Kilo verirken süreç önemlidir sonuç zaten bellidir…

KALEM Farkıyla...

Kilo verirken süreç önemlidir sonuç zaten bellidir…

Kilo verirken süreç önemlidir sonuç zaten bellidir…

Kişilik yapıları,sosyal çevre,görsel medya ,mevsimsel faktörler kilo verme konusunda belirleyici olur.
Sonuca giderken süreci iyi yönetenler kilo kayberken,sağlıklı beslenme alışkanlığı ve sürdürülebilir bir sistem kazanırlar.
Günlük yaşamda olaylar bazen sonuçlarıyla, bazen de süreçleriyle bizi etkiler. Neler yaşadığımız, nasıl hissettiğimiz ayırt edici olurken, bakış açımız, nasıl düşündüğümüz ise belirleyici oluyor.
Sonuç ve süreç odaklı kişilik yapılarını diyet yapan ,beslenme programına başlamak isteyen kişilerde de yakından görebilirsiniz.
Bireyler diyet yaparken de, çoğu zaman sonuç odaklıdır. Ne kadar kilo verdim, bir ayda en fazla kiloyu verebildim mi, gibi sorular hep akıldadır. Belirli bir süre için, bu amaca odaklanmak, hedeflenen zamanda hedeflenen kiloya inilmesini sağlar. Ancak, sonrası alınan kilolarla sonuçlanırsa , bütün çabalar sanki boşa gitmiş gibi hissedebilir insan. Kişi istediği kiloya inerken, nasıl bir “süreç”ten geçtiğini dikkate almalı. Diyet süresince beslenme programına odaklanmalı , bu süreçte kendisini yeme davranışları konusunda nasıl geliştirebildiği üzerinde çalışmalı, yapabilgiği ve yapamadıklarının farkına varmalı,kendi sistemini öğrenmelidir.
Süreç odaklı olan insanlar, amaçlarına yönelik çalışırken, süreç boyunca hedeflerine ulaşabilecekleri yolu belirleyip, giderler. Bu da onların bu yola daha sıkı bağlanmasını ve daha çok öğrenmelerini sağlar. Sadece kilo vermek için değil öğrenmek ve verilen kiloyu korumak üzere bir yolculuğa çıkarlar.
Sonuç odaklı insanlar için süreç daha farklı olabiliyor. Daha çok ne kadar zamanda ve hangi hızda kilo kaybı olacağını ve bu kaybın hangi oranlarda olacağını sorgular ve kiloyu verdikten sonraki süreci çok fazla sorgulamazlar.
Kendi yaşamınıza bir bakın. Hiç süreç odaklı olduğunuz ya da sonuç odaklı olduğunuz alanlar var mıdır? Ya da tam tersi? Hangi alanlarda amaç odaklı olmaktan, süreç odaklı olmaya kendinizi değiştirebilirsiniz?
Kilo kontrolü bu alanlardan biri …
Beslenme ,bir bilimdir.Kilo kontrolü bireye özeldir.Kilo kaybı tabiki önemlidir ama esas önemli olan kilo verirken kendinizi iyi hissetmektir, beslenmeyi öğrenmektir, beslenme modelinizi benimsemenizdir.Ve ömür boyu koruyabileceğiniz kilo aralığında vücudunuzu beslemeyi başarmaktır.
Sağlık ve ağız tadı ile kalın

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Diyetisyen Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST