Minimalist yaşam!..

KALEM Farkıyla...

Minimalist yaşam!..

Minimalist yaşam!..

Minimalist yaşam!..
İçinde bulunduğumuz modern çağ, hayatımıza birçok yenilik ve kolaylık katmaktadır. İstediğimiz ürüne, objeye, eşyaya ya da kıyafete erişim şansımızın olması bir süre sonra hayatlarımızda karmaşaya neden olabiliyor. Sadece rengini beğendiğimiz için aldığımız kıyafetler, ihtiyacımız olmasa da indirimde olduğu dönemde aldığımız ve belki de hayatımız boyunca kullanmayacağımız objeler, evin her yanını kaplayan ve artık depolama alanlarımıza dahi sığmayan eşyalar, biz fark etmeden zaman içerisinde hayatımızda bir yük haline geliyor.
Günümüz modern dünyasının sorunlarından biri olan karmaşayı, tüketim çılgınlığını ortadan kaldırmak ve yaşamda sadeleşmek isteyenlerin son dönemde çok sık minimalizmden bahsediyor. 1960’lı yıllardan beri dünya genelinde, üzerine daha çok konuşulan minimalizmin kökeni aslında Uzak Doğu felsefesine kadar dayanıyor. En genel haliyle, “Az tüketim, çok huzur” olarak özetlenebilen minimalizm, yaşamda karmaşaya sebep olabilecek her şeyden uzaklaşma ve sadece gerçekten ihtiyacın olanlarla yetinme şeklinde tanımlanıyor.
Özellikle günümüzde, istediğimiz her şeye kolayca erişebiliyor olmamız hem hayatımızda hem de ruhsal dünyamızda bazı çelişkili duygulara neden oluyor. Bu noktada, hayatınızda gerçekten fayda sağlayan, işlevsel aynı zamanda sade olan eşyalar seçerek hem yaşam alanlarınızda hem giyim tarzınızda hem de sizi ifade eden tüm alanlarda minimalist bir hayatı benimseyebiliriz. Böylece, hayatınızda gerçekten istediğiniz hedeflerinize daha iyi odaklanabilir, zamandan, paradan tasarruf edebilir ve kendinizle ilgili her konuda daha efektif ve hızlı kararlar almaya adım atabilirsiniz. Hayatınızda sadelik istiyorsanız ve hayatınızı yeni ve minimal bir düzende devam ettirmeye kararlıysanız, ilk olarak yeni bir şeyler satın alırken ihtiyaçlar daha dar tanımlanmalı. Alışveriş yapmadan da elinizdeki kıyafetler ya da eşyalar ile rahatlıkla idare edebildiğinizi fark ettiğinizde minimalist olma yolunda ilk adım atılmış olur.
Gardırobunuzda birçok kıyafet olduğunu ancak çoğu zaman bunların çok azını kullandığınızı düşünüyorsanız belki de sadeleşme vaktiniz gelmiştir. Kıyafetlerinizi, kombinler halinde yerleştirerek daha önce hiç kullanmadığınız yeni kıyafet kombinleri yaratabilir ve dolabınızdaki karmaşıklığın önüne geçebilirsiniz. Bu arada, bir şekilde aldığınız ancak kullanmadığınız ya da çok az kullandığınız ancak sonradan hiç de size uygun olmadığınız fark ettiğiniz kıyafetlerinizi ayırarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirsiniz. Böylece hem fazlalıklarınızdan kurtulmuş hem de ihtiyacı olan kişilere yardım etmiş olursunuz.
Özellikle mutfağınızda fazla zaman geçirmeyen birisiyseniz ve mutfağınızda açtığınız her dolaptan hiç kullanmadığınız, tabaklar, bardaklar, tencereler çıkıyorsa mutfağınızı sadeleştirerek, harika bir ferahlama yaşayabilirsiniz. Mutfakta çok zaman geçiren ve yemek yapmayı seven kişiler de zaman içerisinde ihtiyacı olmayan ya da aynı işlevi gören birçok araç – gereç biriktirebiliyor. Bu da bir süre sonra mutfakta aranılan eşyaların bulunmasını zorlaştırıyor ve boş bulunan her alanın fazla eşyalarla dolmasına sebep oluyor. Özellikle ufak mutfaklarda yoğun eşya bulunması yemek yapma sürecini oldukça zorlaştırabiliyor. Hayatınızı sadeleştirmeye kararlıysanız, mutfağınızı olabilecek en elverişli hale getirebilirsiniz. Yıllardır kenarda bekleyen tabaklarınız, hiç kullanmadığınız tencereleriniz ya da çok alan kaplayan ancak gözünüze eskisi kadar hoş görünmeyen biblo, tablo gibi dekorasyon ürünlerinden kurtularak mutfağınızı en minimal haline getirebilirsiniz.
Örneğin; salonunuzda yer alan bir duvar görünümünü tek tuşla yatağa dönüştürebilmek, yaşam alanlarınızı ferahlatmak için oldukça iyi bir çözümdür. Aynı şekilde, çalışma masanızın ve sandalyenizin insan vücudunun anatomik yapısı ile uyumlu olması, kendinizi daha iyi ve sağlıklı hissetmenizi sağlar. Yani, hayatınız mümkün olan en sade ve en kaliteli şekilde yaşamak için teknolojik çözümleri kullanabilirsiniz. Az eşya çok huzur ve mutluluk.

Düşünceleriniz...

Meçhul Adam

Meçhul Adam

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST