KALEM Farkıyla...

Kosher

Kosher

Madonna haber olmuş bu sabah internette ki haber sitelerine. Kendisine Kosher (Koşer) yemekleri yapacak aşçıya 110 bin sterlin maaş verecekmiş, yani Türk lirası ile yaklaşık 810 bin yapıyor bahsi geçen meblağ. Aylık tutar bu, dikkatinizi çekerim. Ha, bir de şartı hanım efendinin, dünyayı da gezecekmiş bu aşçı kardeşimi Madonna ile beraber. Yani her gün sofrasını donatacak birkaç kez. Kosher (Koşer) yemekleri ile hem de.
Önce nedir bu Kosher (Koşer) yemekleri?
Kosher (Koşer) Yahudi inancına göre beslenme yöntemidir. Yahudiler dini inançlarına o denli bağlıdırlar ki, beslenmelerinde bile buna dikkat ederler. İşte bu dikkati Kosher (Koşer) Belgesi adı altında belgelerler bile.
Kosher belgesi Musevi inancına uygun olarak üretilmiş ürünleri tescilleyen bir belgedir. İşletmelerde üretim yapılırken tüm aşamaların ve kullanılan malzeme ve hatta ekipmanların Musevi inançlarına uygunluğu din adamları(haham) tarafından üretim yerinde kontrol edilir. Uygulama, ekipman ve malzemelerde inançlarına aykırı bir durum olmaması durumunda din adamları firmada üretilen ürünlere kosher(koşer) belgesi verir. Kosher İbranicede “uygun” anlamına gelmektedir.
Et dışındaki ürünlerin de koşer sayılabilmesi ve koşer sertifikası alabilmesi için hahamlık tarafından denetlenmiş ve hijyene uymayan ya da Yahudi inançlarına aykırı katkı maddesi ya da işlem basamakları içermemesi gereklidir. Bu sebeple koşer belgesi almak isteyen üretici firmalar bu denetimden geçerler.
Yurt dışında üretilen veya yurt dışına satılan birçok ürünün üzerinde koşer ibaresi bulunur. Bu ibare Yahudi olmayanlar tarafından da aranan bir özelliktir. Çünkü Yahudilerde domuz eti yemek ve kullanmak yasaktır.
Madonna bir kabalist. Derdi sayılarla yani. Tüm evrenin sayılar ile kontrol edildiğine, kodlamaların ve şifrelerin hayatın temelini oluşturduğuna inanıyor. Bir taraftan da şarkı söylüyor. 1958 doğumlu, yani şuanda tam 60 yaşında. Ancak bu yaş onu dünyayı dolaşıp konserler vermekten alı koymuyor çünkü o ve onun gibi hayatın içinde yaşamayı kendisine yol çizmiş olanlar için 60 yaş hiç de ileri bir yaş değil. Ancak, burada bizi ilgilendiren çalışacak aşçının alacağı aylık maaşın korkunç rakamsal boyuta ulaşması. Bu kadın sadece yorumcu. Şarkı söylüyor ve bakınız ki ne denli kazanıyor. Mutfak masrafı değil 110 bin sterlin dikkatinizi çekerim, aşçısına ayırdığı maaş miktarı. Mutfak masrafı buna dâhil değil. Düşünün bakalım bu kadının barınma gideri ne kadardır. Giyinme ihtiyacı için ne gibi bir miktar harcamaktadır. Ulaşım ve haberleşmeye ne ayırmıştır. Dünyayı gezen bu kadın konaklama giderlerine nasıl bütçe ayırmış olabilir.
Kaçınız gençlik yıllarında Madonna filmine gitmedi, videokasetini almadı, teyp kasetini almadı. Çok az kişi “ben” diyecektir eminim. Birinden birini ya da hepsini almış olabilirsiniz. Burası Türkiye, hanginiz gençliğinde Madonna’nın Kabalist bir Yahudi olduğunu biliyordu yada Kabala nedir kaçınız biliyordu? Tüm dünyada sattı bu kadın ve halen daha satıyor. Ne verdi dünyaya? Koca bir hiç. Ama dünya ona elindeki her şeyi verdi adeta. Bu gün de vermekte. Bu haber bile iğrenç ve kapitalist bir hakaret asgari ücretin bin altı yüz lira olduğu ülkemin insanlarına.
Anlık başarılarla avunan, gelecek için insan yetiştirmeyen ve din baskısı içerisine sıkıştırılmış genç nüfusumuzun bu haber sonrası koşer yemeklerini öğrenmek için Google amcaya başvurduğunu görmek için müneccim olmaya gerek yok. Ülke olarak kolay ve çabuk para kazanma yöntemleri üzerinde durup, kendini geliştirerek sebat etme gerçeğini göz ardı etmeyi yeğliyoruz. Bu da bize uzun vadede kalıcı başarıyı değil, ancak avunulacak anlık başarıyı getiriyor.
Bir kez daha; UYAN EY TÜRK HALKI.

Düşünceleriniz...

Ufuk Cankaya

Ufuk Cankaya

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST