KALEM Farkıyla...

Kentimiz…

Kentimiz…

Bir rekortmen daha çıkarttı Çanakkale. Çanakkale’nin sevilen yüzü Şemsettin SOLAK’ın kızı Aysen SOLAK kadınlarda parkur rekorunu 37 dakika geliştirerek kırdı ve 105 kilo metrelik ultra maratonu kazandı. Daha önce serbest dalışçılarımız ile bilek güreşi şampiyonumuz ile gururlanmışken bu kez de ultra maratoncumuz ile göğsümüz kabardı.

Bu büyük başarının sadece Çanakkale sınırlarında takdir görmesi değil ancak beklentimiz, ulusal basının da gereken ilgiyi göstermesi. Aysen SOLAK’ın daha geniş imkanlar ile buluşturulması. Tüm yurttan destek görmesi. İçimizden yetişen bir sporcudan bahsediyoruz, öyle Afrika’dan ithal değil. Seksen milyonluk nüfus niçin şampiyonlar üretemiyor diyorduk. Sebebi ilgisizlik. İşte elimizde bir değer var artık, kendini tüm dünyaya kanıtlamış başarılı bir şampiyon, haydi bakalım devlet nasıl destek olacak görelim. Ulusal basın nasıl yaklaşacak duruma görelim.
Bizi gururlandıran Aysen SOLAK’a bir kez daha teşekkürler.

***
Kış gelmesiyle birlikte yaş sebze ve meyve alanında yerli ürünler de bitmeye başladı. Artık yavaş yavaş tezgahlarda güney illerimizden gelen sera malları boy gösteriyor. Tabi buna bağlı olarak da fiyatlarda ki artış gözlerden kaçmıyor. Bu sene dövizin de yükselmesi ile birlikte ihracatçı firmaların özellikle Antalya’da bulunan seralardan ellerinde ki döviz gücünü kullanıp bizler için yüksek sayılabilecek fiyatlardan mal almaları söz konusu. Bu durum kış aylarında özellikle sebzede ve limon fiyatlarında ülke gerçeklerinin üzerinde bir seyre sebep olacak gibi görünüyor.

Çanakkale’miz de kış seracılığı geliştirilebilir ve civar iller hatta İstanbul bile kış aylarında Antalya’yı tercih etmeyebilirler aslında. Tuzla bu iş için çok uygun ve senelerdir yazarım bu konuyu. Bölge halkı ile sürekli görüştüm, teşvik etmek için bilgilendirmeler yaptım ama cesaret gösteren ne yazık ki olmadı. Burada görev tabi ki ilimiz yöneticilerine düşüyor. Ezine’de kurulacak olan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için iyi bir yatırım olacaktır bölgede kurulacak termal seralar.

***
Kentimizin sevilen radyo programcılarından Burhan kardeşimize geçtiğimiz akşam programı esnasında fiziki saldırı olmuş ve saldırı çalıştığı medya grubunun camının kırılması da dahil olmak üzere çirkince gerçekleşmiş. Dün yazmıştım şehir eşkıyalarını. Artık bu eşkıyalara bir dur denmeli. Cezalar caydırıcı boyutta olmalı. Her kes kendisini televizyon dizisinde oynayan sorumsuz karakterler gibi görmeye başladı. Kentimiz huzur ortamında insanların yaşayabildiği belki de ülkemizde ki son kent. Bunu yitirmemeliyiz. Emniyet güçlerine burada çok iş düşmekte. Özellikle küçük kent olmamız dolayısı ile kent insanı ile emniyet güçleri ahbap olmuş durumdalar. Bu elbette ki takdir edilecek, barışık yaşamın erdemine sahip olmayı gerektirecek bir durum ama bundan yararlanmak isteyenler, durumu yanlış yorumlayanlar var sanırım ki emniyet güçleri bu denli hafife alınıyorlar diye düşünüyorum. Böyle korkusuzca, kanun tanımaz saldırılar ancak kendini bilmezlerin kanun üstü görünme çabaları sonucu ortaya çıkabilir.

Hem Burhan kardeşime hem de Boğaz Medya ailesine geçmiş olsun. Umarım bir kez daha tekrarlanmaz.

Düşünceleriniz...

Ufuk Cankaya

Ufuk Cankaya

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST