KONUŞURKEN ÖFKEMİZİ NASIL DİNDİRİRİZ?

KALEM Farkıyla...

KONUŞURKEN ÖFKEMİZİ NASIL DİNDİRİRİZ?

KONUŞURKEN ÖFKEMİZİ NASIL DİNDİRİRİZ?

Tüm uzmanlar öncelikle derin bir nefes almayı önerir. Ama bundan sonrası da önemli. Daha düşük bir ses tonuna geçin. Eğer siz sesinizi kısarsanız muhtemelen karşı taraf da kısacaktır. Bununla birlikte suçlayıcı dili kesinlikle terketmeliyiz. Böylece rahatlama ve öfkeyle kalkıp zararla oturmaktan kurtuluruz.

KONUŞMALARI KAYDETMEK İÇİN
Ders dinlerken bir yandan not almaya çalışmak oldukça zor. Hem dersi dinleyip hem not almanın pratik bir yolu var, ses kayıt cihazları kullanmak! Tabi bunu telefonla yapmak da mümkün. Lakin kayıt cihazları beraberinde güzel olanaklar sunuyor.

FATMA GİRİK VE KONUŞMA
Fatma Girik’in kardeşi Günay Girik’in “Ablam hastaneye geldiğinde Covid-19 değildi. Ablam hastaneye geldiğinde yürüme ve konuşma zorluğu çekiyordu” demesi hayli konuşuldu.

AÇIK MİKROFONA DİKKAT
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Antep’te 25 Aralık’ta açılış yaptığı sırada, mikrofonun açık olduğunu unutup Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin ile diyalogu sosyal medyada gündem oldu. Görüntülerde, Erdoğan’ın ‘Rektörden mutlu musun?’ sorusuna Şahin’in, ‘Çok kötü, tam bir deli’ dediği duyuluyor.

AFAZİ NEDİR?
Afazi, genel itibarıyla ani bir olayın meydana gelmesi, inme, travmatik beyin hasarı ve bu bölgelerde lezyon/tümör oluşması gibi durumlar sebebi ile ortaya çıkan edinilmiş bir dil bozukluğudur.

KİTAP ÖNERİSİ
Deneyimli spiker ve öğretim görevlisi Mehmet Çelikyay bu kitapta hangi mesleği icra ediyor olursanız olun iş, sosyal çevre hatta ailenizle iletişimde etkili olacak, sizi daha öz güvenli hissettirecek ve bunu yansıtmanıza yardımcı olacak güçlü iletişim sırları sunuyor.

EĞİTİMLER BAŞLIYOR
TED Gibi Konuş, Steve Jobs Gibi Sun!” başlığıyla Topluluk Önünde Etkili Konuşma: Hitabet ve Beden Dili eğitimlerine Beykent Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (BUSEM) ile 15 Şubat tarihinde başlayacağını söyleyen Saral, “Bu eğitim yolculuğunda TED gibi sahnelerde konuşmacıların kendi hikâyelerini nasıl yazıp oynadıklarını görüp deneyimleyeceğiz. Kalıcı ve etkili bir konuşma sergilemenin de matematiğini çözeceğiz yani “Steve Jobs gibi sun” diyeceğiz. ifadelerini kullandı.

GÜNÜN SÖZÜ
“Söz, ruhun aynasıdır; bir insan nasıl konuşuyorsa öyledir.”
Publilius Syrus

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST