Koronalı Atasözleri

KALEM Farkıyla...

Koronalı Atasözleri

Koronalı Atasözleri

Çok okuyan değil çok gezen korona olur!

Görünen korona klavuz istemez

El elin koronasını evde kalmayarak çağırırmış

Zengine Covid-19 derler, fakire de Korona derler

Yaşlının durmadığı eve korona girer .

Coronanın koyunu sonra çıkar oyunu.

Alma mazlumun ahını çıkar korona korona

Çok gezen ayağa korona bulaşır.

Ev alma kolonya al.

Sakla kolonyayı gelir zamanı

Coronanın sesi uzaktan hoş gelir.

Korona kapıdan baktırır, balkonda sigara yaktırır.

Komşunun gribi komşuya korona görünür.

Coronayı gelin etmişler, kokusu 14 gün sonra çıkmış

Bulaşacak korona, yerinde durmaz.

Anlayana sivrisinek saz, anlamayana korona bulaşsa az…

Coronalıyla yatan coronalı kalkar.

Su uyur korona uyumaz

Aç Korona oynamaz

Elini koronaya göre uzat.

Mart kapıdan corona camdan baktırır

Ateş olmadık yerden corona çıkmaz.

Besle koronayı söksün ciğerini

 

 

GLOSSOPHOBİA NEDİR ?

Yaşamı olumsuz etkileyen durumlardan biri olan Glossophobia, insanlarda etkili olan, topluluk önünde konuşma korkusunun tıbbi adıdır.Teknik bir terim olan Glossophobia’nın kökleri Glosso ve Phobos’tan gelir. Glosso “dil”, Phobos ise “korku” anlamına gelmektedir.

 

MÜKEMMEL HAZIR CEVAPLAR

Varlıklı İngiliz Astor ailesinin gelini olan ABD cemiyetinin ünlü siması Nancy Astor, 1912’de İngiltere Başbakanı Churchill’in sarayındaki akşam yemeğine katılmıştı. İngiliz liderin sarhoş hallerine dayanamayan Astor’ın “Winston, eğer benim kocam olsaydın kahvene zehir koyardım” sözlerine Churchill, “Nancy sen de benim karım olsaydın ben o kahveyi içerdim” cevabını vermişti.

Sosyalist parti üyesi BessieBraddock’ın da Churchill’in taşkınlıkları karşısında “Winston çok sarhoşsun” yorumuna Churchill “Haklısın Bessie. Sen de çirkinsin. Fakat ben yarın sabah ayılacağım ve sen hâlâ çirkin kalacaksın” karşılığını vermişti.

 

SES KISILMALARI İÇİN İLAÇ

Ahmet Maranki’nin ses kısılmalarına karşı önlem için ve sesi kısılanlar için tedavi edici ve de sesi güzelleştirici bitki çayı tarifi kullananlar tarafından olumlu yorumlar alıyor. Buna göre Nar çiçeği, Hibiskus, Zencefil ve Adaçayı eşit oranda karıştırılır. Cam bir kavanozda saklanır. Sesle ilgili bir şikayetiniz olduğunda bu karışımından bir tutam alın, 200 ml. kadar kaynar suya konulur. Daha sonra normal çay gibi demleyip 5 dakika demlendikten sonra içilir. Bu çayın ılık olarak küçük yudumlar halinde içilmesi önerilir. Ayrıca sabahları zeytinyağı, limon, balı, tarçını karıştırıp içilmesinin de sesi açmakta etkili olduğu söylenmektedir.

 

BU KİTABI ÖNERİRİM

Kitabın ismi İKNA VE SUNUM. Bu aralar bu kitabı okuyorum. Yazarı Peter Coughter. Ürünlerinizi sunarken, bir sunum yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini paylaşıyor. Kitap, profesyonellerin sunum becerilerini geliştirmek üzere hazırlanmış. Yazarın reklam ve pazarlama sektöründe uzun yıllara dayanan tecrübesinin ürünü ve  dünyanın pek çok yerinde verdiği eğitimlerin özeti niteliğinde değerli bir eser.
İkna ve Sunum  okura doğal sunum becerilerini nasıl keşfedeceği, nasıl güçlü bir metin yaratabileceği, basitlik, netlik ve zarafet unsurlarını ıskalamadan nasıl etkili olabileceği, dinleyiciyle nasıl duygusal bağ kurabileceği ve en önemlisi nasıl kazanacağı hakkında kıymetli tavsiyeler veriyor. Muhakkak temin edin ve okuyun.

 

 

GÜVEN VERMEK İÇİN …

Sosyal medyada içerikleri verirken daha çok resim, daha az bilgi verilmesinin güven oluşturulmada etkili olacağını söyleyen uzmanlar, güven oluşturmanın yolunun, daha öz ve kısa bilgi verilmesi olabileceğini ifade etmişler. Konuşmada buna benzer. Az söz çok mana olmalıdır. Cümleler, vecize gibi, deyim gibi olmalıdır. Hatta Montaigne Denemelerinde geçer, Askerce olmalıdır.

 

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST