Kişisel verilerinizi korumak sizin elinizde

KALEM Farkıyla...

Kişisel verilerinizi korumak sizin elinizde

Kişisel verilerinizi korumak sizin elinizde

SORU 1: Kişisel Veri Nedir?

Kişisel verilerin korunması kanununda kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgi olarak tanımlanmıştır. Buna göre paylaştığınız adınız, soyadınız, doğum tarihiniz, kimlik numaranız, elektronik posta adresiniz, telefon numaranız ve benzeri bilgiler kişisel veri olarak adlandırılmaktadır.

SORU 2: Kişisel Verileriniz Hangi Durumlarda İşlenebilir?

Kişisel veriler ancak kişilerin açık rızasıyla işlenebilir. Ancak Kişisel Verileri Koruma Kanunu’nda açık rıza olmadan kişisel verilerin işlenebileceği istisnalar bulunmaktadır. Bu istisnaların dar anlamları ile yorumlanması gerekir.

SORU 3: Şirketlere Verdiğiniz Kişisel Verileriniz ile İlgili Haklarınız Nelerdir?

Kişisel veriler kolayca aktarılabilen bilgiler olduğundan ilginizin bulunmadığı tüzel kişilerde de kişisel verileriniz bulunuyor olabilir. Bu tüzel kişilere şahsınıza ait kişisel verileri saklayıp saklamadıklarını sorabilirsiniz. Şirketler bu sorunuzu cevaplamakla yükümlüdür. Eğer saklıyorlarsa, kişisel verilerinizi hangi amaçlarla ve ne şekilde kullandıklarını öğrenebilir, kullanmalarına karşı değilseniz kişisel verilerinizde olan eksiklik ve yanlışlıkları düzelttirebilirsiniz. Saklamalarını ya da kullanmalarını istemiyorsanız silinmesini isteyebilirsiniz. Eğer kişisel verilerinizi başkalarına da verilmişse düzeltme veya silme taleplerinizi kişisel verilerinizi verdikleri kişilere de iletmelerini isteyebilirsiniz. Kişisel verilerinizin bilgisayarlarca işlenmesi sonucu aleyhinize sonuç doğurmasına da itiraz edebilirsiniz. Örneğin çalıştığınız işyerinde yaptığınız işlerin bilgileri bilgisayarca toplanıyor ve analiz edilerek performansınız tespit ediliyorsa itiraz edebilirsiniz. Kişisel verilerinizin kullanılması sonucunda bir zarara uğrar iseniz bu zararınızın tazminini de talep edebilirsiniz.

SORU 4: Kişisel Verilerinizi Saklayan Şirketlerin Sizlere Karşı Yükümlülükleri Nelerdir?

Kişisel verilerinizi toplayan kişilerin ya da kurumların kişisel verilerinizin muhafazasını ve güvenliğini sağlama yükümlülüğü vardır. Başkalarının eline geçmesini önlemek için gerekli olan yeterli teknik ve idari tedbirleri almakla yükümlüdür. Kurumlar, kişisel verilerinizi paylaştıkları diğerlerinin de aynı düzeyde özeni göstermeleri konusunda eşit seviyede sorumludurlar. Ayrıca kanunun gerektirdiği tedbirlerin uygulanıp uygulanmadığını da denetlemek veya denetletmek zorundadırlar. Kişisel verilerin kanuna aykırı olarak başkalarının eline geçmesi durumunda size ve Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na bildirmeleri gerekir.

SORU 5: Kişisel Verileriniz Hangi Kanunlarla Korunmaktadır?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) 24.03.2016 ‘da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmiş ve 07.04.2016 tarihli ve 29677 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanun, 7 Nisan 2016’dan önce kişilerin rızaları alınarak toplanan kişisel veriler için iki yıllık bir geçiş sürecini öngörmektedir. Kanun kişinin rızası alınmadan toplanan kişisel veriler için hiçbir geçiş süreci öngörmemektedir. Bu verilerin saklanması ve işlenmesi suçtur. 6 Ekim 2016 tarihine kadar kişilerin rızası alınarak toplanacak kişisel veriler ile ilgili cezai yaptırımlar uygulanmayacaktır.

Yazının devamı yarın…

AVUKAT EZGİ ENGİN
https://ezgiengin.av.tr/

Düşünceleriniz...

Ezgi Engin

Ezgi Engin

Avukat Ezgi Engin

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST