Kiralamalarda sorumluluğumuz

KALEM Farkıyla...

Kiralamalarda sorumluluğumuz

Kiralamalarda sorumluluğumuz

Kiralama döneminin gelmesi ile birlikte önümüzdeki süreçte kiralamalarda bir hareket olacağı aşikar. Bu yıl virüs sebebiyle bir miktar kiralamalarda düşüş olacağını öngörmekle beraber yine de kiralama işlemleri gerçekleşmeye devam edecektir. Gerek tayinler, gerek evlilik, boşanma gibi faktörler ve yeni eve çıkma talepleri sebebiyle kiralamanın durması pek mümkün olmayacaktır. Tabi bu noktada mal sahiplerine tavsiyem, var olan kiracılarını kaybetmemek adına ufak jestlerle onları mutlu etmeleri. Zira ödemesini bu zamana kadar düzenli yapan bir kiracıyı kaybetmek şu dönemde pek akıl karı bir yaklaşım olmayacaktır diye düşünüyorum. 100-200 TL fazla almak adına kiracısıyla vedalaşmayı tercih eden bir mal sahibinin minimum 2-3 ay boş geçmesi halinde yekunda zarar edeceği durum her zaman için bir gerçektir; bununla beraber bazı mal sahipleri bu denklemi göremediğinden ciddi zarara uğramaktadır ne yazık ki.

Peki, yazının asıl konusuna gelirsek; gayrimenkul danışmanlarının veya ofislerinin kiralamalardaki sorumluluğu nedir veya ne değildir? Çünkü bu noktada sık olmamakla birlikte bazı zamanlarda mal sahibi veya kiracı ile bir takım çatışmalar yaşanmakta, konuya müdahil olanlar gereksiz gerginlikler yaşamaktadır.

Gayrimenkul danışmanları olarak asli görevimiz pazarlamasını yaptığımız gayrimenkulün doğru mecralarda tanıtımını yaparak, gayrimenkulü ilgilenen adaylara göstermek ve kiralama sürecini sonlandırmak. Bunu yaparken de gayrimenkul ile ilgili bilgimiz dahilinde olan konuları kiracı adayı ile paylaşmak ve mal sahibini de kiracı adayı hakkında aydınlatarak kiralamaya aracılık etmek. Tabi bu noktada şu konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Hiçbir gayrimenkul danışmanı pazarladığı gayrimenkulü fiilen kullanmamıştır. Komşuların ses yapıp yapmadığını, daire yeni boyandıysa bir akıntısının olup olmadığını, elektrik tesisatının veya su tesisatının probleminin bulunup bulunmadığını veya kombinin çalışıp çalışmadığını bilemez. Hatta bazı durumlarda mal sahibinin bile bazı konularda bilgisi olmayabilir. Kira kontratının imzalanmasından sonra çıkabilecek demirbaşlarla ilgili problemlerin çözüm merci doğal olarak mal sahibidir. Bu konuda gayrimenkul ofisi ile ters düşmenin bir mantığı yoktur çünkü bilgimiz dahilinde olduğu durumlarda zaten mal sahibini bu konuda bilgilendiriyor, çözümünü talep ediyoruz. Zaten kira kontratı esnasında da bununla ilgili bir maddeyi kontrata ekleyerek kiracıyı güvence altına almaya çalışıyoruz.

Yine kiraların yatıp yatmadığını takip etmek, kiracı evi boşaltırken depozito iadesini sağlamak, boya badana işlerini yaptırtmak, varsa tarafların kendince düşündüğü zararları tazmin etmek gibi bir yükümlülüğümüz bulunmamaktadır. Yani 3 yıl önce kiraladığımız bir gayrimenkulden kiracı çıkarken mal sahibi depozitosunu zamanında yatırmadığı diye kiracı bizi arayıp öfkesini bize kusamaz. Veya 2 yıl boyunca kiracı kirasını zamanında öderken yaşadığı bir sorundan dolayı kira ödemelerinde aksaklık olduğu taktirde mal sahibinin bizi arayıp bize bağırıp çağırması anlaşılmaz bir tutumdur. Zaten bunun için borçlar kanunu ve avukatlık müessesesi mevcuttur ama her şeyden önce iyi niyet kapsamında konuların ele alınması gerekmektedir. Zira gerginlik yaratarak çözüme ulaşmayı beklemek olsa olsa daha fazla gerginlikleri doğurmaktan başka bir işe yaramaz; hele hele “Parayı alırken iyiydi…” ile başlayan cümleler kurmak anlamsızlığın tavan yaptığı noktalardır.

Velhasıl gayrimenkullerinizi kiraya verirken düzgün çalışan bir gayrimenkul ofisini seçmek hem gayrimenkul sahibinin, hem de kiracı adayının sorumluluğundadır. Çünkü işine özen gösteren danışman, tarafların zarara uğramaması için gerekli özeni gösterir. Ancak siz gayrimenkulünüzü 10 tane emlakçıya verip “müşterisi olan getirsin” diye diretirseniz gelecek kiracı adayından da çok fazla bir şey beklememek gerekir. Sorumluluk verdiğiniz bir gayrimenkul danışmanı olası problemleri çözmeye çalışır, sorumluluk vermediğiniz emlakçı ile döner arkasını çeker gider. Bu sebeple siz siz olun kiralanacak gayrimenkulünüz varsa işinin ehli ve işini seven bir gayrimenkul danışmanı ile çalışın ki olası riskleri mümkün mertebe en aza indirebilin.

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST