Korona konuşmamızı değiştirdi

KALEM Farkıyla...

Korona konuşmamızı değiştirdi

Korona konuşmamızı değiştirdi

KORONA KONUŞMAMIZI DEĞİŞTİRDİ
Koronavirüs ile maskeler kullanılmaya başlanınca bu da haliyle konuşma şeklimizi değiştirdi. Örneğin, daha kolay anlaşılmak için yüksek sesle konuşmaya başladık. Sözel iletişimin en önemli unsuru jestler de çok önem kazandı. Konuşan kişinin gözlerine odaklanmak da bu adaptasyon sürecinde bize önemli ölçüde destek oldu.

İYİ KONUŞMAK İÇİN, İYİ UYUMALI
Konuşma, hafıza ve esnek düşünmeyle ilgili değerlerin normal ölçülerde seyretmesi için uykuya ihtiyaç vardır. Yani, uyku beyin gelişimi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Şayet uyku düzeni oluşmazsa, unutkanlık, dalgınlık, kendini rahatsız hissetmek, konsantrasyon bozukluğu, odaklanmada zorluk, duygu durum bozukluğu ve fiziksel bozukluk gözlenebilir. O sebeple, önemli bir konuşma yapacaksanız önceki gün iyi uyuyun.

VEKİLLERE ASANSÖRLÜ KÜRSÜ

Mecliste milletvekili konuşma kürsüsünün, konuşmacı milletvekillerinin boyuna göre ayarlanması için inip çıkabilen, “asansörlü” sistem kuruluyor. Böylece özellikle engelli vekiller için ayrıca platform yerleştirilmesine gerek kalmayacak. Kürsüye, “prompter sistemi” konulması konusunda ise henüz nihai karar verilmedi.

YAZILDIĞI GİBİ SÖYLENMEZ
Abi olarak konuşma dilinde kullanılan kelimenin doğru yazımı ‘AĞABEY’dir. Yazı yazarken ağabey yerine ağbi ya da abi yazmak yazım yanlışı yapmanıza yol açar. TDK sözlüğünde abi kelimesi bulunmuyor.

İYİ BİR DİNLEYİCİ OLMAK İÇİN DİKKAT
Dikkatiniz kesinlikle gönderici üzerinde olmalı. Başka bir şeyle meşgul olmayın. Göz teması kurun. Dinlemekten ziyade verebileceği cevapları düşünmeyin. İyi bir dinleyici, sözlü ve sözsüz mesajlara da dikkat etmeli ve anladığına dair sözlü ifadeler kullanmalıdır.

DİNİ HİTABET ÜZERİNE
Gördüğünüz bu kitap, bütün okuyucularına ve konuşmacılarımıza “muhatabını ürkütmeden yakalama taktiği” sunma niyetindedir. Dini hitabet icra eden din görevlilerimizin bilgilerine sunarım.

KÜRSÜDE KONUŞURKEN KALBİNİZDE TİTREMELİ
TBMM Tutanak Dergisini okuyordum. 19 Aralık 1951’de büyük hatip Hamdullah Suphi’nin bir konuşmasına denk geldim. Sizinle de paylaşmak isterim. Ama en çok da milletvekil ve belediye başkanlarımızla paylaşmak isterim. İşte o sözler: “Arkadaşlar, bir tek dakikanızı işgal etmek için huzurunuza geldim. Okuduğum bir cümle; senelerce evvel okuduğum bir cümle derki; hitabet kürsüsüne çıkarken ayaklan titremeyen, ne yaptığını bilmeyen adamdır. Eğer bu hitabet kürsüsü, bir cemiyet kürsüsü değil, bir mektep kürsüsü değil, bir millet kürsüsü olursa yalnız dizleri titrememeli, kalbi de titremeli, azim mesuliyet duymalıdır. Ben mesuliyet duyarak karşınızdayım.”

DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN ECE AYHAN
Bugün Çanakkaleli şair Ece Ayhan’ın doğum günü. Sokağı var, adını taşıyan bir bina var ama daha fazlası olabilir. Reşat Nuri gibi, Samih Rıfat Horozcu gibi isimleri bağrında yaşatmış bu şehirde bu isimlerle neler olur neler?

BARONUN DİNAMİK GÜCÜ
Çanakkale Barosu Müdürü Aşkın Taylan’ın bugün doğum günü. Dinamik konuşan, kendinen emin söz söyleyen, güzel ifade eden bir değer. Nice yaşları olsun.

NİCE YAŞLARA
Önceki dönem Esnaf Başkanı Mustafa Vurucu bugün yeni yaşına bastı. Uzun zamandır görev yaptıysa bunda çenesinin de gücü büyüktür. Uzun ömürleri olsun.

BU ÜSLUBA BAYILIRIM
Üniversitemizin Genel Sekreter Yardımcısı Ayhan Monus’un bugün doğum günü. Sakin bir üslubu, kontollü bir aktarımı yöneticileri çok yakıştırırım. Bu niteliğiyle ona hayranım. Mutlu yaşları olsun.

NE GÜZEL BİR ÖRNEKTİR
Muhtarlık, dernek başkanlığı gibi görevler üstlenmiş, Kepez’in tanınmış isimlerinden Engin Tontaş, hitapta samimiyet ve enerji adına ne güzel bir örnektir. Güzel yaşlar dilerim.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST