“Komisyon yok, sözleşme yok”

KALEM Farkıyla...

“Komisyon yok, sözleşme yok”

“Komisyon yok, sözleşme yok”

Geçen gün bu sosyal medya üzerindeki emlak gruplarından birinde denk geldim; kendine emlakçı diyen zat koca koca puntolarla kendince reklam yapıyor; “Komisyon yok, sözleşme yok” diye… 20 yıldır sektördeyim aklıma böyle bir reklam hiç gelmemişti. Sektörde bildiğim, tanıdığım ve bu işi düzgün yapan hiçbir meslektaşımın aklına da gelmemiştir. Gelmemiştir diyorum çünkü gelse zaten haberim olurdu. Böyle dahiyane bir fikrin hiçbirimizin aklına gelmemiş olması bildiğiniz senelerimizi boşa harcamak değil de nedir diye düşünüyor insan?

Şaka bir yana bu tarz ayakçılardan vatandaşın çektiği eziyeti, yediği kazıkları, düştükleri mağduriyeti düşündükçe insan sinir oluyor. Bu tarz şaklabanlar ve bu tarz dolandırıcılar yüzünden mesleğimiz bir türlü istenilen noktaya gelemiyor. İşin kötü tarafı bu şaklabanlara inanıp gayrimenkullerini bunlara emanet edenler zamanında da çıktı, şimdi de ve sonrasında da çıkacaktır. Çünkü aldığı hizmetin karşılığında bir bedel ödemek istemeyen o kadar çok kişi var ki ülkemizde; değil emlak sektöründe hemen hemen tüm sektörlerde bu veya buna benzer laflarla kendi tuzaklarına insanları çekip mağdur eden o kadar çok kişi var ki düşününce gerçekten şaşırıyor insan.

Hadi gelin biraz irdeleyelim şu söylemin ne kadar saçma sapan olduğunu. Bir emlakçı evinizi satacağını söylüyor ama diyor ki sizden para da istemiyorum, sözleşme de istemiyorum. Sen bana istediğin rakamı söyle ben müşterime evini satayım, sen de bana para verme. Tamam mülk sahibi para vermesin, vermesin de parayı kim verecek? Düz mantıkla düşünürsek alıcı adayı verecek. Peki neye göre verecek? Ne verecek? Nasıl verecek? Bu şaklaban evin fiyatının üzerine almak istediği rakamı ekleyecek, birini çarpıp o parayı cebe atma derdiyle elli tane takla atacak. Peki almak istediği rakam ne olacak? Paşa gönlü ne isterse o olacak. 20.000 TL de olabilir 120.000 TL de olabilir. Artık kime ne kadar çakabilirse mantığıyla vurdukça vuracak. Basitçe dolandıracak ama dolandırırken sana para kazandırıyorum veya cebinden para çıkmayacak yalanını kullanacak. Dolandırıcılık zaten bu değil midir? İnsanlara gerçek olmayacak kadar güzel bir hayal satarsınız ve insanlar gerçeğini 10 liraya alacaklarının hayalini 100 liraya satın alırlar. Burada da bu gerçek vardır tam anlamıyla. Ne olduğu, ne iş yaptığı, nasıl çalıştığı belli olmayan birine güvenirsiniz ve yarın öbür gün dolandırıldığınızda şikayet bile edemezsiniz çünkü elinizde ne bir sözleşme vardır, ne yazılı bir evrak vardır, ne de bir muhatap vardır. O kazığı yedikten sonra da emlakçıları suçlamaktan başka elinizde bir şey olmayacaktır. “Vay efendim emlakçıya güvendim beni dolandırdı”. Emlakçı seni dolandırmadı, sen dolandırılmak için kendine emlakçı diyen birine inandın. Para vermeme fikrine o kadar inandın ki 10 lira daha kar edeyim derken eldeki 100 liradan da oldun. Kim suçlu? Kendine emlakçı diyen şaklaban mı yoksa o şaklabana inanıp yola çıkan mı?

Ne diyor atalarımız “bedava peynir ancak fare kapanında olur”. Gayrimenkul danışmanına verilen hizmet bedeli ev gösterdiği için verilen bir bedel değildir. Mülk sahibinin ve/veya alıcının haklarını koruduğu içindir, doğru yönlendirmeyi yaptığı içindir, yeri geldiğinde satma veya yeri geldiğinde alma dediği içindir, kendisini düşündüğünden daha fazla temsil ettiğini düşündüğü içindir. Böyle basit hesaplarla gayrimenkul sektörü gibi milyonların el değiştirdiği bir sektörde kar elde edilmez. Sana kazandırdığı için sende başkalarına kazandırırsın. Nalıncı keseri gibi hep bana hep bana diye dolanırsan Aşık Mahzuni Şerif’in dediği gibi “Keser döner sap döner, et kaçar kasap döner” gerçeği ile bugün olmasa bile bir gün mutlaka yüz yüze kalırsın.

Kendi hakkını korumayı beceremeyenlere güvenip yola çıkmamanız, sizi dolandırmaya niyetlenip olmadık vaatler sunanları dikkate almamanız ve her zaman her konuda işinin ehli olanlarla çalışmanız dileğiyle…

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST