Mümin olmak için..

KALEM Farkıyla...

Mümin olmak için..

Mümin olmak için..

Müslümanız elhamdülillah diyoruz. Kelime-i Şahadet getiren herkesin Müslüman olduğunu biliyoruz ancak Kuran-ı Kerim’de geçen “mümin olma” halini hiç düşündük mü? Mümin kişi hareketlerinde, ibadetlerinde ve takvasında riyakar olmayanlardır. Peygamber Efendimiz “Mümin yalancı olmaz” buyurmaktadır. Peki bu hale bürünmek için ne yapmalıyız?
Mümin olabilmek için Allah’a olan kulluk vazifelerimizi en güzel şekilde yerine getirmek ve diğer Müslüman kardeşlerimizin de kurtuluşu için, Mümin olabilmesi için ne yapabilirim diye düşünmek, bunun için çalışmak gerekir. Hep söylediğimiz gibi bunun en kolay yolu Üveys Veysel Karane zikriyle kişinin nefsini bilmesi ve bu yolu başka kardeşlerine de aktarması ile olur. Nefsini bilen kişi, nefsiyle nasıl mücadele etmesi gerektiğini öğrenir. Bunu öğrendikten sonra, kendisi gibi sıkıntılar içinde olan Müslüman kardeşlerine, nefslerini tanıma ve nefsin türlü oyunları hakkında öğrendiklerini aktarır. Rabbini bilme yolunda çok büyük bir adımdır bu. Biz üveysler bu adımı attıktan sonra Allah ve Resul’ü nasıl sevilirmiş öğrendik ve bunun tadını aldık. İstiyoruz ki bu mükellef sofradan sizler de nasiplenin. İşte mümin olmanın basamağı böyle başlar. Kişi önce kendi zikreder ve başkaları da zikretsinler, Rablerini çok sevsinler diye çabalayandır mümin. İnsanlara doğru yolu, hak yolu tarif edendir mümin. Allah’ı zikreden kul yalan, fitne, dedikodu gibi nefsin kirli oyunlarını da öğrenmiş olur ve bu tuzaklara düşmemek, Rabbini üzmemek için elinden gelen gayreti gösterir.
Her üveys zikri bilmeyenlere tebliğ eder ve der ki; ben huzuru Allah ve Resul’ünü sevmede buldum, ben huzuru bu koca dünyada yapayalnız hissederken, kendimle aynı düşüncedeki kardeşlerimde buldum. Gelin sizler de bu sevgi halkasının içine dahil olun. Biz sizlerden hiçbir ücret ya da karşılık beklemiyoruz. Sadece gelin kendinizi kurtarın diyoruz. Kendinizi kurtarabilmenin tek yolu nefsinizi bilmekten geçer ve nefsini bilmenin tek yolu ise “Tevhid” zikridir.
Bizler bu zikirle çok sevildik. Sizler de bu sevgiyi hak ediyorsunuz. Allah üveysleri çok sevdi, sizi sevmez mi hiç? Bizlerin günahlarını affeyledi, sizleri affetmez mi? Allah’ı anmayı tefekkür edelim ve çok geç olmadan zikretmeye başlayalım Rabbimizi. Tevhid söylemediğiniz her an kayıptasınız. Bugüne kadar her ne biliyorsanız bırakıp da gelin, sadece gelin. En doğru kaynaktan, “Rabbimizden” gerçek İslamiyeti öğrenmeye hazır olun.
Üveys Veysel Karane zikri nasıl yapılır ayrıntılı bilgi için www.veyselkarane.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Düşünceleriniz...

Berrin Alaca

Berrin Alaca

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST