Koronavirüs Nedeniyle Kısa Çalışma Ödeneği Uygulaması Devrede

KALEM Farkıyla...

Koronavirüs Nedeniyle Kısa Çalışma Ödeneği Uygulaması Devrede

Koronavirüs Nedeniyle Kısa Çalışma Ödeneği Uygulaması Devrede

Wuhan’da ortaya çıktıktan sonra kısa sürede tüm dünyaya yayılan Koronavirüs nedeni ile ülkemizde alınan tedbir kararlarından işçileri en fazla ilgilendiren hususların başında Kısa Çalışma Ödeneğinin uygulanması gelmektedir. 23.03.2020 tarihi itibariyle elektronik ortamda yapılmaya başlanılan Kısa Çalışma Ödeneği başvurularıyla ilgili olarak özellikle emekçi okurlarımızdan gelen sorulara yanıtlar vermeye çalışacağım.
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİN SÜRESİ NE KADARDIR?
Kısa çalışma ödeneğinin süresi üç ayı aşmamak kaydıyla kısa çalışma süresi kadardır. Öte yandan salgın nedeniyle uygulanacak kısa çalışmanın süresinin, idari tedbirlerin süresi ile sınırlı olacağı ve bu süre sonunda kısa çalışma uygulamasının da kendiliğinden sona ereceği dikkate alınmalıdır.
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE İŞÇİ DOĞRUDAN BAŞVURABİLİR Mİ?
İşverenler, genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle kısa çalışma talep formunu ve kısa çalışma yaptırılacak işçilere ilişkin bilgileri içeren listeyi tanzim ederek kısa çalışma başvurusunda bulunulabilir.Kısa çalışma başvuruları, işçiler adına işverenler tarafından yapılır. İşçiler kısa çalışma talebinde bulunamaz.
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİN MİKTARI NE KADARDIR?
Günlük Kısa Çalışma Ödeneği; Sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60’ıdır. Bu tutardan 0,00759 oranında Damga Vergisi kesilir ve buna göre işçiye ödeme yapılır.
Kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150’sini geçemez. 2020 yılı için belirlenen brüt asgari ücret 2.943,00-TL’dir. Buna göre Kısa çalışma ödeneği miktarı1.561,50 -TL’nin altında olamaz ve4.414,50 –TL’yi de geçemez.
KISA ÇALIŞMA DÖNEMİNDE İŞVEREN ÜCRET ÖDER Mİ?
Zorlayıcı Sebeplerde Bir Haftalık Ödeme İşverenin Sorumluluğundadır. Zorlayıcı sebeplerle işyerinde kısa çalışma yapılması halinde, ödemeler 4857 sayılı Kanunun 24 üncü maddesinin (III) numaralı bendinde ve 40’ıncı maddesinde öngörülen bir haftalık süreden sonra başlar. Bu bir haftalık süre içerisinde ücret ve prim yükümlülükleri işverene aittir.
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALACAK İŞÇİLER İÇİN TAŞIMASI GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?
İşçinin Kısa Çalışma Ödeneği alabilmesi için işçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte;
Kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 120 gün kesintisiz sigorta priminin ödenmiş olması,
Son 3 yıl içerisinde en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödemiş olması,
Gerekmektedir.
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ İŞSİZLİK MAAŞINDAN DÜŞMEKTEMIDİR?
Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında yapılan ödemeler işsizlik ödeneği süresinden düşmektedir. Dolayısıyla 3 ay Kısa Çalışma Ödeneği alan çalışanın işsiz kalması halinde 3 ay eksik işsizlik maaşı alacaktır.

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST