Konuşursanız korona olursunuz

KALEM Farkıyla...

Konuşursanız korona olursunuz

Konuşursanız korona olursunuz

Havaların soğuması ve kapalı alanda kalma sürelerinin artması Kovid-19 ile ilgili tedbirlerin önemini artırıyor. Son tespitlere göre iki kişinin açık alanda maskesiz 10 dakika, kapalı alanda ise 4 dakika konuşması bulaşma riski oluşturuyor. Virüsün yolda bir kişinin yanından yürüyüp geçerken bulaşması ise mümkün değil.

EN MEŞHUR CÜMLE

1923 yılında bugün Mustafa Kemal Paşa, Çankaya Köşkü’nde verdiği akşam yemeğinde, “Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz” dedi.

HATİP HİTLERİN KONUŞMA NOTLARI
Nazi Almanyası’nın lideri Adolf Hitler’in el yazısı konuşma notları açık artırmayla satıldı. Başta Yahudiler olmak üzere bazı kesimler ve sivil toplum kuruluşları, notların satılmasına, Neo-Nazilerin eline geçip onlara ‘esin kaynağı’ olabileceği endişesiyle tepki gösterdi.

CUMHURBAŞKANININ KONUŞMASINDA İLGİNÇ ANLAR
TRT Haber’de dün gece yayınlanan Gece Bakışı programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması aktarılırken ekranda birden bir yazı belirdi. Ben bu yazıyı buradan paylaşmıyorum. Ama böylesini de görmedim. TRT yazıyla ilgili kamuoyunu aydınlatmaya yönelik açıklama yaptı ve soruşturma başlatıldığını duyurdu. Merak eden internetten bulabilir.

KISA SÜRELİ KONUŞMA KRİTER OLDU
Tarabya Kültür Akademisi’nin disiplinler üstü bir bakışla Goethe Enstitüsü ile birlikte düzenlediği ‘Hızlı Açık Hava Buluşması’, misafir ettiği uluslararası sanatçı ve aydınları yedişer dakikalık seanslarda Türkiye’den bir çok uzman ile buluşturdu. İşte budur. Uzun uzun konuşmaya gerek yok. Anlatacağını kısa sürede anlatamıyorsan, hiç anlatamıyorsun demektir.

ALS HASTALARI KONUŞABİLECEK
Dünyaca ünlü bilim kadını ve bitmeyen kalp pilinin mucidi Sivaslı Dr. Canan Dağdeviren, ALS Hastalarının konuşma güçlüğüne karşı icat geliştirdi. Kendisini candan kutluyor ve onunla gurur duyuyoruz.

KONUŞARAK KAZANIYOR
İngiltere’nin 2016 – 2019 yılları arasındaki başbakanı Theresa May (64) etkinliklerde yaptığı konuşmalardan bir yılda 1.4 milyon sterlin (14.7 milyon lira) kazandı. May’in 2020’de İngiliz parlamentosunda ikinci bir işten en çok kazanan milletvekili olduğu belirtildi. Diğer milletvekilleri gibi yılda 79.468 sterlinlik bir maaş alan May’in parayla konuşması sosyal medyada eleştirildi.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST