Meraklısına Satıyorum

KALEM Farkıyla...

Meraklısına Satıyorum

Meraklısına Satıyorum

Gayrimenkul sektöründe en komik bulduğum itirazlardan biridir bu. Aslına bakarsanız bu söylemin muadili olmayan portföylerde geçerli olduğu bazı durumlar vardır. Ancak çoğu zaman bu yaklaşım“Ben bir enayi arıyorum” ile eşdeğerdir.

Realty World INCON olarak bu işi profesyonelce yapan tüm gayrimenkul danışmanlarının yaptığı gibi portföyle ilgilideğerleme raporunu sunmak için gayrimenkul sahibini bilgilendirme toplantısı organize ederiz. Gayrimenkulün artılarını ve eksilerini masaya yatırır, bölgedeki muadilleri tablo olarak ortaya koyar, piyasaların dinamiklerini de dikkate alarak gayrimenkul sahibini piyasa gerçekleri ile ilgili bilgilendiririz. Eğer oportföyü diğerlerinden ayıran, ciddi fark yaratan özellikler varsaelbette bunu da değerlendirmemize ekleriz.

Gayrimenkul Danışmanı olarak görevimiz ev göstermek değil, bilakis gayrimenkul sahibini doğru bilgi ile besleyebilmek ve bu süreci doğru ele alarak sonuca ulaşmaktır.

Bu süreç bazen satışa gitmez; iskan problemleri, vergisel mevzuatlar, kredi faiz oranlarındaki dalgalanmalar ve çoğu zaman ise gayrimenkul sahibinin kafasındaki fiyatta inat etmesi satışa engel teşkil eder.

Oysa biz de bir gayrimenkulün ölü fiyata gitmesini istemeyiz. Ancak ederinin çok üstünde bir fiyat ile gayrimenkulü pazara çıkartarak “Meraklısı bu fiyatı verir” hayalinin peşinden de gidemeyiz.

Sosyal donatılı bir sitede gayrimenkulünüzü satıyorsunuzdur, gerçekten güzel bir manzarası vardır, salon ve oda metrekareleri muadillere göre fark yaratacak genişliktedir, kira dönüş oranı iyidir, bölgenizde satılık sayısı çok azdır vsvsvs… Bunlar ve buna benzer durumlar o meraklı alıcı diye tabir ettiğimiz kişileri cezbeder ve işlem gerçekleşir.Bu tarz durumlar için evet gerçekten bir alıcı çıkar ancak bu durum o kişiyi meraklı değil, bilinçli ve ne aradığını bilen bir alıcı yapar. Verdiği rakam da o daire için doğru rakamdır.

Normal bir bölgede, normal bir sitede, normal bir 3+1 dairenin parkelerinin 5 yıl önce yenilenmiş olması, mutfak dolaplarının kapaklarının 3 yıl önce değiştirilmesi, banyonun elden geçmesi, yapıldığı yıl itibari ile çok moda olan ama şu an için moda olmayan dekorasyona çok para harcanması, tavana asma tavan yapıyorum diye tavan yüksekliğinin ortadan kaldırılması, biraz abartırsak içine Fin Saunası koyulması, salonuna olimpik yüzme havuzu yapılması, kartonpiyerlerinin altın varaklarla süslenmesi, tavanının açılır kapanır hale getirilmesi gibi ekstrem zevklere hitap eden değişiklikler ne yazık ki alıcılarda bir merak uyandırmaz. Hatta ve hatta bu değişiklikler için yapılan masrafların fiyata dahil edilmesiyle gayrimenkul satılamaz hale gelir

İşte bu aşamada ise “Meraklısına Satıyorum” lafı bir anda “Bir Enayi Arıyorum”a döner. Hiç kimse bir gayrimenkule ederinin üstünde bir değer biçmez, bu hayal ile yola çıkan bir gayrimenkul sahibi ise sonuca ulaşamaz.

Gerçekten gayrimenkulünü satma niyetinde olanlar için profesyonel bir değerlendirme, bu değerlendirmenin dikkatlice masaya yatırılması önemli bir kazanımdır. Ancak şu da bir gerçektir ki bir hayalin peşinden giden gayrimenkul sahibinden daha kötüsü, aynı hayalin peşinden giden bir Gayrimenkul Danışmanıdır.

Her malın bir alıcısı vardır ama her gayrimenkule gayrimenkul sahibinin istediği parayı verecek bir meraklı yoktur.

Gerçekten gayrimenkulünüzü satmak istiyorsanız, mahallenizin emlakçısı ile değil bu işi profesyonelce yapan bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmak size hem vakit, hem de para kazandıracaktır.

Bu şehri ve bu işi çok seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST