Metabolik sendromu tanıyın ve kilo verin

KALEM Farkıyla...

Metabolik sendromu tanıyın  ve  kilo verin

Metabolik sendromu tanıyın ve kilo verin

Metabolik sendrom, günümüzde toplumların yüzde 20-30 u etkileyen klinik bir problem. Metabolik sendrom tanısını koymak için kan testi yapılmalı. Bel çevresi ölçümü, tansiyon ölçümü belli aralıklarla kontrol edilmeli. Normal kiloda olan ya da şişman bir kişide; kan şekeri, kan yağları yüksekliği, insülin direnci ya da yemek sonrası test edilen tokluk kan şekerinde bozukluk, tansiyon yüksekliği, bel çevresinde artış, HDL kolesterol düzeyinde azalmadan en az ikisi varsa metabolik sendroma sahipsiniz denebilir.
Hastalık için belli bir yaş aralığı,cinsiyet yatkınlığı ya da genetik faktör etkisi olmadığı bilindiği için kilo kaybı ,hareketli bir yaşam tarzı sizi hastalıktan korumada etkili.
Metabolik senzdromdan korunmak için;
1) Beslenmenizde rafine şeker miktarını minimuma indirin.

2) Süt ve süt ürünlerini az miktarda ve değişik olarak tüketin
3) Bol pişmemiş sebze tüketin.
4) Yeterli miktarda yağsız kırmızı ya da beyaz et çeşitleri, kuruyemişler ile tam taneli tahılları beslenmenize ekleyin.
5) Haftada en az üç gün en az 45 dakika orta tempolu yürümeyi unutmayın.
6)Sofranızdan tuzları kaldırın ve yerine çeşitli baharatları ya da sebzeleri kurutarak kullanın.
7)Öğünlerinizi kahvaltı, öğle ve akşam olmak üzere üç ana ve ikindide bir ara öğün olarak beslenmenizi planlayın.Tatlıların hepsi trigliseridi direk yükselten etki gösterir. Şekerli yiyecekleri tüketen metabolik sendromlu kişiler zayıflasalar da kandaki insülin direnci ve trigliserit düzeyleri düzelmez.
8) Ceviz ve yulafı günlük beslenmenize ekleyin.
9)Doğru pişirme koşulları ile 1 adet yumurta günlük olarak tüketilebilir.

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Diyetisyen Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST