Muhteşem sesleriyle 10 insan

KALEM Farkıyla...

Muhteşem sesleriyle 10 insan

Muhteşem sesleriyle 10 insan

Bu kişilerin seslerini oturup dinlemeniz bile konuşmanıza hava katacaktır. Zamanla ruhunuz onların tarzlarını içselleştirecektir. Deneyiniz.
Tuncel Kurtiz
Kenan Işık
İstemi Betil
Çetin Tekindor
Nur Subaşı
Rutkay Aziz
Müşfik Kenter
Selçuk Yöntem
Rüştü Asyalı
Yetkin Dikinciler

KOMŞUMUZ LAFI GEDİĞİNE KOYMUŞ
Gelibolu’nun komşusu Keşan’ın Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Saros Körfezi’ndeki sahillere çöp atanlara belediyenin sosyal medya hesabından yayınladığı fotoğraflarla tepki göstererek, “Saros´un kıymetli misafirleri, eminiz hafta sonu sahillerimizden güzel hatıralar ile ayrıldınız. Keşke güzel hatıralar da bıraksaydınız” diyerek lafı gediğine koymuş.

BEBEĞİNİZİ DİL GELİŞİMİ İÇİN 5 YOL
1-Bebeğinizle sürekli konuşun
2-Birlikte müzik dinleyin
3-Hikâyeler anlatın
4-Çocuğunuzun konuşma kalıplarını eleştirmeyin
5-Televizyon ve bilgisayardan uzak tutun

BİR LAF ETTİ, ALAY KONUSU OLDU
ABD Başkanı Donald Trump 1917’de ortaya çıkan ve 50 milyon kişinin ölümüne yol açan İspanyol Gribi’nin, İkinci Dünya Savaşı’nı sona erdirdiği açıklaması sosyal medyada viral oldu.

HANGİ SES ODAKLANMAYA YARDIMCI?
Koronavirüs salgını nedeniyle karantina sırasında evden çalışmak zorunda olmak pek çok kişinin yalnız hissetmesine yol açtı. Yazıcı, kahve makinesi, sohbet eden insanlar gibi arka plan seslerinin yer aldığı internet sitelerini salgın sırasında milyonlarca kişi ziyaret etti.

MİLLETVEKİLLERİNE KÖTÜ HABER
AK Parti’ye göre kanun teklifleri, muhalefetin konuşma arzusu nedeniyle gecikiyor. Şimdilerde süreyi yarı yarıya kısmak gündeme geldi. Muhalefet partileri buna itiraz ediyor. Parlamento, “konuşulan yerdir” deniliyor. AK Parti ve MHP’nin planı uygulamaya geçerse bu konuşmalar sırasıyla 10, 5 ve 3 dakikaya düşecek. Bakalım ne olacak?

KONUŞMAYI KESTİREN KONUŞMA
Başkan Donald Trump, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısını görevlilerden birinin kendisiyle konuşmasının ardından yarım bıraktı. Başkan birkaç dakika sonra toplantı odasına geri döndü ve silahlı bir kişinin Beyaz Saray yakınında yakalandığını, bu kişinin gizli servis tarafından etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

SESİNİZ KISILIRSA NE YAPACAKSINIZ?
Önceki gün Maliyeden Hasan Turan abimizle bir araya geldik. Sesi kısılmıştı. “Ne yapabilirim?” dedi. Aklınızdan çıkarmamamız gereken birkaç formülü sizin içinde paylaşayım.
1- Çorbaya bol miktarda karabiber ekleyerek içmek.
2- 1 çay kaşığı elma sirkesi, 1 bardak su ile karıştırarak içmek
3- Bir bardak suya, kakule ve tarçın ekleyip içine biraz bal katıp içmek.
4-Gün içerisinde 2 kere bir tatlı kaşığı bala 4-5 damla limon damlatarak tüketmek.
6-Günde 1-2 diş sarımsak yemek
7-Ilık tuzlu su ile gargara yapmak
8-2 yemek kaşığı sirkeyi su ile karıştırarak içmek
9-Ballı, limonlu, yeşil çay ya da ekinezya içeren pastiller tüketmek
10- Hiçbiri olmadı bari ılık su için

MUHTEŞEM CEVAP
Besteci Beethoven’in küçük kardeşlerinden biri ilaç imalatı üzerinde çalışmış ve başarılı olmuştu. Zenginliğini herkesin bilmesini istiyordu. Ağabeyine gittiğinde kartvizitini verdi ve üzerine “Johann Van Beethoven-Toprak Sahibi” ünvanını yazdıktan sonra, ağabeyi Ludwig’ te aynı kartvizitin arkasına “Ludwig Van Beethoven-Akıl Sahibi” yazarak tarihe geçen bir yanıt verdi.

SELAMİ ŞAHİN VE HİTABET
Selami Şahin’de Allah vergisi bir ses ve güzel bir hitap yeteneği var. Peki, nerden geliyor biliyor musunuz? Cevabı, kendisinden alalım: “Sesimin güzelliğini annemden, hitabet gücümü babamdan almışım. Annem hiç Türkçe bilmezdi. Ben Türkçeyi ilkokulda öğrendim”

KEKEMELİK TÜRLERİ
Gelin bu türleri birlikte öğrenelim.
• Normalden fazla olacak şekilde seslerin, hecelerin ve kelimelerin tekrar edilmesi,
• Bir cümleye başlarken cümlenin başında bulunan kelimeyi tekrar etme ve sözcüğü söyleyememe durumu,
• Sesleri uzatma durumu,
• Konuşmada zorlanma olduğu zamanlarda fazladan kelime ve ses eklenmesi,
• Bulunulan ortamda konuşma konusuna uygun olmayan kelimeler kullanmasıdır.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST