Konuşurken “eee…ıııı” dememek için

KALEM Farkıyla...

Konuşurken “eee…ıııı” dememek için

Konuşurken “eee…ıııı” dememek için

ABD’deki Baltimore Üniversitesi’nden iletişim profesörü Steven Cohen “Kendi konuşma şeklimize öyle alışmışızdır ki genelde bu tür şeyleri gözden kaçırırız” diyor.

Nasıl konuştuğunuzu incelemek için konuşurken kendinizi telefonla videoya çekebilirsiniz. Dolgu sesleri kullanırken yüzünüzün nasıl değiştiğine dikkat edin. Uzmanlar, o sırada kafanız karışmış ya da daha az özgüvenli görünebileceğinizi söylüyor.

Dolguların daha çok ne zaman ve hangi durumlarda başvurduğunuzu tespit etmeye çalışın. Böylece konuşmanızı ona göre değiştirme şansınız olur. İnsanların genellikle cümlenin başında ya da sonunda veya bir düşünceden diğerine geçiş sırasında dolguya başvurur.
Sunum yapıyorsanız, özellikle giriş ve sonuç bölümü ile karmaşık bölümlerde dolgu sesleri daha fazla dikkat çeker. Bütün sunumu ezberlemek yerine bu bölümlere özel dikkat etmeye çalışın.
Çoğu insan, kafalarındaki düşünceleri ile konuşmaları arasında eşgüdüm sağlama amacıyla dolgu seslerini kullanır. Söylemek istediklerinizi düşünürken dolgu sesleri yerine bir-iki saniye durup düşünmek daha etkilidir oysa. Aslında bazen de yararlıdır. En azından az da olsa kullanıldığında. Çünkü sizi daha doğal gösterir.

UYKUSUZLUK, KONUŞMAYI OLUMSUZ ETKİLER
Vücudun geceleri uyku halinde salgıladığı melatonin hormonunun üretilememesi, bunun sonucunda ise biyolojik saatte bozulmalar ve bağışıklık sorunları ortaya çıkarır. Bu da konuşma için önemli olan; karar vermede güçlük çekme, konsantrasyon eksikliği, hafızanın zayıflaması, hata yapmada artış ve performansta düşüş meydana getiriri. Aman uykunuzu ihmal etmeyin.

CHP’DEN, OY İSTEME DERSLERİ
CHP’nin iktidara gelebilmesi için başta muhafazakâr kesimden de oy alabilmesini söyleyen Kılıçdaroğlu, partililere bu konu da dersler hazırlattı. “Bağırmadan oy isteyin” talimatının da verildiği derslerde sözcüklerin yüzde 7 ila 10, ses tonunun da yüzde 30 ila 38 arasında oy kazandırdığı vurgusu yapıldı.

İLETİŞİMİ ETKİLEYEN 7 OLUMLU FAKTÖR
İyi bir dinleyici olmak
Empati kurmak
Farklı görüşlere de saygılı davranmak
Kendi fikir ve düşüncelerini doğru ifade etmek:
Dinlerken ve konuşurken göz kontağı kurmak:
Karşısındaki kişiyi dinlediğini belli eden hareketler sergilemek
Beden dili kullanmak

BİDEN’DAN BİR GAF DAHA
ABD Başkanı Biden, Kabil’de peş peşe yaşanan intihar saldırılarının ardından Beyaz Saray’da bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Biden konuşmasında “Hanımlar ve beyler, bana bir liste verdiler. ‘Kendisine söz vermem yönünde talimat aldığım’ ilk kişi NBC’den Kelly O’Donnell” dedi. Biden’ın açıklamasıyla birlikte bir tür gizli danışıklılık durumu ortaya çıkmış oldu.

SESİ GÜZELLEŞTİREN BİTKİLER
Bilimsel anlamda net bir açıklama yok. Lakin sesi güzelleştirdiği iddia edilen bitkiler var. Bunlar arasında; adaçayı, turp ve tarçınlı su, bıldırcın yumurtası, zencefil çayı, elma kabuğu çayı, menekşe yağı bulunuyor. Bunların seste netliğe ve güzelliğe katkısı olduğu belirtiliyor.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST