Mazbata Mazbata Mazbata

KALEM Farkıyla...

Mazbata Mazbata Mazbata

Mazbata Mazbata Mazbata

Bir küre düşünün ve düşünmeye devam edin. Kürenin yüzeyi iki boyutlu, eğik bir uzaydır. Küreyi iki eşit parçaya bölen herhangi bir çember üzerinde birbirine yakın iki nokta alın ve bu noktalardan çembere dik doğrultuda birbirine paralel iki çizgi çizin. İki çizgi arasındaki mesafe zamanla azalacak ve bir noktada kesişeceklerdir. Yani başlangıçta birbirine paralel olan iki doğrunun daha sonra birbiriyle kesişmesi, uzayın eğriliğinin bir sonucudur. Bu durum uzayda hareket eden ışık ışınlarını genel görelilik kuramına göre çizdiğiniz çizgileri takip ettiğini ortaya koyar. Bu kuram 1916 yılında ortaya atıldı. Artık günümüzde genel görelilik kuramı pek çok deneysel veri ile destekleniyor. Örneğin Merkür’ün yörüngesinde gözlemlenen kaymalar, genel görelilik kuramı tarafından büyük bir kesinlikle tahmin edilir. Işığın kütleçekim alanından etkilenmesi de genel görelilik kuramını doğrular. Şimdi de o ortaya atılan kuramın neticesi olan kara delik fotoğraflandı.
Bilim dünyamız o fotoğraflar hakkında ne yapıyor? Biz bu alanda ülke olarak ne noktadayız? Hep Türk halkı olarak bu ecnebi kaynaklı haberlerle mi bilgileneceğiz?
***
28 Mart 1943’te Amerika’da, Einstein’ın birleşik alanlar kuramına dayanarak bir “ışınlama” deneyi yapıldı. ”Philadelphia Deneyi” adıyla bilinen ve askeri gizlilik içerisinde gerçekleştirilen olayda, 104 mürettebatlı “USS Eldridge” adlı askeri gemi, tanıkların huzurunda Philadelphia Deniz Üssü’nde, yeşil bir sise bürünerek yavaş yavaş “kayboldu” ve kısa bir süre sonra 640 km. ötedeki Norfolk Deniz Üssü’nde ortaya çıktı. Mürettebatın bir kısmı tamamen yok olmuştu, hayatta kalanlar ise sürekli kusuyorlar ve parlak ışık huzmelerinden başka bir şey hatırlamıyorlardı.
Bununla ilgili Türkiye hiç çalışma yaptı mı? Bilim dünyamız bu konuyu genişlemesine irdeleyip biz Türk halkına bilgi verdi mi?
***
8 Mart 2014 yılında Kuala Lumpur’dan Pekin’e gitmek üzere havalanıp, Hint Okyanusu üzerinde kaybolan Malezya uçağının akıbetini merak eden var mı içinizde. Nasıl koca uçak iletişim ve bilgi çağında kaybolur da parçası dahi bulunamaz? Uzaylılar mı kaçırdı? Uzaylılar diye bir kavram var mı?
***
Amerika’da bulunan 51.bölgenin sırrına bizler vakıf olabilecek miyiz? Türkiye’nin de dünya dışı yaşam ile ilgili bilimsel çalışması var mı? İntihar eden Aselsan mühendislerimiz ne bulmuşlardı?
***
Ne yazık ki ülkemiz çağı yakalamak için hiçbir uğraş vermeyerek üçüncü dünya ülkesi olmaktan bir türlü kurtulamamakta. Bilim çağını yaşadığımız şu zaman diliminde sadece bilimin üretimini satın alarak tam bir tüketim toplumu durumundayız. Biz tükettikçe üreten daha fazla güç sahibi olarak bizlerin iyice çağın gerisinde kalmamızı sağlıyor. Hani ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün dediği o muasır medeniyet seviyesinden hiç haberimiz yok.
Düşünsenize, basit bir seçim yaptık ve altı üstü oyları sayacağız; ne sayması, her saymamızda sonuç farklı çıkıyor. Biz daha ahlaki yapımızı oturtamadık ki bilimsel çalışmaların kesin sonuçlarına katlanalım. Bizi Türk olmanın gururu içerisinde büyüttüler ama nasıl bir büyüklükse o; bize karşı yapılan tüm kültürel saldırılara sessiz kaldık. Çocuklarımızı koruyamadık, atasını anlatamadık, atasının ilkelerini anlatamadık. Şimdi de seçim sonucunda ortaya çıkan millet iradesini hiçe sayan koca koca adamları izleyerek büyüyen bir nesil yetiştiriyoruz. Yarın bu örnekle büyüyen bu günün çocukları nasıl bir yönetim ortaya koyacaklar sizce?
Beşiktaş ile Başakşehir arasında oynanan maç esnasında bağırıyor taraftar, tezahürat yapıyor; “mazbatayı ver, mazbatayı ver”. O taraftarın içerisinde bir sürü Ak parti seçmeni var ve onlar da aynı tempoda bağırıyorlar; “mazbatayı ver, mazbatayı ver”.
Arık bu konu öyle bir noktaya geldi ki; sonuca bakılmaksızın Ekrem İMAMOĞLU o mazbatayı alıp göreve başlamalı. Süre uzadıkça kafalarda ki soru işaretleri artıyor ve Ak Parti seçmeni dahi bu soruları sormaya başladı artık kendi kendisine.
Ülke çocuklarına, gençlerine bu derece kötü örnek olmaya kimsenin hakkı yok. Toplumun geleneksel yapısını, kültürel değerlerini bu derecede bozmak kimsenin hakkı da değil haddi de değil.

Düşünceleriniz...

Ufuk Cankaya

Ufuk Cankaya

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST