Kendini tanı

KALEM Farkıyla...

Kendini tanı

Kendini tanı

Kendini sevmek diğer tüm sevgilerin başlangıcıdır.” der Osho.  İnsan kendi içine döndüğünde, kendini anlamaya, düşünce ve davranışlarını okumaya başladığında aydınlanmaya da başlar. Onu ne iyi hissettirir, yapıp yapamayacağı sınırları nelerdir farkındalığa sahip olur. Elbette ki bu kendisine sunulanı kayıtsız kabulleneceği,’ben zaten yapamam’ çıkmaz psikolojisine bürüneceği anlamına gelmemeli. İnsanın sınırları her zaman zihnindedir. Fakat kendinin bilincinde olmak da oldukça önemlidir. Bu alacağımız kararlarda bize gerçekçilik katar. Hayallerin olması elbette ki güzeldir ama hedefler daha gelecek vaad ederler. Bizler de hayatımızı gerçekçilik içinde kurguladığımız umutlarımız ile sürdürürüz. Kendini tanıyan ve bilen bir insan istediklerinin olabilme ihtimalinin yanında olamama durumuna karşı da hazırlıklıdır. Hayatı sadece gül bahçesi olarak görmez. Bazen başına gelenlerin ona bir şeyler anlatmak istediğini anlar. Yaşadığı olumsuzlukların o an incitse dahi gelecekte ona tecrübe katacağını bilir. Kimseyi suçlamaz. Kendi sorumluluğunun bilincindedir. İnsanın kendi ile barışması kendinin farkındalığında olması hem kendisi hem de çevresi için faydalı bir durum haline gelir. Bilinçli insanlara da her daim ihtiyaç olacaktır.

Düşünceleriniz...

Bengü İncesu

Bengü İncesu

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST