KALEM Farkıyla...

Kütüphane

Sahibi olduğum yayınevimin eserlerini teslim etmek üzere gittiğim Çanakkale Mehmet Akif Ersoy İl Halk Kütüphanesi’nde tanıdım değerli müdürümüz Osman Zeki COŞAR’ı. İşini seven, kitapları seven, yazarları seven, okuru seven yapısı ile bir araya gelen candan tavırları ve Çanakkale okurları için geliştirdiği projeleri ile beni kendisine hayran bırakmıştı. Çanakkale yerel basını için yaptığı arşiv çalışması ile de tam bir yönetici olduğunu ve işini severek yaptığını ortaya koyuyordu. Çalışmalarını yakından takip ettiğim ve Çanakkaleli okurların karşısına bir çok güzel proje ile çıkacağını iyi bildiğim değerli COŞAR geçtiğimiz günlerde bir güzel duyuru için geçti basının karşısına. 7/24 açık kütüphane.
“Ne yani, kütüphane 7/24 açık olunca ne olur ki?” dediğinizi duyar gibiyim ama öyle demeyin, bakın bakalım neler olur 7/24 açık bir kütüphane sayesinde.
Bu güzel hizmet ile artık yeni yayınlar 7/24 takip edilebilecek. Ev hanımları gündüz, çalışanlar akşam iş çıkışında yada yemek sonrası, araştırmacılar sabaha kadar, hafta içi fırsat bulamayanlar hafta sonunda günün her saati faydalanabilecekler kütüphaneden. Sınav dönemlerinde öğrencilerimiz rahat bir ortamda günün her saati sessizliğin tadına vararak hazırlanacaklar hayata. Kışın sıcak, yazın serin ve huzur içerisinde sessiz bir ortamı hangimiz aramadık ki öğrencilik yıllarımızda. Hem, küçüklerimize kitabı sevdirmek, kitap okuma alışkanlığını kazandırmak televizyonun olduğu bir ev ortamında ne derece mümkün olabiliyor ki? Çocuklarımızın kütüphane rahatlığını ve sessizliğin huzurunu yaşamaları için son derece iyi bir fırsat.
Düşünsenize bu ortamda bir de çay ikramı olduğunu, adeta ev ortamı. Kurulacak yeni arkadaşlıklar, ortak konularda tartışma ortamı, birlikte araştırma ve fikir renklerinin ulaştığı müspet sonuçlar. Müthiş bir gelişme bence.
Çanakkale’mizin değeri bu güzel uygulama ile birlikte bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Türkiye genelinde otuz il pilot bölge olarak seçiliyor ve Çanakkale öncelikli il olarak bu uygulamayı hayata geçiriyor. Aslında proje Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın yüz günlük eylem planı içerisinde yer alıyor ve Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan orta vadeli program kapsamında hayata geçiriliyor. Yani Çanakkale ayrıcalıklı bir yer olduğunun tadını bir kez de bu güzel uygulama ile almış oluyor.
Subliminal reklam tuzaklarıyla dolu dizilerle geçen akşamlardan kurtulmanın bir güzel yolu daha çıktı karşımıza bu sayede. Evde oturup oynayan resimlerde ki hayatların hayalini kurmak yerine yazarların satırlarında hayatın anlamını bulmak için çok iyi bir fırsat geçti artık elimize. Çanakkale okuyan bir halka hatta yazan bir halka sahip. Bu güzelliği bir de 7/24 hizmet veren kütüphane hizmeti ile pekiştirmek gerçekten müthiş bir uygulama.
Çocuklarımızın, gençlerimizin kitapla buluşmasını sağlamak için 7/24 hizmet vermek ve hatta uzun süreli olarak vaktini kütüphanede geçiren okurlara ikramlarda bulunularak rahatlamaları için yardımcı olmak gibi güzel ve anlamlı bir misyonu üstlenen değerli müdürümüz Osman Zeki COŞAR’ı ayrıca kutlamak gerekiyor. Sayın COŞAR’ın sözleriyle yazımı tamamlamak istiyorum;
“Gelin çocuklarımızı, gençlerimizi kitaplarla tanıştıralım. Beyinlerimizi ve gönüllerimizi kitaplarla geliştirelim, zenginleştirelim, onlarla yolumuz açılsın ufkumuz, gönlümüz zenginleşsin.”

Düşünceleriniz...

Ufuk Cankaya

Ufuk Cankaya

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST