşatmış durumda. Para kazanmanın bir vizyon olabilmesi için bu sonucu doğuracak sebepler oluşturmak gerekir. Aksi durumda bu heves, hayalin ötesine geçemez.
Geleceğimizin başrol oyuncuları olan gençlerimizde de benzer eksikliklerin mevcut olduğunu görüyorum. “Mezun olmak” yetiyor çoklarına. “Formasyon” öğretmenlik için kafi, “Yüksek Lisans” kariyer için hakikat görünüyor onlar tarafından.
Kişisel gelişim kitapları, kitabevlerinin çok satanlar türlerinde belki de ilk sıradalar. “Yapabilirsin!” telkinine ihtiyaç duyan bireyler haline nasıl geldik? Kendi hazinemizin gün yüzüne çıkarılması için neden ihaleyi neden başkalarına veririz ki?
Gayelerin, hayal olmaktan çıkarak bir vücut bulabilmesi için kişisel gelişim, zihnimizde yatmakta. Karanlıkta sıkışıp kalmış olan kimliğimizi aydınlığa kavuşturmalıyız bir an evvel. Yarının kaygılarının bugünden elle tutulur analizlerinin yapılması ve bir an için kolların sıvanması gerekmektedir. Bugün temeli atılan vizyon ancak yarın gerçek olabilir.
Peki ne mi yapmalıyız? Kayda Değer Şeyler…

Düşünceleriniz...

Yunus Emre Eroglu

Yunus Emre Eroglu

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST