KONUŞURKEN AVUÇ İÇİNİZİ AÇIK TUTUN

KALEM Farkıyla...

KONUŞURKEN AVUÇ İÇİNİZİ AÇIK TUTUN

KONUŞURKEN AVUÇ İÇİNİZİ AÇIK TUTUN

Avuç içiniz yukarı bakarsa, iletişime açık olduğunuz anlaşılır. Rahatlık göstergesidir. Güven vericidir. Psikolojik bir etkisi vardır. Bilinç altına, saklısı gizlisi yok mesajı veriri. İletişim kurarken çok faydalıdır.

CUMHURBAŞKANININ 2021 KONUŞMALARI ANALİZ EDİLDİ
Bloomberg, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçmişe kıyasla daha sık konuşma yaptığını, ancak açıklamalarını daha kısa tuttuğunu tespit etti. 2021’in en çok öne çıkan 4 ifadesi ‘yatırım,” ‘üretim’, ‘istihdam’ ve ‘büyüme’ oldu. Erdoğan’ın konuşmalarında yılın bu çeyreğinde muhalefet partilerine son 2 yılda verdiğinden daha fazla yer vermeye başladığına da dikkat çekti.

 

YILBAŞI VE ATATÜRK
1933 yılbaşı gecesi, Ankara Palas salonunda Atatürk’ün katılımlarıyla kutlanırken, saat 24.00’ten sonra, Millî Eğitim Bakanı Reşit Galip, yeni yıl armağanı olarak Atatürk’e üç kitap sundu. Bunlar “Birinci Türk Tarih Kongresi Zabıtları”, “Söz Derleme Kılavuzu” ve Dil Kurultayı kararlarını içine alan kitaplardı. Millî Eğitim Bakanı kısa bir sunuş konuşmasıyla kitapları verdi. Sonra Atatürk de armağanları aldı ve rastgele bir sayfa okudular. Nasıl bir yılbaşı ama.

YENİ YILA KONUŞARAK GİRDİLER
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden, 31 Aralık gecesi saat 23.35’te başlayan ve 50 dakika süren bir telefon görüşmesi yaptı. Adamlar o anda bile ülkelerine dair önemli konuları konuştu.

KONUŞTU, VİRAL OLDU
Banu Alkan yılbaşı gecesi ‘hayaletlerle’ konuşup öpücük attı! Sosyal medyada viral oldu!

AMAN KONUŞMAYIN
2022 ceza tarifesi belli oldu. Araç kullanırken telefonda konuşmanın cezası 535 TL olarak belirlendi. Tabi 15 gün içinde öderseniz indirimi var ama yapmayın.

SÜT DİŞİNE DİKKAT
Çene gelişimi ve düzgün konuşma becerisinde süt dişlerinin varlığının önemli bir yeri var. Beslenme, konuşma ve çene gelişimini olumsuz bir şekilde etkileyen süt dişi çürükleri, çocukların sosyal yaşamda özgüvenlerini düşürebilir. Kontrol ettirmeyi unutmayın.

SES KISIKLIĞINA 3 ÇARE
• Ses tellerini yumuşatmak ve iltihabı önlemek için bir tencere de kaynayan suya bir bardak limon suyu ekleyerek ağız yolu ile nefes alınız. 15 dakika uygulayınız.

• Kekik ve biberiye yağını karıştırınız. Boğazınıza masaj yaparak sürünüz. Sıcak bir havluyu üzerine koyup bekleyin.

• Ballı papatya çayı da ses tellerini yumuşatmada ideal yöntem olur.

AMAN GEÇİŞTİRMEYİN
Acıbadem Bodrum Hastanesi Dil ve Konuşma Terapisti Meryem Pelin Yıldırım, çocukların eksik ya da yanlış harfler kullanarak konuşmasının sevimli bulunmaması gerektiğini belirterek, “Konuşması akranlarına göre geride olan çocukların dikkatle izlenmesi gerekiyor. Çocukların konuşmalarının sevimli bulunması konuşma bozukluğu sorunun derinleşmesine yol açabiliyor” dedi.

BUGÜNE KADAR Kİ EN UZAK SES
ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Jüpiter’in uydusu Ganymede’den yayılan sesleri yayınladı. İnternetten bulabileceğiniz bu seslerde uzayın bu bölgesine kulak verebilirsiniz.

KİTAP TAVSİYESİ
İNDİGO Kitap dünya siyasi tarihine damga vuran isimlerin konuşmalarından derlediği “Dünyayı Değiştiren Konuşmalar” eserini kitapseverlerle buluşturdu.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST